Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 21 stycznia 2019 Imieniny obchodz: Agnieszka, Inez, Jarosaw
Od 8.11.2006 jesteś 53010 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-04-26:
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy pamiątkę dnia w którym odkryto prawdę na temat śmierci polskich oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940r. Z tej okazji pod Dębem Pamięci mjr Alfonsa Michnowicza i innych Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przy węgorzewskim liceum, odbył się apel. Na uroczystości pojawiła się rodzina oficera.
Przez trzy lata rodziny nie wiedziały co działo się z ich bliskimi, a później przez ponad pół wieku prawda była ukrywana, ponieważ ludzie bali się kar, które obowiązywały za prawdę. - Stało się to bardzo dawno, my wiedzieliśmy o tym już wcześniej. Fakt, że można o tym mówić teraz bez obaw, jest ogromnym sukcesem i ulgą- stwierdza pani Barbara Świrkowicz, wnuczka mjr Alfonsa Michnowicza
-Ja o wydarzeniach w Katyniu dowiedziałem się będąc już dorosły, nie mówiło się o tym w domu z obawy przed niebezpieczeństwem. A czym to jest dla nas... oczywiście czymś strasznym, przerażającym. Pradziadek przecież przeszedł tyle wojen, walczył na pierwszej linii frontu, a zginął w taki sposób- dodaje Edward Świrkowicz. - Takie dni powinny pomagać w tworzeniu nowej historii, abyśmy wszyscy mogli omijać błędy popełnione przez naszych przodków. Powinno to nauczyć młodych, by unikać sporów, szczególnie o błahe sprawy. Jednak czy każdy weźmie to sobie do serca? Raczej nie. Nie każdy zrozumie, nie każdemu da się dogodzić –podsumowuje Barbara Świrkowicz.
Apel uświetniły uczennice, które zaprezentowały piosenki o tematyce wojennej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Krzysztofa Piwowarczyka, Burmistrza Węgorzewa i Haliny Faj, Starosty Węgorzewskiego.
Weronika Karkut, Bartosz Banasiewicz GR DZIENNIKARSKA LO