Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 27 lipca 2017 Imieniny obchodzą: Julia, Natalia, Aureliusz
Od 8.11.2006 jesteś 1847207 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-05-12:
Konkurs recytatorski
Licealiści na konkursie recytatorskim 7 maja w Dobrym Mieście odbył się wojewódzki etap 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Młotkowska (recytacja) oraz Aleksandra Kalfas i Szymon Bagan (poezja śpiewana). Komisja przyznała tytuł laureata naszym muzykom. Zaprezentowali oni min. znany dzięki "Namuzowywaniu", utwór naszej absolwentki Eweliny Kucharskiej "Utracony"(we własnej aranżacji). Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!
Anna Barczak
2016-04-28:
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia społeczność Liceum uroczystym apelem oddała hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Wśród poległych, z rozkazu Stalina, był major Alfons Michnowicz, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1922. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do Armii Poznań, walczył w obronie Lwowa. W 1940 roku przysłał do rodziny ostatnią kartkę: „wywożą nas w nieznanym kierunku, chyba się już nigdy nie zobaczymy”. Został zamordowany w 1940 roku wraz z innymi polskimi żołnierzami w Charkowie. Zebrani uczcili pamięć wszystkich poległych przy Dębie Katyńskim, posadzonym na terenie LO, który jest symbolem "żywego pomnika" upamiętniającego majora Alfonsa Michnowicza.
2016-04-28:
1 kwietnia
1 kwietnia, jak wszyscy wiemy jest szczególnym dniem. Dniem, który każdy kawał, żart uchodzi nam na sucho. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pragnął zrobić mały żart wszystkim uczniom i nauczycielom. Na 5 lekcji klasy I i II zamieniły się gabinetami lekcyjnymi. Każda klasa poszła na lekcję do nauczyciela, z którym nie ma lekcji. W czasie tej godziny również odbyła się pierwsza audycja radia szkolnego – „Czapa FM”. Oczywiście do naszej audycji przedostały się najróżniejsze fałszywe informacje. Mamy nadzieję, że udało wam się je wychwycić.
Gościliśmy również w naszym studiu dwóch nauczycieli naszego liceum. Pana Tomasza Wierzchowskiego który opowiedział nam o swojej karierze politycznej i sportowej a także wytłumaczył, co oznaczają jego znane określenia na uczniów. Kolejnym gościem był Pan Rajmund Klukowski, który wyraził swoją opinię na temat pracy SU (za co bardzo dziękujemy) oraz skomentował dokonania naszych reprezentacji szkolnych w zawodach zewnętrznych. Skomentował także plotki które krążą w szkole, że wystartuje w następnej edycji „ You can Dance”.
Mamy nadzieję, że radio szkolne będzie mogło działać prężnie tak, jak tego dnia.

Chciałbym również zachęci wszystkich którzy czują w sobie żyłkę radiowca, aby dołączyć do zespołu „Czapa FM”.
Mateusz Rodziewicz
2016-04-20:
Licealista zagrał w finale
Marcin Skrypoczka – uczeń LO w Węgorzewie zagrał w finałowym turnieju tenisa stołowego o Puchar TVP Olsztyn. Taki awans wywalczył wcześniej w Lidzbarku Warmińskim zajmując 4 miejsce. Finał o którym mowa odbył się w Ornecie 17.04.2016 r. W turnieju tym brało udział 14 gmin, w tym bardzo mocne zespoły z Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i Morąga. Pojechaliśmy tam po kolejne doświadczenia – jak nas informuje trener Piotr Lewko – nauczyciel LO. Marcin w tenisa stołowego gra dopiero drugi rok i czyni duże postępy. Sam awans do finału jest dla niego dużym sukcesem. Najlepiej z naszego powiatu reprezentujące gminy Budry wypadła Joanna Lewko, zajmując w swojej kategorii 4 miejsce.
2016-04-20:
Dzień wiosny w LO
Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w_tradycyjny już sposób, uchylając swoich drzwi gimnazjalistom, którzy lada dzień staną przed koniecznością wyboru dalszej drogi kształcenia.
Klasy wojskowe przygotowały symulację wybuchu bomby w_podziemiach szkoły. W_jej wyniku wybuchła panika. Żołnierze ewakuowali osoby postronne, by medycy mogli wynieść ofiary do szpitala, w_którym fachowo udzielono im pierwszej pomocy. Zaopatrzono rany i zapobiegano innym dolegliwościami, co poprawiło im komfort życia w_oczekiwaniu na powrót do zdrowia. Okazało się, że policjantom udało się namierzyć bandytę, który dokonał zamachu na szkołę. Po spektakularnej akcji zatrzymania przestępcy udało się go doprowadzić przed wymiar sprawiedliwości. Proces odbył się według wszelkich procedur prawnych i_sądowych. Zatrzymany skorzystał z_prawa do obrony przez adwokata, który na wszelkie możliwe sposoby starał się wyrwać go ze szponów Temidy. Zaś prokurator dysponujący twardymi dowodami przestępstwa nieugięcie domagał się najwyższej kary. Sędzia po rozpatrzeniu dowodów, przesłuchaniu świadków wydał wyrok skazujący terrorystę na wieloletni pobyt w_zakładzie penitencjarnym.
