Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 stycznia 2018 Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund
Od 8.11.2006 jesteś 1872050 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-10-18:
Hej ha otrzęsiny! Hej ha się bawimy!
Rozpoczęcie kolejnego etapu edukacyjnego przez naszych pierwszoklasistów nie mogło obejść się bez tradycyjnych otrzęsin. Na nieświadomych wrażeń uczniów czekało wiele atrakcji.
Uroczystość otworzyła przemowa boga mórz i oceanów- Posejdona, który z niecierpliwością oczekiwał darów przygotowanych na tę specjalną okazję. Fantazja uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania, hitem była skrzynia z żywiołami i eliksir miłości, na zawsze łączący Posejdona z ukochaną. Nie zabrakło również autorskich piosenek i ciekawych układów choreograficznych. Dodatkowym atutem występujących były przebrania o morskiej tematyce, które bardzo przypadły do gustu władcy oceanów. Wszystkie poprzednie atrakcje były tylko zapowiedzią do prawdziwego chrztu, bojowego sprawdzianu mającego na celu przetestowanie hardu ducha i sprawności fizycznej kajtków. Tor przeszkód przygotowany przez drugie klasy nie ominął nawet wychowawców, na szczęście każdy uczestnik poradził sobie z zadaniem i przyjął pasowanie na ,,morskiego zwierzaka".
2016-10-10:
BIEGI
W dniu 04.10.2016r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Biegach Przełajowych, które odbyły się w Pozezdrzu. Zawody przeprowadzone były w przedziałach wiekowych dla klas pierwszych oraz drugich i trzecich na dystansie dwóch i trzech kilometrów. Wszyscy nasi dzielni lekkoatleci dobiegli do mety wykazując się hartem ducha i dużą wytrzymałością. W kategorii dziewcząt klas pierwszych nasze panie zdominowały swoją grupę i zajęły pierwsze trzy miejsca. I MIejsce zdobyła uczennica klasy I B Lilia Gasparian, drugie miejsce – Wiktoria Zborowska z klasy I D, a trzecie miejsce – Aleksandra Wojtczuk z klasy I D. W kategorii dziewcząt klas drugich i trzecich pierwsze miejsce zdobyła Joanna Kowalik z klasy III A, trzecie miejsce – Weronika Sołtys z klasy III D, a czwarte miejsce – Karolina Ciężar z klasy III A.
2016-10-10:
IIB W SĄDZIE
W dniu 6 października 2016 roku dzięki uprzejmości Sędzi Sądu Rejonowego w Giżycku, Pani Lidii Merskiej, uczniowie klasy II B o profilu policyjnym wspólnie z kom. Piotrem Wysockim mieli okazję odwiedzić gmach V-ego Zamiejscowego Wydziału Karnego w Węgorzewie. Wizyta w Sądzie jest realizacją programu nauczania dla klas o profilu policyjnym „Edukacja Policyjna 2016”.
W trakcie rozmowy z Panią Sędzią uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką jej pracy oraz pracy Sądu.
Pani Sędzia wyjaśniła młodzieży, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Przedstawiając przykłady na podstawie doświadczeń z jej pracy przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Sędzia dużo uwagi poświęciła problemowi „cyberprzemocy” wśród młodzieży, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, oraz tragedii młodych ludzi. Uwrażliwiała uczniów na konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby.
2016-10-06:
Przyjęcie-niespodzianka dla 3a
8 września 3a obchodziła klasową osiemnastkę zorganizowaną przez wychowawczynię, Panią Anię Kmiecik. Zabawa była efektem spisku między Panią Anią, a naszymi rodzicami, toteż do dnia samego wyjazdu prawdziwy cel wyprawy pozostawał dla nas nieznany. Okazała się nim być Karczma u Komtura pod Mikołajkami, gdzie odbyła się nasza biesiada w iście średniowiecznym klimacie. Po odpowiedniej charakteryzacji i wzniesieniu toastu z komturem we własnej osobie, zasiedliśmy do uczty (oczywiście bez sztućców, jak na średniowiecze przystało). Był to dopiero początek czekających na nas atrakcji, czyli pojedynków o honor rycerski lub rękę pięknej białogłowy, konkursów o tytuł Jagienki czy najlepszego giermka.
