Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Maria, Cezary, Tymoteusz
Od 8.11.2006 jesteś 114637 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-12-19:
FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH
Dnia 7 grudnia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal nauk przyrodniczych. Z tej okazji liceum gościło uczniów i nauczycieli z 8 szkół (polskich i zagranicznych): w Baniach Mazurskich, Wydminach, Radziejach, Pozezdrzu, Srokowie, Czerniachowsku - Rosja, Niemieżu i Niemenczynie – Litwa. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów, zaś dyscyplinami naukowymi, wokół których skupiało się wydarzenie były: biologia, fizyka i chemia. - "Uczniowie chętnie przyjeżdżają, nie tylko na konkursy, ale też żeby zwiedzać miasto."- Opowiadają opiekunowie z Obwodu Kaliningradzkiego. „Młodzież czeka na grudzień, bo wie, że będzie konkurs i chętnie się do niego przygotowuje."- dodają.
W pierwszym etapie uczestnicy wzięli udział w konkursie indywidualnym min. rozwiązywanie testu z biologii, chemii oraz fizyki. Tematyką tegorocznych konkursów indywidualnych było:
Planeta Terra - biologia - Czy możliwe jest życie bez bakterii?
Ceres - chemia - Czy mamy bać się smogu?
Wstęga Mőbiusa - fizyka - Odmienne stany i niezwykłe przemiany.
Zwycięscy konkursu z poszczególnych przedmiotów zostali wyłonieni na podstawie liczby punktów zdobytych w teście.
- Bardzo mi się podoba atmosfera panująca w szkole podczas festiwalu, tym bardziej, że jestem absolwentką tej szkoły!- opowiada Anna Piech-Wróbel, opiekun drużyny z Bań Mazurskich
-Byłam tu parę razy i sądzę, że poziom jest wyrównany. Znam panią od chemii, była moją nauczycielką, więc sądzę, że ten test nie mógł być za trudny- śmieje się.
W drugim etapie brały udział drużyny, które miały za zadanie przygotować pokazy i prezentacje dotyczące szeroko rozumianych zagadnień ekologicznych, jak również przybliżające pojęcia i zjawiska przyrodnicze. Drużyny, które brały udział w rywalizacji otrzymywali punkty przeliczeniowe za test oraz za część praktyczną. Prezentacje uczestników oceniała komisja powołana spośród nauczycieli szkół, biorących udział w konkursie. Ocenie podlegały: poprawność merytoryczna wystąpień, sposób zaprezentowania zjawiska, oryginalność i wkład pracy uczniów w przygotowanie pokazu oraz wykorzystanie 5-minutowego limitu czasu.
Obok przystępnej formy, przygotowane wystąpienia zawierały solidną dawkę wiedzy, a przy tym były tak sugestywne i ciekawe, że nawet bariera językowa nie stanowiła problemu.
- Oczywiście, uważam, że to rozwija uczniów i ich kreatywność. Mogą pokazać swoje umiejętności, które wybiegają poza zakres nauki szkolnej" – ocenia jeden z opiekunów.
- Dwa tygodnie przygotowywaliśmy się do testów, ale nie wszystkie zadania były łatwe, chcemy iść do klasy biologiczno-medycznej, jesteśmy chyba nieźli a mimo to test okazał się trudny, zaskoczył nas jego poziom. – mówią uczestnicy.
Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu Dyrektor szkoły Waldemar Czapski, organizatorki konkursów: Elżbieta Skupień, Danuta Bujno i Elżbieta Andrulonis oraz Anna Czapska, specjalista ds. edukacji i ochrony i zdrowia w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie pogratulowali wszystkim uczestnikom sukcesów, wręczyli dyplomy i nagrody rzeczowe. Okolicznościowe upominki i dyplomy przekazano też nauczycielom – opiekunom drużyn konkursowych.
Uczestnicy imprezy zapewnili, że chętnie wrócą do Węgorzewa i wezmą udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych.
Wyniki konkursów:
Najlepiej napisany test wiedzy:
chemia: Olga Charkiewicz (Banie Mazurskie, uczennica p. Anny Piech-Wróbel)
biologia: Urszulina Łyndo (Niemenczyn, uczennica p.Reginy Komar )
fizyka: Oleg Gumbaragis (Czerniachowsk, uczeń p. Ludmiły Surżenkowej)
Wyróżnione prezentacje – część praktyczna: biologia: Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu chemia: Zespół Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich, Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu fizyka: Gimnazjum w Czerniachowsku
Klasyfikacja drużynowa:
Biologia
I m-ce - Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie (nauczyciel: Regina Komar)
II m-ce – Gimnazjum w Czerniachowsku (nauczyciel: Galina Cwietkowa)
III m-ce – Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu, Gimnazjum (nauczyciel: Alina Wysoczarska)
Chemia
I m-ce – Zespół Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich (nauczyciel: Bożena Bułas)
II m-ce – Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Radziejach (nauczyciel: Katarzyna Wojnowska)
III m-ce – Gimnazjum w Pozezdrzu (nauczyciel: Alina Wysoczarska)
Fizyka
I m-ce – Gimnazjum w Czerniachowsku (nauczyciel: Ludmiła Surżenkowa)
II m-ce – Zespół Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich (nauczyciel: Bożena Bułas)
III m-ce – Szkoła Podstawowa im. prof. S. Srokowskiego w Srokowie z Filią w Solance (nauczyciel: Jarosław Andrulonis)
Gr dziennikarska 1c
Tegoroczne konkursy przebiegły pod hasłem:
Biologia - „Nie jedz tyle – bądź motylem”,
Chemia - „Zwykła, niezwykła woda”,
Fizyka - „W przyrodzie nic nie ginie – przemiany energii”