Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 09 kwietnia 2020 Imieniny obchodzą: Maria, Marceli, Dymitr
Od 8.11.2006 jesteś 165070 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-12-20:
TURNIEJ SIATKOWY MĘŻCZYZN
W dniu 09.11.2019r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie uczestniczyli w Turnieju Piłki Siatkowej Mężczyzn, który odbył się w hali OSiR z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Drużyna pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Stanisław Wałach, Jan Kujawski, Jan Kukier, Mateusz Trzasko, Kacper Szewczyk, Miłosz Kutnik, Katarzyna Mazek, Olga Mazek oraz Mateusz Polakowski dzielnie walczyła broniąc naszych barw i w końcowej klasyfikacji zajęła III miejsce w grupie. Dziękując naszym uczniom i absolwentom życzymy dalszego zaangażowania w tej pięknej dyscyplinie sportu.
2019-12-20:
Zawody sprawnościowo – obronne połączone z konkursem wiedzy w 101 odzyskania niepodległości.
W dniu 8 listopada 2019 r. 11 Mazurski Pułk Artylerii oraz WSŻWP I WSSK WĘGORAPA byli organizatorami cyklicznych zawodów sprawnościowo – obronnych dla młodzieży szkół podstawowych i klas mundurowych szkół średnich połączonych z konkursem wiedzy w 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Była to już czwarta edycja turnieju. Wsparcia finansowego organizatorom udzieliło Starostwo Powiatowe w Węgorzewie oraz Gmina Węgorzewo. Wsparcia organizacyjnego udzielił ZSO w Węgorzewie, który był gospodarzem pierwszej konkurencji – testu historycznego. . Celem zawodów było uczczenie 101 rocznicy odzyskania niepodległości oraz stworzenie warunków do zdrowej rywalizacji w różnych dyscyplinach dla młodzieży, szczególnie klas o profilu mundurowym. Na starcie zawodów stanęła rekordowa liczba drużyn – 20 3-osobowych drużyn (60 uczniów) z powiatów węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego i oleckiego. Mimo zimna atmosfera zawodów była do samego końca budująca. Zawody rozpoczęły się zbiórką na terenie liceum w Węgorzewie. Zawody otworzyli: burmistrz Węgorzewa p. Krzysztof Kołaszewski, wicestarosta p. Mariusz Fatyga oraz w imieniu Dowódcy 11 MPA, mjr Rafał Ługiewicz. I kierownik Klubu 11 MPA, p. Aleksander Iwaniuk, który przypomniał zasady regulaminowe turnieju. Pierwszą konkurencją był test wiedzy z historii, który został oceniony przez połączoną komisję z ZSO i Klubu 11 MPA. Kolejne konkurencje odbywały się już na terenie placu ćwiczeń węgorzewskiej jednostki wojskowej. Strzelanie z kbks (pozycja leżąca, odległość 50 metrów) i rzut granatem (do celu). Ostatnią konkurencją zwodów był bieg na orientację. Trasa wbrew początkowym obawom okazała się „przyjazna” - drużyny znajdywały wszystkie 12 punktów rozrzucone wokół terenów byłego WDW i mieściły się w większości przypadków w limicie czasowym. Mimo nie do końca sprzyjających warunków atmosferycznych, atmosfera zawodów była do samego końca budująca.

NAGRODY INDYWIDUALNE
STRZELANIE:
I MIEJSCE – MATEUSZ WAWRYSZKO – ZSO WĘGORZEWO – 50 PKT (sto procent strzałów w dziesiątkę).
II miejsce zespołowo drużyna ZSO Węgorzewo 1, klasa IC – 55,5 pkt. (Paulina Wakszyńska, Kacper Dujnowski, Jan Ruła),
IV miejsce zespołowo ZSO Węgorzewo 2, klasa IC – 54,5 pkt. (Patryk Milinkiewicz, Aleksandra Niemotko, Patryk Ozimek),
XVI miejsce zespołowo ZSO Węgorzewo 3, klasa IZ (Marta Ruła, Bartosz Ciołek, Mateusz Wawryszko).

2019-12-20:
SIATKÓWKA DZIEWCZĘTA
Powiatowe Rozgrywki Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych w Węgorzewie stanowią pierwszy etap współzawodnictwa sportowego w ramach działań prosportowych Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie. Młodzież naszej szkoły przygotowuje się do nich przez cały rok, na zajęciach pozalekcyjnych w poniedziałki i środy od godz. 16.00 do 18.00. Skuteczność tych zajęć potwierdzają osiągane wyniki sportowe naszych młodych siatkarzy i siatkarek. W bieżącym roku szkolnym turniej piłki siatkowej dziewcząt odbył się 22.10.2019r. w hali Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. W turnieju wzięły udział dwa zespoły z LO i dwa z ZSZ.
