Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Maria, Cezary, Tymoteusz
Od 8.11.2006 jesteś 114614 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-03-05:
Dwa złote medale dla Alicji Kulinek
Reprezentantka LO zdobyła je w VI turnieju tenisa stołowego o Puchar Dyrektora naszego Liceum organizowanego w dniu 25.02.2018r.
Turniej rozegrano w pięciu kategoriach wiekowych od klas I szkoły podstawowej po weteranów 50+ zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Celem turnieju było m.in. propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali dyrektor LO Pan Waldemar Czapski oraz Burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk. Turniej rozegrano systemem do „dwóch Przegranych” i „każdy z każdym”. Każdy zawodnik miał prawo startu w swojej kategorii wiekowej i starszej.
W turnieju udział wzięli zawodnicy z Olsztyna, Giżycka, gminy Budry, Węgorzewa, Pisanicy, Kruklanek, Pozezdrza oraz najliczniej przybyli z Gołdapi, którzy zdobyli w sumie najwięcej medali różnego kruszcu.
Najliczniej obsadzoną kategorią była kategoria chłopców V-VII – 18 zawodników oraz OPEN mężczyzn – 14 zawodników. Swoje pierwsze starty w turnieju zaliczyli Węgorzewscy zawodnicy Natalia Jankowiak, Łukasz Kukułka, Adrian Vitt, Rafał Kowalik.
Klasyfikacja końcowa w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
Dziewczęta kl. I-IV
I miejsce Skarżyńska Maria – Pisanica, II miejsce Krynicka Alicja – Pisanica, III miejsce Pawłowska Paulina – Pisanica

2018-03-05:
SKOLIMOWSKI
W dniu 23.02.2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie pod opieka p. Rajmunda Klukowskiego, uczestniczyli w XXXI Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców im. Lecha Skolimowskiego w ZS im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kętrzynie. Drużyna w składzie: Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Emil Grunwald, Jędrzej Kowalczyk, Kacper Kramek, Mateusz Trzasko i Sebastian Jurek dzielnie walczyła z zespołami z Lidzbarka Warmińskiego, ZS Kętrzyn, ZS Kętrzyn – absolwenci.
Pomimo ogromnych możliwości i chęci, ulegając w tie – breakach, zakończyliśmy turniej na IV miejscu. Zabrakło trochę szczęścia i rozwagi taktycznej w najważniejszych momentach gry, gdyż mecze wygrywa cały zespół, a nie jednostki.
Jak co roku organizatorzy turnieju mile przyjęli nas i osłodzili nam życie pysznym ciastem i słodyczami.
2018-03-05:
Oko w oko z siatkarskimi „Indykami”
To z całą pewnością był dla nich niezapomniany dzień. W końcu nieczęsto ma się okazję grać z największymi gwiazdami polskiej siatkówki na jednym parkiecie. Taki zaszczyt mieli nasi Zaruszczacy.
13 lutego pod opieką trenera Rajmunda Klukowskiego wybrali się na pokazowy trening z zawodnikami AZS-u Olsztyn, gdzie nasi mogli zaprezentować swoje umiejętności. „Wszyscy gracze wywołali na mnie duże wrażenie. Na początku byłam w lekkim szoku, jednak dzięki przyjaznej atmosferze szybko pozbyłam się całego stresu.”- mówi jedna z zawodniczek naszej drużyny. Na pewno było to dla nich nie lada wyzwanie zmierzyć się z takimi zawodnikami jak Daniel Piliński, Paweł Woicki czy Tomas Russeaux. Za odpowiednim wyborem ćwiczeń stał włoski trener Indykpolu Roberto Santilli. Całe wydarzenie było częścią Programu Partnerstwa Regionalnego realizowanego przez Indykpol AZS Olsztyn.
2018-03-05:
UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH
03 lutego2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wraz z instruktorem Rajmundem Klukowskim, uczestniczyli w meczu 19 kolejki Plus Ligi 2017/2018 Indykpol AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle.
