Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 02 lipca 2020 Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton
Od 8.11.2006 jesteś 182441 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-07-01:
Na podbój Skandynawii
Wraz z początkiem czerwca, pierwszaki z Węgorzewskiego liceum wyruszyły pociągiem z Giżycka do Szczecina. Po obowiązkowym punkcie w Szczecinie – galerii handlowej Galaxy- uczestnicy wycieczki ruszyli autokarem do Świnoujścia, skąd odpłynęli promem do Szwecji. „Po dobiciu do brzegu autokar wyjedzie z dolnego pokładu i podążymy w kierunku szwedzkiego miasta Malmo”- poinformowała przewodniczka w trakcie śniadania.
Po drodze nad morze skąd uczniowie mieli obserwować most Oresund, przebiegajacy nad cieśniną Sund i łączący Kopenhagę, stolicę Danii z Malmö w Szwecji. Połączenie Malmo Kopenhaga składa się tak naprawdę z mostu o długości 7845 m, sztucznej wyspy o długości 4055 m i tunelu o długości 3510 m, który był kolejną atrakcją. Uczniowie zobaczyli też stare miasto i budynek HSB Turning Torso, który z każdym piętrem skręca się o 10 stopni, co daje 90 stopni skrętu u podstawy. „Ten budynek robi piorunujące wrażenie, kręci się w głowie od samego patrzenia”- powiedział jeden z uczniów.
-Największą atrakcją w Kopenhadze było oceanarium „Błękitna Planeta”. Niesamowite wrażenie na mnie zrobił basen przepełniony rekinami, płaszczkami itd., wbrew pozorom relaksował, na pufie przed szybą można by leżeć godzinami”- wypowiedziała się uczennica.
W stolicy Danii, do której udali się uczniowie zwiedzali miasto, mogli zaobserwować m. in. zmianę warty przed zamkiem królewskim. Czas wolny uczestnicy spędzili na deptaku, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie: coś słodkiego, sklepy z pamiątkami, sklepy z odzieżą, a nawet ogromny sklep Lego czy Disneya. Wszystkich zachwycił fakt ogromnej ilości rowerów jeżdżących po całym mieście i mnóstwo parkingów zapełnionych tym środkiem transportu. -W porcie zobaczyliśmy umowny symbol Kopenhagi, czyli Małą Syrenkę, jedną z bohaterek baśni duńskiego pisarza H. Ch. Andersena. Po dniu pełnym wrażeń Zaruszczaki stawili się na promie, by wrócić do kraju.
Następnego dnia uczniowie zwiedzali Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach i szukaliśmy bursztynów na bałtyckiej plaży. Na tym nie dosyć. Uczestnicy odwiedzili wioskę Wikingów na wyspie Wolin, gdzie podjęli się arcytrudnych zadań przygotowanych przez słowiańskich bogów. - Wieczorową porą, w strugach deszczu dotarliśmy do Teatru Polskiego w Szczecinie. Sztuka „Okno na parlament” rozbawiła nas wszystkich do łez- opowiada Karolina.
Korzystając z okazji i pobytu w „Paryżu Północy”, jak nazywany jest Szczecin, licealiści zwiedzili Wały Chrobrego, Katedrę, Zamek Książąt Pomorskich oraz podziemne trasy urządzone w schronach, wybudowanych w czasie 2 wojny światowej. Na zakończenie dnia przyszedł czas na relaks w Be Happy! Sweet Art. & IIIusion Museum, czyli muzeum szczęścia, gdzie można było rozwinąć swoją wyobraźnię mając przy tym mnóstwo zabawy.
- Wracając na Mazury, odwiedziliśmy Gdynię, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Wysiedlonym i niesamowity Klif Orłowski.- opisuje Adaś, licealista.
J. Waraksa, W. Garwacka