Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 16 maja 2021 Imieniny obchodzą: Andrzej, Magorzata, Wieczysaw
Od 8.11.2006 jesteś 320200 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-12-05:
Wojewódzki Turnieju Proobronnego
Sprawozdanie z „Wojewódzkiego Turnieju Proobronnego zorganizowanego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w dniu 10.11.2018r.
W dniu 10 listopada 2018 r. odbył się „Wojewódzki Turniej Proobronny z Okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości”. Organizatorem zawodów był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie, Liga Obrony Kraju Zarząd Wojewódzki. Współorganizatorami zawodów byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Klub Garnizonowy Jednostki Wojskowej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na starcie zawodów stanęło czternaście 3-osobowych drużyn szkół ponadgimnazjalnych reprezentujących powiaty województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasz powiat reprezentowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w składzie:
- Kamila Kułaga - 1d;
- Wiktoria Zborowska - 3d;
- Marcin Popławski- 3d.
Turniej składał się z dwóch etapów: pierwszy to test wiedzy z historii; drugi to etap praktyczny w skład, którego wchodziło:
- strzelanie z kbks z postawy leżącej,
- bieg na orientację na dystansie ponad 5 kilometrów z wykonaniem zadań na poszczególnych punktach:
- pkt nr 1 - rzut granatem (atrapa granatu F-1) do celu o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, dziewczęta z odległości 15 m, chłopcy z odległości 20 m;
- pkt nr 2 - przenoszenie skrzynki amunicji o wadze 20 kg na odcinku 30 m;
- pkt nr 3 – szkolenie sanitarne, które składało się z przetransportowania rannego na noszach na odległość 30 m oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu z złamaniem, krwotokiem.
2018-12-05:
TURNIEJ SZACHOWY
W dniu 06.11.2018 r. w kasynie wojskowym w Węgorzewie odbył się Turniej Szachowy o Puchar Starosty Węgorzewskiego „100 szachistów na 100 lecie Państwa Polskiego”. W turnieju wzięło udział 68 uczniów ze szkół powiatu węgorzewskiego, podzieleni na trzy kategorie wiekowe; sędziowali szachiści z sekcji szachowej Vęgorii. Zespół Szkół Ogólnokształcących reprezentowali uczniowie Szkolnego Klubu Szachowego LO:
- Adam Patejko z kl. IIa
- Patryk Parzych z kl. IId
- Łukasz Puziewski z kl. IId
- Damian Mackiewicz z kl. IId
- Julia Siemionko z kl. Id
2018-12-05:
TYDZIEŃ KARIERY U ZARUSZCZAKÓW
Spotkania uczniów naszej szkoły z ludźmi pracującymi w zawodach związanych z naszymi szkolnymi kierunkami, aby stali sie architektami swojego szczęścia.
Co to jest Ogólnopolski Tydzień Kariery? Działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego - wspomaganie drogi każdego obywatela do edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Tydzień kariery w naszej szkole rozpoczeliśmy spotkaniem klasy 1a z węgorzewskim weterynarzem. Opowiedział nam na jakmi kierunku zdobył wykształcenie, jak zaczęła się jego przygoda z leczeniem zwierząt oraz jak wygląda jego opieka nad chorymi czworonogami.
2c odbyła zajęcia z psychologiem i logopedą. Poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy z dziećmi oraz poznali przykłady ćwiczeń, jakie można wykonywać z najmłodszymi.
2018-11-08:
ZAWODY STRZELECKIE
Powiatowe zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, Licealiada, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci
W dniu 25 października 2018r. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie przeprowadził Powiatowe zawody strzeleckiego z broni pneumatycznej, Licealiada (rocznik 1999 i młodsi), Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( rocznik 2003-2005), Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i młodsi).
Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w budynku ZSO. Celem zawodów było popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców w powiecie. Udział w zawodach wzięło 26 uczniów z czterech szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa z Sobiech,
- Szkoła Podstawowa z Pereł,
oraz dwóch szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Węgorzewa,
- Zespół Szkół Zawodowych z Węgorzewa.
Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji: karabinek pneumatyczny – 3 strzały próbne, 5 strzałów ocenianych z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14x14, z postawy strzeleckiej:
- stojącej, Licealiada,
- leżącej, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci.
