Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 marca 2019 Imieniny obchodz: Pelagia, Feliks, Zbysaw
Od 8.11.2006 jesteś 67536 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-06-11:
Theatrum Mundi
Theatrum Mundi u bram wielkiej kariery
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca aktora? Czy wymaga poświęceń? O tym wiedzą najlepiej nasi węgorzewscy artyści z węgorzewskiego Teatru Świata.
Pod czujnym okiem swojego reżysera Adama Gulmantowicza oraz jego zastępcy Bartosza Banasiewicza, uczniów węgorzewskiego liceum, młodzi aktorzy z zapałem uczą się kunsztu aktorskiego. Skąd pomysł na założenie teatru? "Wszystko zaczęło się od konkursów recytatorskich w szkole podstawowej. Ta ambicja ciągle we mnie siedziała, jednak nie miałem wtedy na to czasu. Dopiero w liceum postanowiłem zrealizować swoje marzenia.”- mówi Adam. Jak wspominają sami aktorzy cała grupa świetnie się dogaduje, i pomimo tak młodego wieku są w stanie realizować się na bardzo wysokim poziomie.
Theatrum Mundi wystawiło już dwie sztuki. Pierwsza z nich to "Zemsta” Aleksandra Fredry. Był to ich debiut, do którego przygotowywali się niecałe pół roku. Długie przygotowywania nie poszły na marne. Zaledwie dwa miesiące później mieli okazję zaprezentować się na deskach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak sami mówią nie pozwolili dać zjeść się stresowi, lecz z pewnością taki występ to nie lada wyzwanie. Następnym testem była dla nich premiera sztuki pt. „Wielki Gatsby”. Tym spektaklem również mają zamiar podbijać nie tylko węgorzewskie sceny.
To jeszcze nie koniec pracy naszych aktorów. Adam ma jeszcze wiele pomysłów na dalsze sztuki, których na chwilę obecną nie chce zdradzać. Jednak jak już wiadomo na przełomie października i listopada zamierzają wystawić wielkie dzieło z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Mowa tutaj o „Dziadach” Adama Mickiewicza. Z całą pewnością będzie to wielkie wydarzenie, gdyż planują wystawić wszystkie 4 części twórczości Mickiewicza. Jak można się domyślić pasja aktorów z Theatrum Mundi bywa wymagająca, pracochłonna i często ciężko jest ją pogodzić z codziennymi obowiązkami. Sam reżyser podkreśla: „Każdy z naszych aktorów odgrywa w życiu dwie role- jedną na scenie, a drugą w swoim własnym życiu.” Stąd wziął się pomysł na nazwę grupy- theatrum mundi (z łaciny: teatr świata) to życie ludzkie pojmowane jako przedstawienie.
Aleksandra Miazga