2016-10-04:
Biegi
W dniu 29.09.2016 w Pasłęku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w wielobojach lekko-atletycznych.
Drużyna dziewcząt w składzie:
1.Joanna Kowalik
2.Klaudia Nazarowicz
3.Wiktoria Zborowska
4.Kinga Subocz
w biegach sztafetowych zajęły II miejsce
w biegach na 100 m Kinga Subocz była II a Joanna Kowalik IV
w biegu na 400 m Wiktoria Zborowska była III
w skoku w dal Klaudia Nazarowicz osiągnęła II wynik nie liczony do klasyfikacji drużynowej
w skoku w dal Karolina Rutkowska IV miejsce
w pchnięciu kula Izabela Mendyk II miejsce.
2016-10-04:
Biegamy, strzelamy, walczymy …
1 października 2016 roku uczniowie klasy II d o profilu wojskowym Szymon Bednarz, Mateusz Sobieszczuk i Piotr Szymczak pod opieką nauczyciela zajęć wojskowych p. Pawła Kraśniewskiego uczestniczyli w „Wojewódzkich Zawodach Ligi Obrony Kraju w Dwuboju Obronnym – 2016” w Olsztynie, reprezentując sekcję strzelecką węgorzewskiego oddziału Klubu Morskiego Ligi Obrony Kraju.
Zawody składały się z dwóch konkurencji. Pierwszą był marszobieg zespołowy na dystansie 2000 m, na trasie którego trzeba było wykazać się umiejętnościami strzeleckimi z karabinka sportowego - kal. 5,6 mm, trafiając z odległości 50 m w tarczę - „biatlonkę” oraz dużą siłą, rzucając atrapą granatu F-1 o ciężarze 600 gram na odległość 30 m. Drugą konkurencją był pojedynek strzelecki rozgrywany systemem każdy z każdym, także z karabinka sportowego. Nasi uczniowie pomimo, że był to ich pierwszy start w tego typu zawodach z dużym zaangażowaniem i determinacją walczyli o podium. W pojedynku strzeleckim zajęli bardzo dobre trzecie miejsce, ale niestety strzelanie podczas pierwszej konkurencji zagwarantowało im dopiero piąte miejsce. W ogólnej klasyfikacji uplasowali się na tak nie lubianym przez sportowców czwartym miejscu, tuż za podium.
2016-10-03:
I NAWET OLSZTYN NAM NIESTRASZNY!
I i III MIEJSCE NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE WYDZIAŁU FILOZOFII UWM!
W piątek 23 września 2016. niewielka grupa reprezentantów Naszej Szkoły odkrywała nieznane dotychczas filozoficzno-fotograficzne oblicze Olsztyna w ramach organizowanych tam Dni Nauki i Sztuki.
Zaruszczanie uczestniczyli w nadzwyczaj ciekawym warsztacie fotografii (na nim okazało się, że obraz i myśl są bardzo powiązane), stanowczo zbyt krótkim wykładzie filozoficznym, poświęconym związkom fotografii z antropologią oraz rozwiązywali psychotest " Zmierz swój światopogląd". Bardzo przyjemnym zakończeniem pobytu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim okazała się informacja, że Justyna Młotkowska zajęła I miejsce, a Weronika Kozłowska - III miejsce w trzeciej edycji konkursu " Bazar Idei : obrazy ze świata wartości" . Dziewczęta bardzo umiejętnie, za pomocą jedynie trzech fotografii i krótkiego eseju opowiedziały, czym są dla nich życie, wolność i wiedza. I najwyraźniej zasłużyły na swe laury.
