Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 09 sierpnia 2020 Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald
Od 8.11.2006 jesteś 201941 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-11-08:
ZAWODY STRZELECKIE
Powiatowe zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, Licealiada, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci
W dniu 25 października 2018r. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie przeprowadził Powiatowe zawody strzeleckiego z broni pneumatycznej, Licealiada (rocznik 1999 i młodsi), Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( rocznik 2003-2005), Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i młodsi).
Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w budynku ZSO. Celem zawodów było popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców w powiecie. Udział w zawodach wzięło 26 uczniów z czterech szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa z Sobiech,
- Szkoła Podstawowa z Pereł,
oraz dwóch szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Węgorzewa,
- Zespół Szkół Zawodowych z Węgorzewa.
Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji: karabinek pneumatyczny – 3 strzały próbne, 5 strzałów ocenianych z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14x14, z postawy strzeleckiej:
- stojącej, Licealiada,
- leżącej, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci.
2018-11-08:
Dywizjon 303
Rok 1940, Wielka Brytania. Trwa bitwa o Anglię, w której samoloty Luftwaffe ostrzeliwują alianckie siły powietrzne. Do jednej z brytyjskich baz wojskowych docierają polscy lotnicy i tworzą dywizjon.
Film Davida Blaira przedstawia tę historię z perspektywy Jana Zumbacha ( Iwan Rheon), który wraz z innymi lotnikami, buduje legendę najskuteczniejszego oddziału powietrznego w trakcie bitwy o Anglię.
Jak na tematykę militarną jest w nim zdecydowanie za mało scen batalistycznych. O bohaterach dowiadujemy się tylko ogólnikowych informacji, ich charaktery są jedynie zarysowane, przez co nie jesteśmy w stanie się do nich przywiązać, a słuchanie zdubbingowanego Iwana Rheona to istna katorga. Poza tym fabuła filmu jest nieciekawa, brak w niej dramaturgii, akcji, nie brakuje natomiast zupełnie niepotrzebnych scen. Oczywiście, pomijając to, że film nie jest do końca zgodny z prawdą historyczną, możemy stwierdzić, że jest swoistym hołdem dla polskich lotników i został stworzony z szacunkiem dla Polaków.
2018-11-08:
Żyć z pasją
W ostatni piątek w węgorzewskim Liceum Zaruszczacy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć Marka Kolonko , fotografikiem i podróżnikiem , który po 35 latach spędzonych w Szwajcarii , zamieszkał pod Węgorzewem. Autor wystawy w niezwykle ciekawy sposób opowiedział młodzieży skąd czerpie inspiracje , pokazując , że aby kreować swoją przyszłość potrzebna jest pasja. Oto jak hobby przerodziło się w zajęcie na całe życie.
KIEDY ZACZĘŁA SIĘ PANA PRZYGODA Z FOTOGRAFIĄ?
- Kiedy pierwsza dziewczyna na, którą spojrzałem mi się spodobała i chciałem jej zdjęcie. Wtedy było tak, a daj mi swoje zdjęcie, a nie dam ci, a daj mi, no to sobie pomyślałem jak mi nie dasz to ci sam zrobię. Zacząłem fotografować najpierw rodzinę, później zostałem członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zacząłem wysyłać zdjęcia na konkursy międzynarodowe, zdobyłem najwyższe wyróżnienie na Salonie Aktu i Portretu Kobiecego Wenus w Krakowie. Ostatnie 5 lat przed wyjazdem z Polski pracowałem jako fotograf i zarabiałem tak, że mogłem z rodziną iść do Pewexu . Fotografia jest to mój drugi zawód. Od 5 lat mieszkam tutaj w okolicy, fotografuje teraz węgorzewskie krajobrazy.
2018-11-08:
Krabem być ? Otrzęsiny w węgorzewskim Liceum
Jak każdego roku (a tradycja to stara niemal jak świat) , w październiku, w Węgorzewskim LO odbyły się otrzęsiny i ślubowanie, po których pierwsze klasy oficjalnie zostały prawdziwymi Zaruszczakami.