2019-12-20:
SIATKÓWKA CHŁOPCY
W dniu 29.10. 2019r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców. Reprezentanci szkoły, skupieni w dwóch zespołach, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego dzielnie walczyli o miano najlepszej drużyny w powiecie. Zespół LO I w składzie: Stanisław Wałach, Jakub Fedusio, Kamil Ślifirski, Jan Kujawski, Jan Kukier, Mateusz Trzasko, Kacper Kurpiewski, Kacper Szewczyk i Sebastian Jurek zajął I miejsce wygrywając z drużyną ZSZ I i ZSZ II oraz LO II po 2:0, a zespół LO II w składzie: Jakub Jurczak, Daniel Jurkiewicz, Miłosz Kutnik, Adam Subocz, Tymoteusz Jachimiak, Krystian Jurek, Michał Kowalewski i Dorian Kręciewski zajął III miejsce przegrywając z LO I i ZSZ I. II miejsce zajęła drużyna ZSZ I, a IV – ZSZ II.
2019-11-20:
WYWIADÓWKA
21 listopada 2019 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów.
O godzinie 16:00 na sali gimnastycznej spotkanie z pedagogiem szkolnym:
• Depresja sezonowa.
• Gdzie szukać pomocy ?

Spotkania rodziców z wychowawcami rozpoczną się o godzinie 16:30.
Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2019-11-18:
TURNIEJ SZACHOWY
W dniu 07.11.2019 r. rozegrano w Węgorzewie II Powiatowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży z Okazji Święta Niepodległości o Puchar Starosty Węgorzewa Marzenny Supranowicz. W zawodach wzięło udział 87 szachistów z siedmiu szkół naszego powiatu. Organizatorami turnieju byli: Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, Kasyno Wojskowe w Węgorzewie, sekcja szachowa CWKS Vęgoria i SP Radzieje. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: „młodzik” (klasy IV SP i młodsi), „junior” (klasy V – VIII SP) i „szkoły średnie”. Rozegrano 7 rund na dystansie 10 minut na zawodnika. Pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii nagrodzone zostały pucharami, wszyscy zawodnicy uczestniczący w turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie bułki i wodę mineralną.
Zespół szkół Ogólnokształcących stanowiło 14 osób:
1) Adam Patejko III a
2) Dawid Czerniewicz III a
3) Patryk Drabyk III a
4) Kacper Morawski III a
5) Patryk Parzych III d
6) Damian Mackiewicz III d
7) Łukasz Puziewski III d
8) Adam Kamiński II a
9) Gracjan Cisek II a
10) Arkadiusz Wysocki II a
11) Nikola Pietruszka II a
12) Jakub Kowalski I a
13) Hanna Kowalik I x
14) Rosłana Rabij I y
W kategorii „szkoły średnie” nasza szkoła zajęła pięć z sześciu miejsc medalowych:
Kategoria szkoły średnie dziewczęta:
I miejsce: Hanna Kowalik z kl. IX
II miejsce: Nikola Pietruszka z kl. II a
III miejsce: Rusłana Rabij z kl. IY
Kategoria szkoły średnie chłopcy:
I miejsce: Mackiewicz Damian z kl. III d (jako jedyny w turnieju wygrał wszystkie partie)
II miejsce: Kamiński Adam z kl. II a
III miejsce: Kamil Kaczmarek z ZSZ
2019-10-31:
KTO ZGARNIE PUCHAR BURMISTRZA?
Strzelectwo sportowe. Uczniowski Klub Sportowy ”Spartakus” działający przy LO Węgorzewo od października do grudnia 2019r. Organizuje I Ligę Strzelecką z Broni Pneumatycznej o Puchar Burmistrza Węgorzewa.
Kolejna inicjatywa strzelecka Prezesa UKS „Spartakus” p. Pawła Kraśniewskiego. Po organizacji Szkolnej Ligi Strzeleckiej z Broni Pneumatycznej o puchar im. gen .Mariusza Zaruskiego ( IV edycja w tym roku szkolnym) oraz organizacji „II Powiatowych, drużynowych zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej „Licealiady”, „Igrzysk Młodzieży Szkolnej”, „Igrzysk Dzieci” w miesiącu październik 2019r., przyszedł czas na kolejne zawody strzeleckie z broni pneumatycznej w naszym regionie tj. „I Ligę Strzelecką z Broni Pneumatycznej o Puchar Burmistrza Węgorzewa”.
Liga strzelecka skierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych naszego regionu. Do udziału w lidze zgłosiło się 6 trzyosobowych drużyn (18 uczniów) z następujących szkół:
- SP Sobiechy;
- SP Perły;
- SP Nr 1 Węgorzewo (dwie drużyny);
- SP Nr 2 Węgorzewo (dwie drużyny).
Celem szkolnej ligi strzeleckiej jest popularyzacja strzelectwa sportowego, wyłonienie zespołowo - najlepszej szkoły podstawowej w naszym rejonie, indywidualnie - najlepszego strzelca w lidze wśród uczniów szkół podstawowych, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji.
