Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 marca 2019 Imieniny obchodz: Pelagia, Feliks, Zbysaw
Od 8.11.2006 jesteś 67557 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-06-19:
Letni obóz szkoleniowy klasy II D
W dniach 04-06.06.2018r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Piękny Brzeg” nad j. Święcajty odbył się letni obóz szkoleniowy uczniów klasy II D. W obozie wzięło udział 20 uczniów klasy II D o profilu wojskowym.
Trzydniowy plan zajęć obozu szkoleniowego został tak skonstruowany, by w pełni zrealizować zakładane cele. Zadbali o to opiekunowie, p. Paweł Kraśniewski p. Marta Wasiak oraz p. Dorota Butrym, którzy 24h na dobę dbali o bezpieczeństwo swych podopiecznych oraz organizowali im czas.
Obóz rozpoczął się w dniu 04.06.2018r. o godzinie 8.00 zbiórką przed Liceum Ogólnokształcącym, następnie po omówieniu regulaminu, harmonogramu obozu, warunków BHP, sprawdzeniu obecności, zapakowaniu bagaży około godz. 9.00 nastąpił pieszy przemarsz uczestników obozu do ośrodka wypoczynkowego „Piękny Brzeg” pod opieką wychowawczyni klasy p. Marty Wasiak. Po przybyciu do ośrodka około godziny 11.00 nastąpiło zakwaterowanie uczniów w domkach cztero- sześcioosobowych oraz przypomnienie regulaminów i omówienie zasad pobytu na obozie. Przed obiadem odbyły się zajęcia typowo specjalistyczne czyli musztra indywidualna i zespołowa. Po obiedzie to już zajęcia z instruktorami z jednostki współpracującej z naszą szkołą czyli żołnierzami zawodowymi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Uczniowie odbyli zajęcia z szkolenia medycznego, na których zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, uczyli się jak prawidłowo wykonywać masaż serca. Po tych zajęciach bardzo ciekawe zajęcia praktyczne z samoobrony prowadzone przez instruktora p. Andrzeja Gordziewicza.
Aby nie nudziło się wieczorem instruktorzy zadbali o wytrzymałość swoich podopiecznych i ruszyli wraz z nimi na marsz kondycyjny w warunkach ograniczonej widoczności z elementami ubezpieczenia na odległość 10 km. Codziennie rano o godz. 7.00 ogłaszano pobudkę, po której odbywał się krótki 15 minutowy rozruch fizyczny, natomiast dzień kończył capstrzyk oznaczający ciszę nocną ogłaszany zazwyczaj o godzinie 23.00.
W drugi dzień obozu po czynnościach porannych przemieściliśmy się na plac ćwiczeń na zajęcia z terenoznawstwa i taktyki. Prowadzone przez instruktorów z 11 MPA w Węgorzewie, którzy najpierw teorii, a następnie w praktyce skutecznie wytłumaczyli zasady orientowania się w terenie, czytania mapy posługiwania się busolką AK oraz wytłumaczyli zasady wykonania marszu na azymut.
Po obiedzie to już kontynuacja zajęć z szkolenia medycznego, na których zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z zasad ewakuacji rannych z pola walki. Po tych zajęciach znowu bardzo ciekawe zajęcia praktyczne z samoobrony prowadzone przez instruktora p. Andrzeja Gordziewicza.
Po kolacji zostały przeprowadzone zawody strzeleckie przez p. Pawła Kraśniewskiego, strzelanie z broni pneumatycznej z odległości 10 m, z postawy leżącej. Zwycięzcą okazał się Kinga Subocz, kolejne miejsca zdobyli Jakub Juszkiewicz i Marcin Popławski. Wieczorem odbyło się ognisko integracyjne, były śpiewy i pyszne kiełbaski. W godzinach wieczornych młodzież szkolna miała możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowo – rekreacyjnych, grach i zabawach. Do wyboru były gry planszowe, piłka siatkowa, piłka nożna, badminton.
Ostatniego dnia obozu tj. 06.06.2018r. (środa) po czynnościach porannych odbyły się zajęcia z survivalu i szkolenia inżynieryjno-saperskiego. Uczniowie mieli możliwość zdobycia teoretycznych i praktycznych umiejętności z przetrwania w trudnych warunkach atmosferycznych, rodzajów ognisk, sposobów ich rozpalania. Zapoznali się z wyborem miejsca i wykonanie stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do prowadzenia ognia z różnych postaw. Po zajęciach odbył się apel końcowy, podsumowujący obóz, na którym zostały wręczone dyplomy dla zwycięzców w zawodach strzeleckich. Po apelu nastąpiło porządkowanie miejsc zakwaterowania i terenu obozu oraz zdawanie domków. Następnie rodzice, opiekunowie przyjeżdżali odbierać swoje dzieci z obozu. Należy stwierdzić, że cele obozu zostały zrealizowane. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mieli przede wszystkim możliwość wzajemnego dalszego poznania się, zintegrowania się, co zdecydowanie powinno poprawić efektywność pracy w klasie.
Paweł Kraśniewski