2016-04-20:
Olimpiada Wiedzy o Mediach
W dniach 18-19 marca w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał II edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Do zawodów przystąpiło 147 uczestników z całego kraju. Pierwszego dnia uczniowie pisali test z zakresu wiedzy o mediach, spotkali się z dziennikarzami: Anną Morawską i Krzysztofem Ziemcem oraz zwiedzili Narodowy Instytut Audiowizualny. Drugiego dnia odbył się quiz, w którym finałowa 12 walczyła o miejsca premiowane nagrodami rzeczowymi i indeksami na wyższe uczelnie. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Justyna Młotkowska z 2c, Julia Rybarczyk z Ia i Damian Kokocha z III c. Sam awans do etapu centralnego, a więc uzyskanie tytułu laureata wojewódzkiego i finalisty etapu centralnego to spory sukces. Wszyscy uczestnicy, jak również opiekunowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi upominkami.
2016-04-20:
Warsztaty w Warszawie „Polska w XX wieku”
W dniach 11-13 marca 2016r. w Warszawie odbył się pierwszy zjazd uczestników projektu "Polska w XX wieku" zorganizowany przez fundację im. prof. Bronisława Geremka. Udział w warsztatach wzięło dwoje uczniów naszej szkoły Małgorzata Bartosz (1a) i Mateusz Latawski (1c) wraz z p. Anną Faj. Warunkiem kwalifikującym licealistów do projektu było napisanie pracy na wybrany temat mówiący o historii Polski XX wieku. Komisja spośród 260 zgłoszeń z całej Polski wybrała 21 osób zapraszając je na cykl warsztatów do Warszawy.
2016-04-20:
Dzień Kobiet i Mężczyzn
W dniach 8 i 10 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet i Mężczyzn. Każda uczennica i uczeń dostali słodkie upominki od Samorządu Uczniowskiego. Nie zapomnieliśmy również o naszych wspaniałych nauczycielkach, nauczycielach oraz obsłudze szkoły. W tych wyjątkowych dniach sprawiliśmy, że uśmiech zagościł na twarzach wszystkich Zaruszczaków. Mamy nadzieję, że każdy dzięki temu poczuł się choć trochę wyjątkowy i doceniony. Pamięć o innych i wzajemny szacunek jest najlepszym lekarstwem :) SU
2016-04-20:
Idziemy z poezją!
Rozwój technologii, promowane w mediach wzory ideałów, wszechobecny nacisk na pośpiech oraz dążenie do często nieosiągalnych lub nieważnych celów sprawiają, że tracimy kontrolę nad sobą, swoim życiem i coraz częściej popadamy w wir rutyny.
4 marca 2016 roku uczniowie klasy Ia wyruszyli w świat, aby to zmienić. Wybrali się w ramach lekcji języka polskiego do miasta, do ludzi, aby spróbować wnieść trochę wiosny do ich szarej codzienności.
Aby wyrwać siebie a zarazem innych z Matrixa codzienności zaopatrzyli się w wiośniane, energetyczne wiersze i kolorowe baloniki. Akcja polegała na podchodzeniu do zupełnie nieznanych osób, wręczeniu im utworu oraz balonika.
2016-04-20:
II Memoriał Grzegorza Kokochy
„Człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim”. Ta myśl towarzyszyła tenisistom, którzy po raz drugi spotkali się przy stołach na Memoriale Grzegorza Kokochy w Węgorzewie.
Nie był to zwykły turniej, tym razem zwycięstwo i dobra zabawa nie były jedynym celem. Wszyscy chcieli również uczcić pamięć kolegi, tenisisty, współtwórcy UŻKS-u Spinaker Węgorzewo, trenera, a także piłkarza, muzyka i strażaka.
W turnieju wzięło udział ponad 100 zawodników, między innymi z Krasnopola, Gołdapi, Pisanicy, Ełku, Giżycka, Mrągowa, Suwałk, Kętrzyna, Pozezdrza, Olecka, Buder i Węgorzewa. Z węgorzewskiego liceum w turnieju wzięło udział 3 zawodników. Wszyscy spisali się bardzo dobrze. Zuzia Woźniak zwyciężyła w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i ponadto zajęła pierwsze miejsce w kategorii OPEN, w finale pokonując absolwentkę naszej szkoły - Asię Lewko. W kategorii chłopców wystąpiło 5 zawodników, turniej był rozgrywany metodą każdy z każdym. Damian Kokocha wygrał wszystkie 4 mecze i zajął pierwsze miejsce.
2016-04-19:
„Namuzowywanie” X raz!
18 marca 2016 r. sala gimnastyczna naszej szkoły przemieniła się kolejny już raz w świątynię sztuki. Dziesiąty wieczór młodej poezji miał wyjątkową oprawę zarówno recytatorską, jak i muzyczną oraz scenograficzną. Dopisała także zgromadzona tłumnie publiczność.
Z okazji jubileuszu Ola Kalfas i Szymon Bagan przygotowali muzyczną aranżację trzech archiwalnych utworów konkursu.
Jako wspomnienie wcześniejszych lat „Namuzowywania”, występowi Iwony Wincławskiej oraz Sylwii Makoś i jej olsztyńskich przyjaciół towarzyszyła prezentacja zdjęć z lat 2006 -2015, pokazujących, ile osób na przestrzeni dziesięciu lat uczestniczyło w tym przedsięwzięciu.
Obok członków kabaretu „BiS” – Oli Przesmyckiej, Asi Kowalik, Adama Żołądka – wiersze laureatów konkursu prezentowały nasze maturzystki – Ola Gnas i Marta Drożyner. Recytatorzy zawsze mają trudne zadanie, tu tym odpowiedzialniejsze, że w dużej mierze od ich interpretacji zależy wybór Nagrody Publiczności.