2018-11-08:
Dywizjon 303
Rok 1940, Wielka Brytania. Trwa bitwa o Anglię, w której samoloty Luftwaffe ostrzeliwują alianckie siły powietrzne. Do jednej z brytyjskich baz wojskowych docierają polscy lotnicy i tworzą dywizjon.
Film Davida Blaira przedstawia tę historię z perspektywy Jana Zumbacha ( Iwan Rheon), który wraz z innymi lotnikami, buduje legendę najskuteczniejszego oddziału powietrznego w trakcie bitwy o Anglię.
Jak na tematykę militarną jest w nim zdecydowanie za mało scen batalistycznych. O bohaterach dowiadujemy się tylko ogólnikowych informacji, ich charaktery są jedynie zarysowane, przez co nie jesteśmy w stanie się do nich przywiązać, a słuchanie zdubbingowanego Iwana Rheona to istna katorga. Poza tym fabuła filmu jest nieciekawa, brak w niej dramaturgii, akcji, nie brakuje natomiast zupełnie niepotrzebnych scen. Oczywiście, pomijając to, że film nie jest do końca zgodny z prawdą historyczną, możemy stwierdzić, że jest swoistym hołdem dla polskich lotników i został stworzony z szacunkiem dla Polaków.
2018-11-08:
Żyć z pasją
W ostatni piątek w węgorzewskim Liceum Zaruszczacy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć Marka Kolonko , fotografikiem i podróżnikiem , który po 35 latach spędzonych w Szwajcarii , zamieszkał pod Węgorzewem. Autor wystawy w niezwykle ciekawy sposób opowiedział młodzieży skąd czerpie inspiracje , pokazując , że aby kreować swoją przyszłość potrzebna jest pasja. Oto jak hobby przerodziło się w zajęcie na całe życie.
KIEDY ZACZĘŁA SIĘ PANA PRZYGODA Z FOTOGRAFIĄ?
- Kiedy pierwsza dziewczyna na, którą spojrzałem mi się spodobała i chciałem jej zdjęcie. Wtedy było tak, a daj mi swoje zdjęcie, a nie dam ci, a daj mi, no to sobie pomyślałem jak mi nie dasz to ci sam zrobię. Zacząłem fotografować najpierw rodzinę, później zostałem członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zacząłem wysyłać zdjęcia na konkursy międzynarodowe, zdobyłem najwyższe wyróżnienie na Salonie Aktu i Portretu Kobiecego Wenus w Krakowie. Ostatnie 5 lat przed wyjazdem z Polski pracowałem jako fotograf i zarabiałem tak, że mogłem z rodziną iść do Pewexu . Fotografia jest to mój drugi zawód. Od 5 lat mieszkam tutaj w okolicy, fotografuje teraz węgorzewskie krajobrazy.
2018-11-08:
Krabem być ? Otrzęsiny w węgorzewskim Liceum
Jak każdego roku (a tradycja to stara niemal jak świat) , w październiku, w Węgorzewskim LO odbyły się otrzęsiny i ślubowanie, po których pierwsze klasy oficjalnie zostały prawdziwymi Zaruszczakami.
Atrakcje przygotowane przez starszych kolegów wymagały od pierwszaków nie lada sprawnością, talentem wokalnym i tanecznym a także zręcznością Jamesa Bonda. Wśród tegorocznych zadań znalazły się bowiem mi.in.: tor przeszkód dla uczniów i wychowawców, zakończony namiotem, z którego wyjście z twarzą (niepomalowaną farbkami) zależały od posiadania iście lisiego sprytu. Pierwszaki, poprzebierane za kraby, rozgwiazdy, wodorosty i inne morskie stworzenia, musiały złożyć w ofierze bogowi mórz i oceanów, Posejdonowi i Jego żonie Prozerpinie, piosenkę o morskiej tematyce z układem tanecznym przygotowanym razem z wychowawcami. - Bardzo mi się podobało. Fajnie się bawiłyśmy i super dopingowało mi się swoją klasę. Jesteśmy certyfikowanymi Zaruszczakami- śmieją się dziewczyny z klasy 1c , spoglądając na certyfikat, który otrzymali wszyscy uczniowie klas 1. Na pierwszaków czekała też specjalnie przygotowana mikstura ( z opowiadań oślizgła, tajemnicza i dziwna) , z której uczestnicy mieli za zadanie wyłapać „niespodzianki”.