Wyjazd zorganizowano we współpracy z gminą Węgorzewo w ramach Programu Partnerstwa Regionalnego. Program Partnerstwa Regionalnego realizowany przez AZS Olsztyn to promocja siatkówki w regionie – i regionu podczas meczów. Miasta, gminy czy powiaty obejmują patronat nad jednym ze spotkań Plus Ligi z udziałem Indykpolu AZS Olsztyn. Podczas meczu libero olsztyńskiego zespołu występuje w koszulce z herbem partnera, w hali Urania, na trybunach, na parkiecie widoczne są reklamy partnera, a przedstawiciel partnera otrzymał przed meczem pamiątkową koszulkę. Dodatkowo klub zapewnił bezpłatne zaproszenia dla dzieci i młodzieży na mecz, za które serdecznie dziękujemy. Mecz AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle zakończył się wynikiem 0:3 (17:25, 22:25, 15:25).
2018-02-23:
TURNIEJ COUNTER-STRIKE
I miejsce w II Turnieju Counter-Strike: Global Offensive
organizowanym przez Technikum TEB Edukacja w Grudziądzu

Turniej w Grudziądzu, tak jak zakładaliśmy, okazał się dla nas kolejnym wygranym takim turniejem. Nie trenowaliśmy dużo, żeby się przygotować. Stwierdziliśmy, że pójdziemy na żywioł i zaufamy tylko swoim umiejętnościom. Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej i w sumie warto wspomnieć o dwóch meczach. Pierwszym jest nasz mecz ćwierćfinałowy, gdzie naszymi rywalami była TOPKA POLSKI, którzy postawili nam duży opór. Mało brakowało do przegranej, ale w kluczowych rundach daliśmy radę i przeszliśmy dalej. Finał też był dość wymagający, ale widać było, że zwyczajnie byliśmy lepsi i wygraliśmy. Podsumowując cały turniej, jestem dumny z chłopaków. Daliśmy radę i mam nadzieję, że to nie był ostatni nasz sukces.
Maciej Kaszucki
2018-01-18:
Jak zdać maturę z matematyki?
Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki z ponad 20-letnim stażem, który podejmuje wiele inicjatyw w zakresie edukacji, za które był wielokrotnie nagradzany, w tym m.in. tytułem Nauczyciel Roku 2008 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski” pod patronatem MEN. Na zaproszenie Tomasza Wierzchowskiego pedagog przyjechał 15 stycznia do węgorzewskiego liceum i poprowadził bardzo interesujący wykład motywacyjny.
- By zdać maturę należy wierzyć, że można to zrobić, trzeba być pracowitym i mieć strategię- twierdzi Dariusz Kulma- Nie byłbym dobrym nauczycielem, gdybym nie jeździł i nie spotykał się z uczniami, dzięki temu dużo się uczę i mogę tę wiedzę skutecznie wykorzystywać.
Matematyk w humorystyczny sposób poruszył ważne aspekty nauczania, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne, a okazuje się, że są nieodzowne i znacznie mogą poprawić skuteczność zapamiętywania m.in. odpowiedni system powtórek. Nauczyciel swoje teorie poparł autentycznymi przykładami i ogromnym doświadczeniem, skupił się na psychologicznym podłożu sukcesu. Wykład wskazał ścieżkę i zachęcił uczniów, by chcieli nią podążać w realizacji swoich marzeń.
To spotkanie dwóch stron – uczniów i nauczyciela?- Niekoniecznie, raczej uczniów i ich przyjaciela, bo trzeba być przyjacielem młodzieży, by mówić im o sprawach istotnych, nie wzbudzając w nich poczucia bycia pouczanym czy strofowanym. Obie strony wchodzą w pełną interakcję, a większość wykładów kończy się zwiększeniem liczby znajomych na moim Facebooku- odpowiada Kulma
2018-01-10:
MISTRZOSTWA POWIATU
W dniu 8.01.2018r. w hali Liceum Ogólnokształcącego odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Halowej Piłce Nożnej Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców. W turnieju uczestniczyły dwie drużyny chłopców i jedna drużyna dziewcząt z LO, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego oraz trzy drużyny z ZSZ. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym” – 2x10min., stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły wielu emocji. Nasze panie w składzie: Monika Drożyner, Kinga Subocz, Katarzyna Mielniczek, Nadia Zwierzykowska, Klaudia Bykowska, Klaudia Jadeszko, Karolina Sawczuk i Róża Lipska nie oszczędziły zawodniczek z ZSZ i wygrywając 12:0 zostały Mistrzyniami Powiatu Węgorzewskiego.
