Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 27 lutego 2020 Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Od 8.11.2006 jesteś 157660 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-10-28:
II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019
W dniu 2 października 2019 roku uczniowie czterech klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w zajęciach terenowych pod nazwą "II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019”.
Zajęcia odbyły się w kompleksie leśnym Leśnictwa Kuty gm. Pozezdrze. Po dojściu z miejscowości Kuty gdzie dowiozły uczestników autobusy, na miejsce gdzie odbyły się zmagania tj. do obiektu nazwanego „Zaściankiem” należącym do Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie uczniowie wysłuchali prelekcji Pani Agnieszki Tryk absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat rodzaju gatunków zwierząt leśnych żyjących w naszych lasach. W trakcie zajęć przekazano młodzieży wiedzę z zakresu zwalczania kłusownictwa, zasadności dokarmiania zwierzyny leśnej, ochrony gatunków będących pod ochroną prawną, odgłosów wydawanych przez zwierzynę oraz zachowania się w lesie. Następnie po wykładzie przeprowadzono grę terenową na orientację pn. „Słowa” polegająca na pokonaniu wyznaczonej trasy przez kompleksy leśne, Leśnictwa Kuty (3,2 km) i odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapie w terenie.
Uczniowie otrzymali mapy z niezbędnym opisem oraz zaznaczonymi punktami orientacyjnymi. Grupa 61 uczniów podzielona na kilkuosobowe drużyny zdana była tylko na siebie i pozyskaną wiedzę z teoretycznych zajęć dotyczących poruszania się w terenie leśnym za pomocą mapy. Wszystkie drużyny wywiązały się bardzo dobrze z przydzielonych zadań i po upływie około nie całej godziny meldowały się kolejno w miejscu wytyczonym jako punkt docelowy z wykonanymi zadaniami. Uczniowie otrzymali tematyczne okolicznościowe przypinki.
W trakcie zajęć terenowych na obiekcie „Zaścianek” zostały przeprowadzone zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, karabinek, postawa strzelecka stojąca.
W zawodach wzięło udział 4 trzyosobowe drużyn z klas: I Z, IC, II D, III D oraz 12 uczniów w zmaganiach indywidualnych.
Klasyfikacja indywidualna:
I miejsce – Kamila Kułaga - 3 d;
II miejsce – Martyna Pacewicz - 3 d;
III miejsce – Patryk Kot - 1 c.
Klasyfikacja Drużynowa:
I miejsce – klasa 3 d w składzie: Kamila Kułaga, Martyna Pacewicz, Paweł Sobieska;
II miejsce – klasa 2 d w składzie: Oliwia Wawryniuk, Łukasz Miłosek, Katarzyna Górecka;
III miejsce –klasa 1 c w składzie: Nikodem Piwnikiewicz, Kacper Dujnowski, Patryk Kot.
W przerwie zmagań uczniowie mieli okazję posilić się gorącą wojskową grochówką, która jak określili smakowała im wybornie i rozgrzała ich przed następnymi konkurencjami. Na zakończenie imprezy nie obyło się też bez rozpalenia 2 ognisk i wspólnego pieczenia kiełbasek z wychowawcami i nauczycielami uczestniczącymi w manewrach, Piotrem Wysockim, Pawłem Kraśniewskim, ks. Przemysławem Przekopem, Rajmundem Klukowskim i Arturem Wilczyńskim.
Organizatorzy serdecznie dziękują dla Zarządu Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie za ugoszczenie nas na wspaniałym obiekcie przyrodniczo-edukacyjnym „Zaścianek”.
Opracował: Piotr Wysocki