Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 05 czerwca 2020 Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria
Od 8.11.2006 jesteś 173157 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-11-08:
Żyć z pasją
W ostatni piątek w węgorzewskim Liceum Zaruszczacy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć Marka Kolonko , fotografikiem i podróżnikiem , który po 35 latach spędzonych w Szwajcarii , zamieszkał pod Węgorzewem. Autor wystawy w niezwykle ciekawy sposób opowiedział młodzieży skąd czerpie inspiracje , pokazując , że aby kreować swoją przyszłość potrzebna jest pasja. Oto jak hobby przerodziło się w zajęcie na całe życie.
KIEDY ZACZĘŁA SIĘ PANA PRZYGODA Z FOTOGRAFIĄ?
- Kiedy pierwsza dziewczyna na, którą spojrzałem mi się spodobała i chciałem jej zdjęcie. Wtedy było tak, a daj mi swoje zdjęcie, a nie dam ci, a daj mi, no to sobie pomyślałem jak mi nie dasz to ci sam zrobię. Zacząłem fotografować najpierw rodzinę, później zostałem członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zacząłem wysyłać zdjęcia na konkursy międzynarodowe, zdobyłem najwyższe wyróżnienie na Salonie Aktu i Portretu Kobiecego Wenus w Krakowie. Ostatnie 5 lat przed wyjazdem z Polski pracowałem jako fotograf i zarabiałem tak, że mogłem z rodziną iść do Pewexu . Fotografia jest to mój drugi zawód. Od 5 lat mieszkam tutaj w okolicy, fotografuje teraz węgorzewskie krajobrazy.
2018-11-08:
Krabem być ? Otrzęsiny w węgorzewskim Liceum
Jak każdego roku (a tradycja to stara niemal jak świat) , w październiku, w Węgorzewskim LO odbyły się otrzęsiny i ślubowanie, po których pierwsze klasy oficjalnie zostały prawdziwymi Zaruszczakami.
Atrakcje przygotowane przez starszych kolegów wymagały od pierwszaków nie lada sprawnością, talentem wokalnym i tanecznym a także zręcznością Jamesa Bonda. Wśród tegorocznych zadań znalazły się bowiem mi.in.: tor przeszkód dla uczniów i wychowawców, zakończony namiotem, z którego wyjście z twarzą (niepomalowaną farbkami) zależały od posiadania iście lisiego sprytu. Pierwszaki, poprzebierane za kraby, rozgwiazdy, wodorosty i inne morskie stworzenia, musiały złożyć w ofierze bogowi mórz i oceanów, Posejdonowi i Jego żonie Prozerpinie, piosenkę o morskiej tematyce z układem tanecznym przygotowanym razem z wychowawcami. - Bardzo mi się podobało. Fajnie się bawiłyśmy i super dopingowało mi się swoją klasę. Jesteśmy certyfikowanymi Zaruszczakami- śmieją się dziewczyny z klasy 1c , spoglądając na certyfikat, który otrzymali wszyscy uczniowie klas 1. Na pierwszaków czekała też specjalnie przygotowana mikstura ( z opowiadań oślizgła, tajemnicza i dziwna) , z której uczestnicy mieli za zadanie wyłapać „niespodzianki”.
2018-11-08:
Jesienne biwaki klas pierwszych
Początek jesieni , oprócz słody i spadających liści, przyniósł jeszcze świetną zabawę świeżo upieczonym licealistom z Węgorzewa. Wszystko za sprawą biwaków integracyjnych, które tradycyjnie już od wielu lat organizowane są na początku każdej pierwszej klasy. Ma to na celu zespolenie i zapoznanie się z nową grupą jak i wychowawcą.
1a
Biwak 1a miał miejsce w Przystani. Uczestnicy pełni wrażeń opowiadali o zajęciach zapoznawczych i nocnych podchodach, wyprawie do Mamerek oraz nocnym niemym kinie. – Panuje niesamowita atmosfera w tej grupie i to niemal od samego początku, widać duże zaangażowanie zarówno rodziców jak i uczniów- opowiada Elżbieta Andrulonis, wychowawca klasy.
1d
Klasa 1d tradycyjnie już miała swój biwak w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka”. Wspólnie spędzony czas służył integracji, ale też jako przystało na klasę o profilu wojskowym, pewne wdrożenie do życia wojska, dlatego też klasa miała zajęcia z orientacji w terenie, musztry, a dzięki współpracy z 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii , grupa wojskowa mogła uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w węgorzewskiej jednostce wojskowej. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli umożliwił dobre nawiązanie współpracy, a miejsce i pogoda były dla nich wisienką na torcie.
2018-10-18:
Turniej tenisa stołowego
VII otwarty turniej tenisa stołowego o puchar Dyrektora LO w Węgorzewie.
Turniej rozegrano w dniu 07.10.2018r. w hali LO. Celem turnieju, oprócz wyłonienia najlepszych tenisistów w bezpośredniej rywalizacji, było propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego oraz popularyzacja tej dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych.
Regulamin turnieju przewidywał pięć kategorii wiekowych od klasy I dziewcząt i chłopców szkoły podstawowej do weteranów 50+. Każdy zawodnik mógł wziąć udział w rywalizacji w swojej kategorii wiekowej i starszej.
Turniej przeprowadzono systemem „do dwóch przegranych”.
Do turnieju zgłosili się zawodnicy z Olsztyna, Pisanicy, Pozezdrza, Gołdapi, Sobiech, Pereł, Suwałk i Węgorzewa.
