Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Od 8.11.2006 jesteś 2683 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-06-22:
OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI
W dniach 6-8 czerwca 2017r. we Wrocławiu odbył się finał IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego ,,Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii''. W całej edycji olimpiady udział wzięło ponad 3000 uczniów, ale tylko 48 udało się awansować do etapu centralnego, w tym Mateuszowi Latawskiemu z Liceum w Węgorzewie, który wraz z dwiema osobami z województwa warmińsko-mazurskiego stworzył reprezentację. Drużyna musiała przygotować film na jeden z wybranych tematów i obronić ją w formule obrony pracy magisterskiej. Dodatkowo pozytywnie wypaść na egzaminie ustnym. - komisję tworzyło grono fachowców pod przewodnictwem prof. Jerzego Eislera- historyka, dyrektora warszawskiego IPN-u.
-Cieszę się, że podczas wystąpienia prof. Eisler zwrócił na mnie uwagę i wypowiadał się w pochlebnych słowach, "Chciałbym, aby nauczyciele historii myśleli tak jak ty"- powiedział.
Finał odbył się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu miejscu symbolicznym dla wrocławskiej solidarności, a dla olimpijczyków odbył się specjalny koncert zespołu Coma.
W całej olimpiadzie zająłem 1 miejsce w kraju pokonując tym samym drugą reprezentację z Małopolski i trzecią ze Świętokrzyskiego. Zdobyłem tytuł laureata Olimpiady Solidarności, indeks na wybrane kierunki studiów ( do wyboru uniwersytet Jagielloński, warszawski, wrocławski, gdański), stypendium naukowe, dwudniowe warsztaty w Warszawie, bon na 10 publikacji IPN-u oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
- Nie spodziewałem się, że wygram. Konkurencja była duża 48 uczestników- 16 drużyn wojewódzkich.
- W przygotowania do olimpiady włożyłem wiele pracy, niezwykłe jest, że zdobyłem uznanie wielu znakomitości np. prof. Eislera czy pana Frasyniuka. Cała olimpiada to dla mnie niezapomniane przeżycie i bezcenne doświadczenie, które mam nadzieję wykorzystam w przyszłości.
- Nieocenione okazało się dla mnie również wsparcie mojej historyczki p. Ani Faj i szkoły.
Cieszę się, że mogłem reprezentować liceum i miasto, o którym dzięki olimpiadzie i telewizji dowiedziała się cała Polska.