W końcowej klasyfikacji chłopców drużyna LO I w składzie: Adam Gryczka, Kacper Kramek, Kacper Oszako, Marcin Tokarz, Rafał Raiński, Kasjan Biłas, Szymon Walaszczyk i Damian Kondzior zajęła I miejsce, a drużyna LO II w składzie: Maciej Kaszucki, Jakub Skrzecz, Jakub Duda, Kamil Ślifirski, Kacper Hajduczenia, Tomasz Flis, Piotr Meller, Kacper Kurpiewski i Mateusz Trzasko zajęła III miejsce.
2018-01-10:
Przy liceum powstanie siłownia plenerowa
Dzięki inicjatywie Waldemara Ołyński, który napisał projekt dla Stowarzyszenia "Horyzont", 11 grudnia w siedzibie posła Wojciecha Kossakowskiego podpisana została umowa na sfinansowanie budowy siłowni napowietrznej przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie. Blisko 24 tys. inwestycja uzyskała dofinansowanie z funduszu składkowego KRUS. - Siłownie ogólnodostępne są ważnym czynnikiem integrującym i infrastrukturą prozdrowotna na terenach takich jak nasz, zaliczanych do najuboższych w Polsce z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia i eurosierot- mówi Dorota Butrym- prezes Stowarzyszenia "Horyzont".
Według Waldemara Ołyńskiego tego rodzaju miejsca są bardzo ważne dla mieszkańców terenów zaniedbanych w dziedzinie infrastruktury społecznej i sportowej. Obywatele z takiej siłowni mogą korzystać bezpłatnie kiedy tylko będą mieli taką potrzebę, jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, młodzieży , bezrobotnych i emerytów których nie stać na zakup karnetów w siłowniach komercyjnych. W skład obiektu wejdzie wyciąg i prasa, orbitrek, biegacz na pylonie, wyciąg górny, krzesło do wycinania na pylonie, twister, surfer na słupie czy treneżer nóg.
2018-01-10:
WYWIADÓWKA
Z przyczyn technicznych zmieniony został termin spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2018 r. (środa), a nie jak planowano 18 stycznia 2018 r. (czwartek).
Zapraszamy na godzinę 16:30.
2018-01-03:
Zaruszczacy z kolejnym certyfikatem.
Nasze liceum otrzymało certyfikat: BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego, realizowanego pod hasłem: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.
Celem corocznego konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Szczególny nacisk położono na szanowanie praw jednostki oraz przeciwdziałanie patologiom. Przedsięwzięcie ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W ramach współzawodnictwa należało wykonać jedenaście zadań m.in. przeprowadzić cykl spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych nt. „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna”; zorganizowanie debaty uczniowskiej nt. „ Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” czy przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi .
Wywiązaliśmy się ze wszystkich zadań na 100%.
Kapituła nadająca certyfikat doceniła nasze starania i zaangażowanie i przyznała tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY.
2018-01-03:
TURNIEJ „GRAND PRIX” WĘGORZEWO, OSiR 2017/2018
W kolejnych rozgrywkach turnieju „Grand Prix Węgorzewa” nasze szkolne „stare - młode wilki”, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, w składzie: Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Kacper Kramek, Emil Grunwald, oraz gościnnie Mateusz Rodziewicz, Maciej Polakowski i Jakub Szalast godnie walczyli w drugiej rundzie wygrywając 2:1 z 11MPA w Węgorzewie. Zespoły z Olsztyna, Ełku oraz „Team Tołwiński” okazały się godnymi przeciwnikami i z nimi przegraliśmy.
Następny turniej odbędzie się 20 stycznia 2018r. Gorąco zapraszamy wszystkich licealistów do hali OSiR-u, aby wspomóc nas w walce o III miejsce w całym turnieju, bo w chwili obecnej zajmujemy IV miejsce na osiem startujących drużyn.
Klasyfikacja końcowa II Turnieju Grand Prix Węgorzewa:
1. AKS Kormoran Olsztyn
2. Tołwiński Team
3. Wojtki - Jarki
4. Masuria Volley Giżycko
5. KSD Energoutil Ełk
6. Liceum Ogólnokształcące Węgorzewo
7. UKS Jantar Gołdap
8. 11 Mazurski Pułk Artylerii Węgorzewo