Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Od 8.11.2006 jesteś 2725 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-06-07:
Klasa mundurowa Liceum Ogólnokształcącego najlepsza w województwie.
W dniu 25-28 maj 2017 roku 9 uczniów klasy II d o profilu mundurowym, dokładnie wojskowym naszego Liceum Ogólnokształcącego pod opieką swojego nauczyciela zajęć wojskowych p. Pawła Kraśniewskiego, brała udział w 4- dniowym „Obozie szkoleniowym dla nauczycieli i uczniów ze szkół prowadzących klasy mundurowe”. Szkołą reprezentowali: Szymon Bednarz, Cezary Romejko, Piotr Meller, Michał Gorczyca, Klaudia Jadeszko, Paulina Chmielewska, Marta Podpirka, Magdalena Rozmysłowska, Patrycja Szumowska.
Obóz zorganizowała Liga Obrony Kraju we współpracy z Biurem ds. Proobronnych MON. W obozie oprócz naszych uczniów wzięli udział uczniowie z Elbląga, Kętrzyna, Gołdapi i Olecka. Uczestnicy obozu zakwaterowani byli na terenie ośrodka ”Leśne Wrota” w miejscowości Wojtkowizna k/Klewek. Zasadniczym celem obozu było opanowanie umiejętności, wiedzy oraz ujednolicenia działania w zakresie: szkolenia strzeleckiego, terenoznawstwa, szkolenia medycznego, musztry, taktyki, survivalu i wychowania fizycznego przez nauczycieli oraz uczniów ze szkół prowadzących klasy mundurowe.
Faktycznie tak było wszyscy zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności z posługiwania się opaską uciskową, udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się busolą, pracy na mapie, uzdatniania wody do picia, budowy szałasu, rozpalania ognisk za pomocą krzesiwa, prowadzenia rozpoznania, zachowania się na polu walki, budowy różnego rodzaju broni. Naprawdę było tego bardzo dużo, zajęcia trwały cały dzień, od 7 do 21. A nawet dłużej, w nocy z piątku na sobotę odbył się alarm nocny o 3.30, połączony z marszem na 10 km. Zajęcia z taktyki, survivalu i terenoznawstwa prowadzili żołnierze zawodowi z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. W ich opinii na wyróżnienie, dzienną racją żywnościową, za zajęcia prowadzone przez nich, zasłużyły nasze waleczne, nieustępliwe dziewczęta: Klaudia Jadeszko, Paulina Chmielewska, Patrycja Szumowska.
W piątek mieliśmy możliwość postrzelać z broni sportowej i palnej. Szkolenie strzeleckiego odbyło się na strzelnicy w Obuchowie za Morągiem. Uczniowie odbyli strzelania w różnych postawach, z bardzo dużej ilości, rodzajów broni:
- 7,62 mm kbk AKMS z kolbą składaną (popularny Kałasznikow);
- strzelba gładkolufowa Mosberg;
- broń krótka 9 mm GLOCK;
- broń sportowa 5,6 mm SM-2 z zakrytymi przyrządami celowniczymi;
- 7,62 mm ppsz-a;
- broni i pistoletów pneumatycznych.
Każdy uczestnik obozu na zakończenie otrzymał pamiątkowy medal, a nasza szkoła- Liceum Ogólnokształcące im. gen. Mariusz Zaruskiego - puchar „Dla Najlepszej Szkoły obozu szkoleniowego dla nauczycieli i uczniów ze szkół prowadzących klasy mundurowe”.
Nie było by tego sukcesu bez naszej jednostki wojskowej, bez żołnierzy, którzy szkolą naszych uczniów na obozach, na comiesięcznych zajęciach na terenie jednostki wojskowej czy naszej szkoły. Należą im się gorącej słowa podziękowania, więc na łamach „Węgorzewskiego Tygodnika” – my uczniowie klas mundurowych dziękujemy Dowódcy 11 Mazurskiego Pułku w Węgorzewie, jego podwładnych za czas poświęcony na szkolenie nas.
Autor p. Paweł Kraśniewski.