Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 02 lipca 2020 Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton
Od 8.11.2006 jesteś 182458 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-07-01:
Wycinka drzew: dobrze czy źle ?
Najczęstszymi z powodów wycinki drzew, poza lasami, są zagrożenie dla budynków, ruchu ulicznego czy linii energetycznych, lecz czy zawsze jest to konieczne? Jakie szkody lub korzyści to niesie?
Korzystne w wycince jest na pewno, że wycinając niektóre drzewa zmniejszamy ryzyko wielu tragicznych wypadków np. zawalenia się wiekowego drzewa na dom czy linie energetyczne lub drogę. W powyżej przedstawionej sytuacji ścieńcie lub przycięcie jest konieczne z powodu zagrożenia ,lecz co z sytuacjami gdy ono jest niskie lub nie występuje ? Wtedy wycinka przynosi szkody takie jak: przyczynianie się do efektów globalnego ocieplenia, zmniejszenia bariery przed zawiewaniem dróg zimą czy sprzyja powstawaniu bagnistych terenów, gdy drzewa przestają zatrzymywać nadmiar wody w okolicy. Drzewa stanowią również dom dla wielu ptaków, owadów oraz ssaków. Zrozumiałe jest, że drzewo jest doskonałym surowcem opałowym pod względem ceny, dostępności i zastosowania na imprezach jak wspólne ogniska.
Jeśli wycinamy jakiekolwiek drzewo z powodów innych niż: zagrożenie, starość drzewa czy potrzeba opału, powinniśmy postarać się je odsadzić, aby zanegować negatywny wpływ owej wycinki na środowisko naturalne. Jeśli w zamian za wycięcie drzewa zdecydujemy się zasadzić drzewka owocowe, mogą one stać się w przyszłości źródłem owoców dla rodziny do bezpośredniego spożywania oraz przetworów na zimowe miesiące, kiedy nasz organizm potrzebuje witamin. Wybranie drzew nie owocowych, posadzonych w odpowiednich miejscach, może zapobiec szpiegowaniu nas przez wścibskich sąsiadów czy zawiewanie naszego terenu przez śnieg podczas mroźniej zimy.
Zrozumiałym jest, że wycinka drzew jeszcze przez wiele lat będzie koniecznością w niektórych przypadkach, lecz jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, zapobiegniemy ich negatywnym skutkom dla nas i przyszłych pokoleń.
Jonasz Łojko