Atrakcje przygotowane przez starszych kolegów wymagały od pierwszaków nie lada sprawnością, talentem wokalnym i tanecznym a także zręcznością Jamesa Bonda. Wśród tegorocznych zadań znalazły się bowiem mi.in.: tor przeszkód dla uczniów i wychowawców, zakończony namiotem, z którego wyjście z twarzą (niepomalowaną farbkami) zależały od posiadania iście lisiego sprytu. Pierwszaki, poprzebierane za kraby, rozgwiazdy, wodorosty i inne morskie stworzenia, musiały złożyć w ofierze bogowi mórz i oceanów, Posejdonowi i Jego żonie Prozerpinie, piosenkę o morskiej tematyce z układem tanecznym przygotowanym razem z wychowawcami. - Bardzo mi się podobało. Fajnie się bawiłyśmy i super dopingowało mi się swoją klasę. Jesteśmy certyfikowanymi Zaruszczakami- śmieją się dziewczyny z klasy 1c , spoglądając na certyfikat, który otrzymali wszyscy uczniowie klas 1. Na pierwszaków czekała też specjalnie przygotowana mikstura ( z opowiadań oślizgła, tajemnicza i dziwna) , z której uczestnicy mieli za zadanie wyłapać „niespodzianki”.
2018-11-08:
Jesienne biwaki klas pierwszych
Początek jesieni , oprócz słody i spadających liści, przyniósł jeszcze świetną zabawę świeżo upieczonym licealistom z Węgorzewa. Wszystko za sprawą biwaków integracyjnych, które tradycyjnie już od wielu lat organizowane są na początku każdej pierwszej klasy. Ma to na celu zespolenie i zapoznanie się z nową grupą jak i wychowawcą.
1a
Biwak 1a miał miejsce w Przystani. Uczestnicy pełni wrażeń opowiadali o zajęciach zapoznawczych i nocnych podchodach, wyprawie do Mamerek oraz nocnym niemym kinie. – Panuje niesamowita atmosfera w tej grupie i to niemal od samego początku, widać duże zaangażowanie zarówno rodziców jak i uczniów- opowiada Elżbieta Andrulonis, wychowawca klasy.
1d
Klasa 1d tradycyjnie już miała swój biwak w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka”. Wspólnie spędzony czas służył integracji, ale też jako przystało na klasę o profilu wojskowym, pewne wdrożenie do życia wojska, dlatego też klasa miała zajęcia z orientacji w terenie, musztry, a dzięki współpracy z 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii , grupa wojskowa mogła uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w węgorzewskiej jednostce wojskowej. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli umożliwił dobre nawiązanie współpracy, a miejsce i pogoda były dla nich wisienką na torcie.
2018-10-18:
Turniej tenisa stołowego
VII otwarty turniej tenisa stołowego o puchar Dyrektora LO w Węgorzewie.
Turniej rozegrano w dniu 07.10.2018r. w hali LO. Celem turnieju, oprócz wyłonienia najlepszych tenisistów w bezpośredniej rywalizacji, było propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego oraz popularyzacja tej dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych.
Regulamin turnieju przewidywał pięć kategorii wiekowych od klasy I dziewcząt i chłopców szkoły podstawowej do weteranów 50+. Każdy zawodnik mógł wziąć udział w rywalizacji w swojej kategorii wiekowej i starszej.
Turniej przeprowadzono systemem „do dwóch przegranych”.
Do turnieju zgłosili się zawodnicy z Olsztyna, Pisanicy, Pozezdrza, Gołdapi, Sobiech, Pereł, Suwałk i Węgorzewa.
