Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 września 2017 Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 1854497 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-05-20:
Na podbój Europarlamentu
Europarlament w Strasburgu , gdzie zazwyczaj obradują posłowie wszystkich krajów Unii Europejskiej, z końcem kwietnia stał się miejscem , w którym młodzież prezentowała swoje ojczyzny. Wśród nich nasi uczniowie klasy IIA, który wygrali zeszłoroczną edycję konkursu Euroscola.
Delegacja uczniów z końcem kwietnia wyjechała do Strasburga na posiedzenie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego Eurscola. Obrady rozpoczęły się uroczystym powitaniem wszystkich uczestników, po którym parlamentarzyści odpowiadali na pytania nurtujące młodzież. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się problematyka bezpieczeństwa w Europie i kryzysu emigracyjnego i wątpliwości czy Unia Europejska jest solidarna i równo wszystkich traktuje.
- Wielkość sali obrad, obecność światowych polityków i cała atmosfera spotkania wywarła na nas ogromne wrażenie. Zjedliśmy też śniadanie z innymi uczestnikami i już tutaj zawiązały się pierwsze kontakty. Nawet bariera językowa nie stanowiła takiego problemu jak sądziliśmy- opowiadają licealiści.
2016-05-20:
Młodzież zapobiega pożarom
27 kwietnia w Działdowie uczestniczyłem w eliminacjach wojewódzkich XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. ,,Młodzież zapobiega pożarom". Tematyka konkursu była bardzo ogólna. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą min. z przepisów przeciwpożarowych, sprzętu pożarniczego, historii pożarnictwa, organizacji PSP i OSP itp.W wojewódzkim turnieju znaleźli się zwycięscy eliminacji powiatowych.
Po krótkim powitaniu komisja nie trzymając dłużej w napięciu młodzieży przystąpiła do najważniejszej części - testu pisemnego. Z niełatwymi pytaniami przyszło zmierzyć się 18 osobom. Organizatorzy zadbali również o moc atrakcji, w przerwie zabrali nas do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego, które było niezwykłą lekcją historii połączoną z nowoczesną techniką. Pomimo małej ilości czasu na zwiedzanie starałem się zobaczyć wszystkie eksponaty i ,,dotknąć" historii Państwa Krzyżackiego.
2016-05-20:
Licealiści na Dniach Otwartych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
Badanie daktyloskopijne, oględziny zwłok, zabezpieczenie śladów na miejscu zbrodni- oto jak sobotę, 16 kwietnia, spędzali przedstawiciele klas mundurowych. Na szczęście wszystko to nie na serio, ale w ramach wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Dni Otwarte obfitowały w bardzo ciekawe zajęcia. Młodzi ludzie, którzy marzą, aby zostać policjantami, mieli możliwość sprawdzenia się na symulatorze kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych, co wzbudziło wiele emocji wśród uczestników. Któryż kierowca nie marzy o ty, by spróbować przejechać się brawurowo pojazdem na sygnale i nie ponieść tego konsekwencji.
2016-05-20:
Polska w XX wieku
8-10 kwietna ponownie zawitaliśmy do stolicy, by uczestniczyć w II zjeździe uczestników projektu ,,Polska w XX wieku" zorganizowanym przez Fundację im. Bronisława Geremka. Przypominam, że w warsztatach udział bierze dwoje uczniów naszej szkoły Małgorzata Bartosz (1a) i Mateusz Latawski (1c) pod opieką p. Anny Faj.
Przez trzy dni pobytu w Warszawie mieliśmy okazję do bliższego zapoznania się z miastem, zwiedziliśmy Stare Miasto i spacerowaliśmy po Nowym Świecie. W sobotę organizatorzy zabrali nas do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznaliśmy historię batalii o stolicę. Zwiedzanie było urozmaicone pokazami multimedialnymi i opowieściami, przyjrzeliśmy się również wystawie poświęconej jednostce bojowej GROM.
2016-05-17:
WYWIADÓWKA
19 maja 2016 r.(czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2016-05-12:
Konkurs recytatorski
Licealiści na konkursie recytatorskim 7 maja w Dobrym Mieście odbył się wojewódzki etap 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Młotkowska (recytacja) oraz Aleksandra Kalfas i Szymon Bagan (poezja śpiewana). Komisja przyznała tytuł laureata naszym muzykom. Zaprezentowali oni min. znany dzięki "Namuzowywaniu", utwór naszej absolwentki Eweliny Kucharskiej "Utracony"(we własnej aranżacji). Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!
Anna Barczak
2016-04-28:
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia społeczność Liceum uroczystym apelem oddała hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Wśród poległych, z rozkazu Stalina, był major Alfons Michnowicz, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1922. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do Armii Poznań, walczył w obronie Lwowa. W 1940 roku przysłał do rodziny ostatnią kartkę: „wywożą nas w nieznanym kierunku, chyba się już nigdy nie zobaczymy”. Został zamordowany w 1940 roku wraz z innymi polskimi żołnierzami w Charkowie. Zebrani uczcili pamięć wszystkich poległych przy Dębie Katyńskim, posadzonym na terenie LO, który jest symbolem "żywego pomnika" upamiętniającego majora Alfonsa Michnowicza.