2018-10-16:
Rzeczpospolita utracona oczami Zaruszczaków
Rok 2018 jest rokiem, w którym obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasy humanistyczne Liceum Ogólnokształcącego wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na obejrzenie wystawy z cyklu „Kresy. Pamiętamy”. To podróż śladami nieistniejącego już społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji Marcina Błaszczyńskiego na temat „Pokolenie, które wywalczyło niepodległość”. Podczas wykładu prelegent opowiadał o stosunku ludzi walczących do I wojny światowej. „Najbardziej zapamiętałam pytanie o to, co zrobiłaby dzisiejsza młodzież, gdyby doszło do wojny.”- mówi Weronika z klasy 3c. Każdy z uczniów wyszedł z Muzeum z innym nastawieniem do tematu wojny.
2018-10-16:
Uczniowie naszej szkoły w gronie najlepszych w Straży Granicznej
W dniu 12.09.2018r. w Warmińsko – Mazurskim Oddziale Straży Granicznej W Kętrzynie odbyły się zawody sportowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Jak najlepsi w Straży Granicznej.” Drużyna z naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego w składzie: Marcin Tokarz z 3 b, Szymon Jóźwiak z 3 b, Marcin Popławski z 3 d, Maciej Suchy z 2 d, pokazała się z dobrej strony, zajmując III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Uczniowie otrzymali pamiątkowy ryngraf za uczestnictwo w zawodach, puchar, medale, dyplom i nagrody rzeczowe.
Zawody składały się z pięciu konkurencji:
- testu wiedzy o Straży Granicznej;
- sprawnościowego toru przeszkód na hali sportowej;
- strzelania z pistoletu pneumatycznego 4,5 mm CP-99 (replika pistoletu Walther) z postawy strzeleckiej stojącej;
- jazda na rowerze - tor przeszkód;
- sztafety 4x400m.
2018-10-16:
Wycieczka do Łodzi
W dniach 28-29 września 2018 roku odbyła się wycieczka do Łodzi pod hasłem „Szlakiem Niepodległości”.
W wycieczce wzięła udział młodzież ze Szkolnego Klubu Turystycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. Uczestniczyło w niej 28 uczniów i trzech nauczycieli: Pani Natalia Doktór i Pani Dorota Nowosad oraz opiekun Koła Turystycznego Pani Elżbieta Siwińska.
Wycieczka przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy 28 w piątek od wspólnego zdjęcia na sławnych schodach Łódzkiej Filmówki. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem Dętkę, czyli Muzeum Kanałów Łódzkich. Potem zwiedziliśmy wystawę na 100-lecie Niepodległości w Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałac Poznańskiego. Wieczorem od 19.00 do 24.00 uczestniczyliśmy w LIGHT MOVE FESTIVAL- VIII Edycja Festiwalu Światła z głęboką nuta Niepodległościową. Wyświetlono 100 migawek filmowych, aby uczcić 100-lecie Niepodległość Polski. Festiwal rozciągał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Przepiękne kolory i serenady blasków cieszyły nas do północy.
2018-10-16:
Nadzieja Ziemi
W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się 28 września (piątek) pod hasłem "Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia". Do zadań konkursowych przystąpiły 3-osobowe grupy gimnazjalistów placówek m.in. z Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).
— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator konkursu, Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla człowieka w naszym środowisku tuż na wyciągnięcie ręki było najważniejszym celem tego przedsięwzięcia.
2018-10-16:
Biegi Przełajowe
25.09.2018 r w Pozezdrzu odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych w ramach Licealiady. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Dawid Sikora z kl II D, Kacper Szewczyk z kl II A, Miłosz Kutnik z kl I A, Krystian Jurek z kl I A, Tymoteusz Jachimiak z kl I A, Daniel Jurkiewicz z kl I A, Jan Kukier z kl I A, Gracjan Cisek z kl I A, Adam Subocz z kl I A, Tokarz Marcin kl IIIB oraz w rezerwie Jakub Kamiński z kl IID pod opieką pani Ewy Wesołowskiej.
2018-10-16:
Dzień bez Samochodu
21 września Zaruski obchodził Dzień bez Samochodu.
Licealiści i nauczyciele włączyli się w akcję, która w Węgorzewie cieszyła się dużą popularnością.
Poza Zaruszczakami wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.
Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły piechotą albo przyjechali na dwóch kółkach otrzymali od wolontariuszy upominek.
gr. dziennikarska lo
2018-10-03:
Dzień Sybiraka w Zaruskim
Już od ponad dekady, każdego roku, licealistów z Zaruskiego odwiedza Pani Krystyna Ćwir. Kobieta, działaczka w Organizacji Sybiraków oraz była wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie.
Pani Krystyna jest bardzo ciepłą, skromną osobą o wielkim sercu. Data jej wizyty również nie jest przypadkowa. Właśnie 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka.
-Zajmujemy się sprawami Sybiraków, aby uświadomić społeczeństwo, a przede wszystkim Was, młodzież, jakie losy spotkały Polaków w 1939 roku.-zaczęła swoją opowieść Pani Ćwir. Kiedy rodzina Pani Krystyny wraz z nią została wywieziona na Syberię miała ona zaledwie 12 lat.
Niesamowitym przeżyciem było samo słuchanie żywej historii, z jej twarzy mogliśmy dosłownie wywnioskować, że specjalnie dla nas Pani Ćwir sięga w głąb swojej pamięci. Historia opowiedziana została w wyjątkowy sposób, chociaż rzeczy, które działy się w drodze na Syberię nie jednego przyprawiłyby o dreszcze, Pani Krystynie udało się wpleść w nią trochę humoru. - Słuchając, odnieśliśmy wrażenie, że to wszystko, co mówi kobieta jest naprawdę szczere i mówione z serca. – mówili licealiści.