Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Maria, Cezary, Tymoteusz
Od 8.11.2006 jesteś 114633 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-12-05:
Wojewódzki Turnieju Proobronnego
Sprawozdanie z „Wojewódzkiego Turnieju Proobronnego zorganizowanego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w dniu 10.11.2018r.
W dniu 10 listopada 2018 r. odbył się „Wojewódzki Turniej Proobronny z Okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości”. Organizatorem zawodów był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie, Liga Obrony Kraju Zarząd Wojewódzki. Współorganizatorami zawodów byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Klub Garnizonowy Jednostki Wojskowej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na starcie zawodów stanęło czternaście 3-osobowych drużyn szkół ponadgimnazjalnych reprezentujących powiaty województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasz powiat reprezentowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w składzie:
- Kamila Kułaga - 1d;
- Wiktoria Zborowska - 3d;
- Marcin Popławski- 3d.
Turniej składał się z dwóch etapów: pierwszy to test wiedzy z historii; drugi to etap praktyczny w skład, którego wchodziło:
- strzelanie z kbks z postawy leżącej,
- bieg na orientację na dystansie ponad 5 kilometrów z wykonaniem zadań na poszczególnych punktach:
- pkt nr 1 - rzut granatem (atrapa granatu F-1) do celu o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, dziewczęta z odległości 15 m, chłopcy z odległości 20 m;
- pkt nr 2 - przenoszenie skrzynki amunicji o wadze 20 kg na odcinku 30 m;
- pkt nr 3 – szkolenie sanitarne, które składało się z przetransportowania rannego na noszach na odległość 30 m oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu z złamaniem, krwotokiem.
W wyniku przeprowadzonych zawodów nasza drużyna okazała się najlepsza w województwie warmińsko- mazurskim, pokonując drużyny ze szkół z Olsztyna, Elbląga, Olecka, Kętrzyna, Gołdapi, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego oraz pozostałe drużyny reprezentujące swoje powiaty. Nasza drużyna za I miejsce w klasyfikacji drużynowej wywalczyła okazały puchar, nagrody rzeczowe i wiele innych materiałów ufundowanych przez sponsorów turnieju. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki, którą uczestniczy turnieju mieli możliwość spożycia podczas etapu praktycznego na strzelnicy. Dodatkowo Wiktoria Zborowska okazała się najlepszym strzelcem turnieju. Otrzymała za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej puchar wraz z nagrodami rzeczowymi. Dodać trzeba też, że w klasyfikacji drużynowej nie mieliśmy również sobie równych zdobywając pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom. W dniu 11.11.2018r. uczniowie naszej szkoły, klas mundurowych wraz z uczniami Sp2 uczestniczyli w Wojewódzkich obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na Placu Solidarności w Olsztynie.
Opiekun Paweł KRAŚNIEWSKI