2016-10-03:
1d
Klasa ID skoszarowana została w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka”. Trzydniowy pobyt obfitował w specjalistyczne zajęcia wojskowe z zakresu m.in. musztry i terenoznawstwa. Nabyte umiejętności uczniowie mogli już wykorzystać podczas nocnych manewrów, które polegały na przemaszerowaniu nocą 10 kilometrów z wykorzystaniem technik i taktyk wojskowych. Wieczorem, po intensywnych ćwiczeniach i zajęciach, był czas na chwilę relaksu i odpoczynku przy ognisku, połączonego z pieczeniem kiełbasek, śpiewem piosenek i dobrą zabawą
2016-10-03:
IA i IB na Pięknym Brzegu
Od 12 września w ramach trzydniowych biwaków integracyjnych klasy Ia i Ib udały się na Piękny Brzeg, by wśród uroków mazurskich lasów poznać się bliżej. Oprócz gier i konkursów, które zbliżyły uczniów do siebie, był też czas na lekcje żywej historii. Pracownik Muzeum Kultury Ludowej przedstawił prezentację o I wojnie światowej, a spotkanie z panią Krystyną Ćwir-zesłanką na Syberię uzmysłowiło nam, na jak bardzo trudne czasy przypadło jej dzieciństwo.
Obie klasy poddane zostały specjalistycznemu szkoleniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Przybyli na miejsce policjanci przeprowadzili zajęcia teoretyczne połączone z praktyką, aby młodzież mogła nie tylko poznać, czym jest służba w Policji, ale w pewnym stopniu jej doświadczyć.
2016-10-03:
Licealiści znowu odwiedzają Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
Jaka może być edukacja? Niezwykła, zaskakująca, zabawna i… piękna! Tak właśnie po czwartkowej wycieczce określiłaby ją grupa biologiczna z klas trzecich, która zgłębiała tajniki tej dziedziny nauki, podziwiając jednocześnie Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy.
W Stacji Edukacji Środowiskowej nad zatoką słupiańską jeziora Wigry uczniowie badali makrofaunę wodną i oceniając trofię (żyzność) jeziora na podstawie jej składu. Dzięki bardzo dobremu sprzętowi optycznemu udało się zobaczyć niesamowity podwodny świat: ile oczek posiadają różne gatunki pijawek, jak wyglądają narządy oddechowe larw jętek i ważek. Na zajęciach w lesie grupa przeżyła wiele niespodziewanych zwrotów akcji, gdy ziemia obsunęła się pod butami lub kiedy w ostatniej chwili udało się uchylić przed ciosem gałęzi. Nad leśnym jeziorkiem uczniowie dowiedzieli się również, że suchary to nie tylko suche pieczywo, bujali się na ple i sprawdzali czy rosiczka może nas zjeść. Suwalski Park Krajobrazowy zaskoczył potężnymi wzniesieniami oraz tak pięknymi widokami, że przez chwilę wszyscy poczuli się jak w górach. Po kreatywnej sesji zdjęciowej, w trakcie której uczniowie ułożyli ze swoich ciał kształt rzymskiej trójki (trzecia klasa) zdobyto wielki głaz w rezerwacie Rutka. W Turtulu (siedzibie SPK) zobaczono pierwszy raz w życiu dużą kolonię nadecznika (gąbka słodkowodna). Potem było jeszcze chodzenie po kładkach i zaznajamianie się ze zwierzętami żyjącymi w SPK oraz podziwianie jednego z najczystrzych i najgłębszego jeziora Polski- jeziora Hańcza.
2016-10-03:
Lekcja historii we wspomnieniach
Co roku, 17 września, w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraków. Każdego roku Sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.
W związku z 76 rocznicą napaści rosyjskiej na Polskę, Liceum Ogólnokształcące odwiedziła przewodnicząca Związku Sybiraków w Węgorzewie, która na Syberię trafiła jako dziecko rodziny deportowanej w latach 40. Miała wtedy zaledwie 12 lat.
„W lipcu 1946r. przyjechałam do Węgorzewa prosto z Syberii. […]W Węgorzewie pracowałam przez czterdzieści lat w Szkole Podstawowej nr 1.”- takimi słowami rozpoczęła zebranie pani Krystyna Ćwir.