2016-04-28:
1 kwietnia
1 kwietnia, jak wszyscy wiemy jest szczególnym dniem. Dniem, który każdy kawał, żart uchodzi nam na sucho. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pragnął zrobić mały żart wszystkim uczniom i nauczycielom. Na 5 lekcji klasy I i II zamieniły się gabinetami lekcyjnymi. Każda klasa poszła na lekcję do nauczyciela, z którym nie ma lekcji. W czasie tej godziny również odbyła się pierwsza audycja radia szkolnego – „Czapa FM”. Oczywiście do naszej audycji przedostały się najróżniejsze fałszywe informacje. Mamy nadzieję, że udało wam się je wychwycić.
Gościliśmy również w naszym studiu dwóch nauczycieli naszego liceum. Pana Tomasza Wierzchowskiego który opowiedział nam o swojej karierze politycznej i sportowej a także wytłumaczył, co oznaczają jego znane określenia na uczniów. Kolejnym gościem był Pan Rajmund Klukowski, który wyraził swoją opinię na temat pracy SU (za co bardzo dziękujemy) oraz skomentował dokonania naszych reprezentacji szkolnych w zawodach zewnętrznych. Skomentował także plotki które krążą w szkole, że wystartuje w następnej edycji „ You can Dance”.
Mamy nadzieję, że radio szkolne będzie mogło działać prężnie tak, jak tego dnia.

Chciałbym również zachęci wszystkich którzy czują w sobie żyłkę radiowca, aby dołączyć do zespołu „Czapa FM”.
Mateusz Rodziewicz
2016-04-20:
Licealista zagrał w finale
Marcin Skrypoczka – uczeń LO w Węgorzewie zagrał w finałowym turnieju tenisa stołowego o Puchar TVP Olsztyn. Taki awans wywalczył wcześniej w Lidzbarku Warmińskim zajmując 4 miejsce. Finał o którym mowa odbył się w Ornecie 17.04.2016 r. W turnieju tym brało udział 14 gmin, w tym bardzo mocne zespoły z Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i Morąga. Pojechaliśmy tam po kolejne doświadczenia – jak nas informuje trener Piotr Lewko – nauczyciel LO. Marcin w tenisa stołowego gra dopiero drugi rok i czyni duże postępy. Sam awans do finału jest dla niego dużym sukcesem. Najlepiej z naszego powiatu reprezentujące gminy Budry wypadła Joanna Lewko, zajmując w swojej kategorii 4 miejsce.
2016-04-20:
Dzień wiosny w LO
Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w_tradycyjny już sposób, uchylając swoich drzwi gimnazjalistom, którzy lada dzień staną przed koniecznością wyboru dalszej drogi kształcenia.
Klasy wojskowe przygotowały symulację wybuchu bomby w_podziemiach szkoły. W_jej wyniku wybuchła panika. Żołnierze ewakuowali osoby postronne, by medycy mogli wynieść ofiary do szpitala, w_którym fachowo udzielono im pierwszej pomocy. Zaopatrzono rany i zapobiegano innym dolegliwościami, co poprawiło im komfort życia w_oczekiwaniu na powrót do zdrowia. Okazało się, że policjantom udało się namierzyć bandytę, który dokonał zamachu na szkołę. Po spektakularnej akcji zatrzymania przestępcy udało się go doprowadzić przed wymiar sprawiedliwości. Proces odbył się według wszelkich procedur prawnych i_sądowych. Zatrzymany skorzystał z_prawa do obrony przez adwokata, który na wszelkie możliwe sposoby starał się wyrwać go ze szponów Temidy. Zaś prokurator dysponujący twardymi dowodami przestępstwa nieugięcie domagał się najwyższej kary. Sędzia po rozpatrzeniu dowodów, przesłuchaniu świadków wydał wyrok skazujący terrorystę na wieloletni pobyt w_zakładzie penitencjarnym.
2016-04-20:
Olimpiada Wiedzy o Mediach
W dniach 18-19 marca w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał II edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Do zawodów przystąpiło 147 uczestników z całego kraju. Pierwszego dnia uczniowie pisali test z zakresu wiedzy o mediach, spotkali się z dziennikarzami: Anną Morawską i Krzysztofem Ziemcem oraz zwiedzili Narodowy Instytut Audiowizualny. Drugiego dnia odbył się quiz, w którym finałowa 12 walczyła o miejsca premiowane nagrodami rzeczowymi i indeksami na wyższe uczelnie. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Justyna Młotkowska z 2c, Julia Rybarczyk z Ia i Damian Kokocha z III c. Sam awans do etapu centralnego, a więc uzyskanie tytułu laureata wojewódzkiego i finalisty etapu centralnego to spory sukces. Wszyscy uczestnicy, jak również opiekunowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi upominkami.