Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 28 stycznia 2020 Imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
Od 8.11.2006 jesteś 150387 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-10-16:
Rzeczpospolita utracona oczami Zaruszczaków
Rok 2018 jest rokiem, w którym obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasy humanistyczne Liceum Ogólnokształcącego wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na obejrzenie wystawy z cyklu „Kresy. Pamiętamy”. To podróż śladami nieistniejącego już społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji Marcina Błaszczyńskiego na temat „Pokolenie, które wywalczyło niepodległość”. Podczas wykładu prelegent opowiadał o stosunku ludzi walczących do I wojny światowej. „Najbardziej zapamiętałam pytanie o to, co zrobiłaby dzisiejsza młodzież, gdyby doszło do wojny.”- mówi Weronika z klasy 3c. Każdy z uczniów wyszedł z Muzeum z innym nastawieniem do tematu wojny.
2018-10-16:
Uczniowie naszej szkoły w gronie najlepszych w Straży Granicznej
W dniu 12.09.2018r. w Warmińsko – Mazurskim Oddziale Straży Granicznej W Kętrzynie odbyły się zawody sportowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Jak najlepsi w Straży Granicznej.” Drużyna z naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego w składzie: Marcin Tokarz z 3 b, Szymon Jóźwiak z 3 b, Marcin Popławski z 3 d, Maciej Suchy z 2 d, pokazała się z dobrej strony, zajmując III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Uczniowie otrzymali pamiątkowy ryngraf za uczestnictwo w zawodach, puchar, medale, dyplom i nagrody rzeczowe.
Zawody składały się z pięciu konkurencji:
- testu wiedzy o Straży Granicznej;
- sprawnościowego toru przeszkód na hali sportowej;
- strzelania z pistoletu pneumatycznego 4,5 mm CP-99 (replika pistoletu Walther) z postawy strzeleckiej stojącej;
- jazda na rowerze - tor przeszkód;
- sztafety 4x400m.
2018-10-16:
Wycieczka do Łodzi
W dniach 28-29 września 2018 roku odbyła się wycieczka do Łodzi pod hasłem „Szlakiem Niepodległości”.
W wycieczce wzięła udział młodzież ze Szkolnego Klubu Turystycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. Uczestniczyło w niej 28 uczniów i trzech nauczycieli: Pani Natalia Doktór i Pani Dorota Nowosad oraz opiekun Koła Turystycznego Pani Elżbieta Siwińska.
Wycieczka przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy 28 w piątek od wspólnego zdjęcia na sławnych schodach Łódzkiej Filmówki. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem Dętkę, czyli Muzeum Kanałów Łódzkich. Potem zwiedziliśmy wystawę na 100-lecie Niepodległości w Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałac Poznańskiego. Wieczorem od 19.00 do 24.00 uczestniczyliśmy w LIGHT MOVE FESTIVAL- VIII Edycja Festiwalu Światła z głęboką nuta Niepodległościową. Wyświetlono 100 migawek filmowych, aby uczcić 100-lecie Niepodległość Polski. Festiwal rozciągał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Przepiękne kolory i serenady blasków cieszyły nas do północy.
2018-10-16:
Nadzieja Ziemi
W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się 28 września (piątek) pod hasłem "Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia". Do zadań konkursowych przystąpiły 3-osobowe grupy gimnazjalistów placówek m.in. z Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).
— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator konkursu, Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla człowieka w naszym środowisku tuż na wyciągnięcie ręki było najważniejszym celem tego przedsięwzięcia.
2018-10-16:
Biegi Przełajowe
25.09.2018 r w Pozezdrzu odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych w ramach Licealiady. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Dawid Sikora z kl II D, Kacper Szewczyk z kl II A, Miłosz Kutnik z kl I A, Krystian Jurek z kl I A, Tymoteusz Jachimiak z kl I A, Daniel Jurkiewicz z kl I A, Jan Kukier z kl I A, Gracjan Cisek z kl I A, Adam Subocz z kl I A, Tokarz Marcin kl IIIB oraz w rezerwie Jakub Kamiński z kl IID pod opieką pani Ewy Wesołowskiej.
2018-10-16:
Dzień bez Samochodu
21 września Zaruski obchodził Dzień bez Samochodu.
Licealiści i nauczyciele włączyli się w akcję, która w Węgorzewie cieszyła się dużą popularnością.
Poza Zaruszczakami wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.
Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły piechotą albo przyjechali na dwóch kółkach otrzymali od wolontariuszy upominek.
gr. dziennikarska lo
2018-10-03:
Dzień Sybiraka w Zaruskim
Już od ponad dekady, każdego roku, licealistów z Zaruskiego odwiedza Pani Krystyna Ćwir. Kobieta, działaczka w Organizacji Sybiraków oraz była wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie.
Pani Krystyna jest bardzo ciepłą, skromną osobą o wielkim sercu. Data jej wizyty również nie jest przypadkowa. Właśnie 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka.
-Zajmujemy się sprawami Sybiraków, aby uświadomić społeczeństwo, a przede wszystkim Was, młodzież, jakie losy spotkały Polaków w 1939 roku.-zaczęła swoją opowieść Pani Ćwir. Kiedy rodzina Pani Krystyny wraz z nią została wywieziona na Syberię miała ona zaledwie 12 lat.
Niesamowitym przeżyciem było samo słuchanie żywej historii, z jej twarzy mogliśmy dosłownie wywnioskować, że specjalnie dla nas Pani Ćwir sięga w głąb swojej pamięci. Historia opowiedziana została w wyjątkowy sposób, chociaż rzeczy, które działy się w drodze na Syberię nie jednego przyprawiłyby o dreszcze, Pani Krystynie udało się wpleść w nią trochę humoru. - Słuchając, odnieśliśmy wrażenie, że to wszystko, co mówi kobieta jest naprawdę szczere i mówione z serca. – mówili licealiści.
2018-09-04:
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
6 września 2018 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. O godzinie 16:00 na dolnym korytarzu spotkanie plenarne rodziców uczniów klas I. Spotkania pozostałych rodziców z wychowawcami rozpoczynają się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2018-09-04:
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH
Kiermasz książek używanych odbędzie się 6.09.2018 (czwartek), o godzinie 13:15 (po szóstej godzinie lekcyjnej).
2018-08-31:
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 03.09.2018 r. (poniedziałek), o godz. 10:00.
2018-06-26:
TENIS ZIEMNY
W dniu 15.06.2018 na kortach tenisowych w Olecku odbył się Wojewódzki Turniej Tenisa Ziemnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I A Mateusz Trzasko i Kamil Ślifirski pod opieką Ewy Wesołowskiej.
Po zaciętych meczach uczniowie nasi pokonali zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych z Giżycka i Olecka zajmując miejsca na podium:
Mateusz Trzasko m-ce I
Kacper Ślifirski m-ce II.
Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz puchar za zajęcie I miejsca.
Ewa Wesołowska