Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 18 listopada 2017 Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman
Od 8.11.2006 jesteś 1862248 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-09-06:
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
8 września 2016 (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. O godzinie 16:00 na dolnym korytarzu spotkanie plenarne rodziców uczniów klas I. Spotkania pozostałych rodziców z wychowawcami rozpoczynają się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2016-09-02:
PLAN NA PONIEDZIAŁEK
Plan lekcji na poniedziałek - 5.09.2016 r.- ukaże się na szkolnej stronie internetowej oraz w LIBRUSIE, w sobotę - 3.09.2016 r. - po południu.
2016-08-30:
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 01.09.2016 r. o godz. 10:00.
2016-06-16:
Nasi na „Camp” usie
Węgorzewo/ Ostróda. Licealiści z klas mundurowych wzięli udział w obozie Macierewicza.
W pierwszy weekend czerwca do Ostródy zjechały się klasy mundurowe z wielu regionów Polski. Powodem spotkania był pierwszy zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej obóz „Camp” dla młodzieży z klas o profilu wojskowym i organizacji proobronnych, poświęcony tworzonym przez MON Wojskom Obrony Terytorialnej. Węgorzewscy licealiści oczywiście też tam byli.
Na miejscu czekały na licealistów spartańskie , iście poligonowe warunki. –Zostaliśmy zakwaterowani w 10 osobowych , wojskowych namiotach, z mrówkami za współlokatorów . Sanitariaty też wyglądały jak te poligonowe – opowiadają uczestnicy obozu. – Cały dzień mieliśmy zaplanowane różne zajęcia: oglądaliśmy pokaz marynarki wojennej „Formoza” i pokaz ratowników wodnych, nie było czasu na nudę- dodają. Nie lada gratką dla miłośników militariów były toczące się równolegle , w ostródzkiej hali Expo targi „Pro Defens 2016” , na których młodzież mogła zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy.
2016-06-16:
XI Międzynarodowy Turniej Ekologiczny rozstrzygnięty
,,Najcenniejszym przymiotem natury jest jej rozmaitość’’
Już po raz XI węgorzewski ogólniak gościł gimnazjalistów na Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym ,,Nadzieja Ziemi". 10 czerwca do konkursu przystąpiło 9 szkół w tym dwie z Litwy i jedna z Obwodu Kaliningradzkiego. W tym roku, z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, organizatorzy przeprowadzili zmagania, którym przyświecało hasło ,, WYPALANIE TRAW = GROŹNY SPADEK BIORÓŻNORODNOŚCI''.
Po uroczystym powitaniu, uczestnicy napisali test, w którym wykazali się wiedzą na temat skutków wypalania traw dla ekosystemów łąkowych i ogólnymi wiadomościami z tego zakresu.
-Była część pytań, na które znałam odpowiedzi, innych nie jestem pewna, ale myślę, że będzie dobrze- podsumowuje Justyna, trzecioklasistka z Kruklanek. W dobrych nastrojach gimnazjaliści udali się na zajęcia terenowe, gdzie z niezwykłą pasją odszukiwali wskazane w zadaniach rośliny.
-Na szczęście dobrze się przygotowałyśmy i nie ma problemu z wykonaniem kart pracy- zdradzają nam Alina, Beata i Liwia z polskiego gimnazjum w Niemieżu na Litwie. Uczestnicy zbierali również polne kwiaty, by upleść z nich piękne i kolorowe wianki. Jury było zachwycone kreatywnością gimnazjalistów, a zarazem stanęło przed dylematem sprawiedliwego podziału punktów. – Miałyśmy poważny kłopot z rozstrzygnięciem tej konkurencji. Wianki ze Srokowa i litewskiego Nemenczyna były równie piękne, ale ostatecznie jednym punktem wygrało Srokowo - stwierdziła Elżbieta Andrulonis, jedna z organizatorek. Nie jest tajemnicą, że turniej ,,Nadzieja Ziemi'' cieszy się dużą popularnością wśród okolicznych szkół, są nawet nauczyciele, dla których uczestnictwo w konkursie to już tradycja.
2016-06-13:
Naukowo w LO
W poniedziałek i worek, w węgorzewskim ogólniaku, uczniowie wzięli udział w serii wykładów prowadzonych przez profesorów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Zainteresowanie wykładami było tak duże, że wzięli w nich udział również uczniowie miejscowego gimnazjum.
Wykłady z matematyki były prowadzone przez znanego profesora z Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Antoniego Augustynowicza, absolwenta naszego liceum. - Pierwsze zajęcia dotoczyły paradoksów. Z pozoru łatwe zagadnienia okazywały się bardziej zawiłe niż myślimy, ale te łatwiejsze jak i trudniejsze zostawały szybko i ciekawie objaśniane przez pana profesora.- opowiada młodzież. - Drugie spotkanie dotyczyło grafów. Okazało się, że znajdują one zastosowanie w sytuacjach, a których wcześniej nie pomyśleliśmy jako o zagadkach matematycznych.