2018-10-16:
Rzeczpospolita utracona oczami Zaruszczaków
Rok 2018 jest rokiem, w którym obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasy humanistyczne Liceum Ogólnokształcącego wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na obejrzenie wystawy z cyklu „Kresy. Pamiętamy”. To podróż śladami nieistniejącego już społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji Marcina Błaszczyńskiego na temat „Pokolenie, które wywalczyło niepodległość”. Podczas wykładu prelegent opowiadał o stosunku ludzi walczących do I wojny światowej. „Najbardziej zapamiętałam pytanie o to, co zrobiłaby dzisiejsza młodzież, gdyby doszło do wojny.”- mówi Weronika z klasy 3c. Każdy z uczniów wyszedł z Muzeum z innym nastawieniem do tematu wojny.
2018-10-16:
Uczniowie naszej szkoły w gronie najlepszych w Straży Granicznej
W dniu 12.09.2018r. w Warmińsko – Mazurskim Oddziale Straży Granicznej W Kętrzynie odbyły się zawody sportowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Jak najlepsi w Straży Granicznej.” Drużyna z naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego w składzie: Marcin Tokarz z 3 b, Szymon Jóźwiak z 3 b, Marcin Popławski z 3 d, Maciej Suchy z 2 d, pokazała się z dobrej strony, zajmując III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Uczniowie otrzymali pamiątkowy ryngraf za uczestnictwo w zawodach, puchar, medale, dyplom i nagrody rzeczowe.
Zawody składały się z pięciu konkurencji:
- testu wiedzy o Straży Granicznej;
- sprawnościowego toru przeszkód na hali sportowej;
- strzelania z pistoletu pneumatycznego 4,5 mm CP-99 (replika pistoletu Walther) z postawy strzeleckiej stojącej;
- jazda na rowerze - tor przeszkód;
- sztafety 4x400m.
2018-10-16:
Wycieczka do Łodzi
W dniach 28-29 września 2018 roku odbyła się wycieczka do Łodzi pod hasłem „Szlakiem Niepodległości”.
W wycieczce wzięła udział młodzież ze Szkolnego Klubu Turystycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. Uczestniczyło w niej 28 uczniów i trzech nauczycieli: Pani Natalia Doktór i Pani Dorota Nowosad oraz opiekun Koła Turystycznego Pani Elżbieta Siwińska.
Wycieczka przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy 28 w piątek od wspólnego zdjęcia na sławnych schodach Łódzkiej Filmówki. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem Dętkę, czyli Muzeum Kanałów Łódzkich. Potem zwiedziliśmy wystawę na 100-lecie Niepodległości w Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałac Poznańskiego. Wieczorem od 19.00 do 24.00 uczestniczyliśmy w LIGHT MOVE FESTIVAL- VIII Edycja Festiwalu Światła z głęboką nuta Niepodległościową. Wyświetlono 100 migawek filmowych, aby uczcić 100-lecie Niepodległość Polski. Festiwal rozciągał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Przepiękne kolory i serenady blasków cieszyły nas do północy.
2018-10-16:
Nadzieja Ziemi
W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się 28 września (piątek) pod hasłem "Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia". Do zadań konkursowych przystąpiły 3-osobowe grupy gimnazjalistów placówek m.in. z Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).
— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator konkursu, Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla człowieka w naszym środowisku tuż na wyciągnięcie ręki było najważniejszym celem tego przedsięwzięcia.
2018-10-16:
Biegi Przełajowe
25.09.2018 r w Pozezdrzu odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych w ramach Licealiady. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Dawid Sikora z kl II D, Kacper Szewczyk z kl II A, Miłosz Kutnik z kl I A, Krystian Jurek z kl I A, Tymoteusz Jachimiak z kl I A, Daniel Jurkiewicz z kl I A, Jan Kukier z kl I A, Gracjan Cisek z kl I A, Adam Subocz z kl I A, Tokarz Marcin kl IIIB oraz w rezerwie Jakub Kamiński z kl IID pod opieką pani Ewy Wesołowskiej.