2018-11-08:
Jesienne biwaki klas pierwszych
Początek jesieni , oprócz słody i spadających liści, przyniósł jeszcze świetną zabawę świeżo upieczonym licealistom z Węgorzewa. Wszystko za sprawą biwaków integracyjnych, które tradycyjnie już od wielu lat organizowane są na początku każdej pierwszej klasy. Ma to na celu zespolenie i zapoznanie się z nową grupą jak i wychowawcą.
1a
Biwak 1a miał miejsce w Przystani. Uczestnicy pełni wrażeń opowiadali o zajęciach zapoznawczych i nocnych podchodach, wyprawie do Mamerek oraz nocnym niemym kinie. – Panuje niesamowita atmosfera w tej grupie i to niemal od samego początku, widać duże zaangażowanie zarówno rodziców jak i uczniów- opowiada Elżbieta Andrulonis, wychowawca klasy.
1d
Klasa 1d tradycyjnie już miała swój biwak w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka”. Wspólnie spędzony czas służył integracji, ale też jako przystało na klasę o profilu wojskowym, pewne wdrożenie do życia wojska, dlatego też klasa miała zajęcia z orientacji w terenie, musztry, a dzięki współpracy z 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii , grupa wojskowa mogła uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w węgorzewskiej jednostce wojskowej. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli umożliwił dobre nawiązanie współpracy, a miejsce i pogoda były dla nich wisienką na torcie.
2018-10-18:
Turniej tenisa stołowego
VII otwarty turniej tenisa stołowego o puchar Dyrektora LO w Węgorzewie.
Turniej rozegrano w dniu 07.10.2018r. w hali LO. Celem turnieju, oprócz wyłonienia najlepszych tenisistów w bezpośredniej rywalizacji, było propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego oraz popularyzacja tej dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych.
Regulamin turnieju przewidywał pięć kategorii wiekowych od klasy I dziewcząt i chłopców szkoły podstawowej do weteranów 50+. Każdy zawodnik mógł wziąć udział w rywalizacji w swojej kategorii wiekowej i starszej.
Turniej przeprowadzono systemem „do dwóch przegranych”.
Do turnieju zgłosili się zawodnicy z Olsztyna, Pisanicy, Pozezdrza, Gołdapi, Sobiech, Pereł, Suwałk i Węgorzewa.
2018-10-16:
Rzeczpospolita utracona oczami Zaruszczaków
Rok 2018 jest rokiem, w którym obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasy humanistyczne Liceum Ogólnokształcącego wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na obejrzenie wystawy z cyklu „Kresy. Pamiętamy”. To podróż śladami nieistniejącego już społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji Marcina Błaszczyńskiego na temat „Pokolenie, które wywalczyło niepodległość”. Podczas wykładu prelegent opowiadał o stosunku ludzi walczących do I wojny światowej. „Najbardziej zapamiętałam pytanie o to, co zrobiłaby dzisiejsza młodzież, gdyby doszło do wojny.”- mówi Weronika z klasy 3c. Każdy z uczniów wyszedł z Muzeum z innym nastawieniem do tematu wojny.
2018-10-16:
Uczniowie naszej szkoły w gronie najlepszych w Straży Granicznej
W dniu 12.09.2018r. w Warmińsko – Mazurskim Oddziale Straży Granicznej W Kętrzynie odbyły się zawody sportowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Jak najlepsi w Straży Granicznej.” Drużyna z naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego w składzie: Marcin Tokarz z 3 b, Szymon Jóźwiak z 3 b, Marcin Popławski z 3 d, Maciej Suchy z 2 d, pokazała się z dobrej strony, zajmując III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Uczniowie otrzymali pamiątkowy ryngraf za uczestnictwo w zawodach, puchar, medale, dyplom i nagrody rzeczowe.
Zawody składały się z pięciu konkurencji:
- testu wiedzy o Straży Granicznej;
- sprawnościowego toru przeszkód na hali sportowej;
- strzelania z pistoletu pneumatycznego 4,5 mm CP-99 (replika pistoletu Walther) z postawy strzeleckiej stojącej;
- jazda na rowerze - tor przeszkód;
- sztafety 4x400m.