2016-06-13:
KLASA WOJSKOWA
W dniu 11 maja 2016r. jak co miesiąc, uczniowie klas wojskowych, dokładnie klasy II d pod opieką p. Pawła Kraśniewskiego, mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu prowadzonym przez żołnierzy zawodowych na terenie 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Młodzi adepci sztuki wojskowej mieli możliwość praktycznego zapoznania się z następującą tematyką żołnierskiego rzemiosła:
- marsz krokiem defiladowym i zwykłym;
- oddawanie honorów w marszu;
- oddawanie honorów pododdziałem.
Zajęcia rozpoczęły się zbiórką, na którą przybył sam dowódca pododdziału, który zabezpieczał szkolenie uczniów naszej szkoły. Pan ppłk Paweł Gałązka serdecznie powitał nas, opowiedział swoją przygodę z mundurem, podzielił się informacją, iż sam zaczynał swoją edukację wojskową w szkole wojskowej. Spotkanie z dowódcą batalionu logistycznego 11 MPA okazało się bardzo miłym, sympatycznym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Jak się okazało musztra wojskowa, marsz krokiem defiladowym, oddawanie honorów pododdziałem nie jest takie proste.
2016-06-13:
Rafael Santi, Durer i Goya w liceum
Sala gimnastyczna, kojarząca się przede wszystkim z lekcjami wf-u, zamieniła się w wystawę „Stuki Starych Mistrzów”. Ponad 40 dzieł najsłynniejszych artystów przełomu XVI- XVIII wieku, niedostępne na co dzień, dzięki Mazurskiej Fundacji Sztuki „Art Progress”, zostało wystawionych w węgorzewskim liceum. Oryginalne drzeworyty, miedzioryty, akwaforty i mezzotiny autorstwa między innymi Rafaela Santi, Albrechta Durera, Rembranta, Canaletta czy Francisko Goyi zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.
2016-06-13:
„URUCHOM SERCE BLIŹNIEMU”
W miesiącu kwietniu nasza szkoła, a dokładniej uczniowie klasy II d o profilu mundurowym w składzie Wojciech Dykta – kapitan drużyny, Michał Cyruliczek i Oskar Kieda – członkowie, uczestniczyli w II edycji konkursu o puchar Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach projektu pt. „Uruchom serce bliźniemu”. Najpierw w dniu 22 kwietnia 2016r. odbyło się szkolenie w siedzibie Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, przeprowadzone przez kadrę Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie W szkoleniu uczestniczył kapitan drużyny naszej szkoły wraz nauczycielem-opiekunem Pawłem Kraśniewskim. Uczestnicy szkolenia otrzymali świadectwa ukończenia szkolenia z zakresu pierwszepomocy przedmedycznej.
2016-06-13:
WOJEWÓDZKIE ZAWODY STRZELECKIE LIGI OBRONY KRAJU
W dniu 16 kwietnia reprezentacja uczniów klas wojskowych naszej szkoły pod opieką ppłk-a rez. Piotra Bardzika (kierownika sekcji strzeleckiej naszego węgorzewskiego oddziału LOK-u) w składzie: Klaudia Jadeszko – Id, Wojciech Dykta - II d, Julita Fal – II d, Weronika Sołtys – II d w ramach Ligi Obrony Kraju po raz pierwszy wzięła udział w „ Wojewódzkich młodzieżowych zawodach strzeleckich LOK juniorów i juniorek w strzelaniu z broni sportowej palnej – kal. 5,6 mm. Finał szkolnej ligi strzeleckiej.” przeprowadzonych na strzelnicy palnej LOK-u w Olsztynie na al. Wojska Polskiego 32 A.
2016-06-07:
W mistrzostwach Polski LO na podium
Prawo startu w ogólnopolskim drużynowym turnieju tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych miały zespoły, które zdobyły mistrzostwo Szkolnego Związku Sportowego w swoim województwie. Taki tytuł zdobyły zawodniczki naszego LO w składzie: Zuzanna Wożniak i Justyna Waraksa w marcu tego roku. Teraz przyszedł czas na rywalizację z koleżankami w kraju. Centralne zawody odbyły się w Łodzi 3 – 4.06.2016r. W wyniku losowania trafiliśmy do grupy wraz z zespołami z Gorzowa Wielkopolskiego, Tarnowskich Gór, Starogardu Gdańskiego oraz Łodzi. Pierwszą konfrontację z zespołem z Tarnowskich Gór rozstrzygnęliśmy na własną korzyść, wygrywając stosunkiem 3:1. Po grach pojedynczych był remis 1:1, w deblu przeciwniczki zmobilizowały się i po pierwszych dwóch setach przegrywaliśmy z nimi 0:2. Po konsultacjach z zawodniczkami, jak nam mówi trener Piotr Lewko, w trakcie przerwy podjęliśmy decyzję co do zmiany stylu gry. Jak się okazało skutecznie, bo wygraliśmy 3:2. W decydującym indywidualnym pojedynku Zuzia pokonała swoją przeciwniczkę 3:0 i cały mecz zakończył się rezultatem j/w dla naszych reprezentantek. Drugi mecz z Gorzowem przebiegał identycznie. Po grach pojedynczych był remis, debel wygraliśmy 3:0 i później Zuzia rozstrzygnęła mecz na naszą korzyść. Wynik ostateczny 3:1 dla węgorzewianek.