Szkolna liga strzelecka składa się z trzech rund:
- I runda - Karabin pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa leżąca;
- II runda - Karabinek pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa stojąca;
- III runda - Karabin pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa klęcząca.
Uczestnicy strzelają z odległości – 10 metrów do tarcza wiatrówkowych 14 x14 cm.
2019-10-28:
Powiatowe zawody strzeleckie: Licealiada, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci
W dniu 15 października 2019r. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie przeprowadził Powiatowe zawody strzeleckiego z broni pneumatycznej, Licealiada (rocznik 2000 i młodsi), Igrzyska Dzieci i Młodzieży ( rocznik 2005-2006), Igrzyska Dzieci (rocznik 2007 i młodsi).
Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w budynku ZSO. Celem zawodów było popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców w powiecie. Udział w zawodach wzięło 27 uczniów z czterech szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa z Sobiech,
- Szkoła Podstawowa z Pereł,
oraz z jednej szkoły ponadpodstawowej:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Węgorzewa.
Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji: karabinek pneumatyczny – 3 strzały próbne, 5 strzałów ocenianych z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14x14, z postawy strzeleckiej:
- stojącej, Licealiada,
- leżącej, Igrzyska Dzieci i Młodzieży, Igrzyska Dzieci.
Uczestnicy zawodów posiadali celne oko, o miejscach na podium decydowało niekiedy tylko kilka punktów.
2019-10-28:
Dzień Nauczyciela
Dnia 14 października 2019 w węgorzewskim liceum ogólnokształcącym odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej . Apel został poprowadzony przez Szymona oraz Magdalenę uczniów naszego liceum . Uroczystość rozpoczęła się od podziękowań ,pana dyrektora, dla wszystkich zgromadzonych . Następnie swoimi występami zgromadzenie uświetniła Nina Wojnarowska oraz Julia Świrska po czym odbyło się uroczyste wręczenie kwiatów nauczycielom poprzez delegacje klas . Po całej uroczystości podzielono tort i zaproszono wszystkich do kilku wyznaczonych klas w , których gościom został podany poczęstunek.
2019-10-28:
II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019
W dniu 2 października 2019 roku uczniowie czterech klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w zajęciach terenowych pod nazwą "II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019”.
Zajęcia odbyły się w kompleksie leśnym Leśnictwa Kuty gm. Pozezdrze. Po dojściu z miejscowości Kuty gdzie dowiozły uczestników autobusy, na miejsce gdzie odbyły się zmagania tj. do obiektu nazwanego „Zaściankiem” należącym do Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie uczniowie wysłuchali prelekcji Pani Agnieszki Tryk absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat rodzaju gatunków zwierząt leśnych żyjących w naszych lasach. W trakcie zajęć przekazano młodzieży wiedzę z zakresu zwalczania kłusownictwa, zasadności dokarmiania zwierzyny leśnej, ochrony gatunków będących pod ochroną prawną, odgłosów wydawanych przez zwierzynę oraz zachowania się w lesie. Następnie po wykładzie przeprowadzono grę terenową na orientację pn. „Słowa” polegająca na pokonaniu wyznaczonej trasy przez kompleksy leśne, Leśnictwa Kuty (3,2 km) i odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapie w terenie.
Uczniowie otrzymali mapy z niezbędnym opisem oraz zaznaczonymi punktami orientacyjnymi. Grupa 61 uczniów podzielona na kilkuosobowe drużyny zdana była tylko na siebie i pozyskaną wiedzę z teoretycznych zajęć dotyczących poruszania się w terenie leśnym za pomocą mapy. Wszystkie drużyny wywiązały się bardzo dobrze z przydzielonych zadań i po upływie około nie całej godziny meldowały się kolejno w miejscu wytyczonym jako punkt docelowy z wykonanymi zadaniami. Uczniowie otrzymali tematyczne okolicznościowe przypinki.
W trakcie zajęć terenowych na obiekcie „Zaścianek” zostały przeprowadzone zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, karabinek, postawa strzelecka stojąca.
W zawodach wzięło udział 4 trzyosobowe drużyn z klas: I Z, IC, II D, III D oraz 12 uczniów w zmaganiach indywidualnych.
2019-10-28:
Najwięcej ochrzczonych Zaruszczaków w historii LO!
Tradycyjnie w październiku w Węgorzewskim LO odbyły się otrzęsiny, tym razem uczniów po gimnazjum i podstawówce dzięki, którym zyskaliśmy najwięcej nowych pełnoprawnych Zaruszczaków w historii LO.
Dnia 4 października odbyły się na hali sportowej w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Na początku grupy oddały pokłon Posejdonowi i jego żonie oraz wykonały salwy honorowe z papierowych torebek. Każda klasa miała swój kolor i „morski” występ do zaprezentowania. Pierwszaki wykazały się ogromną kreatywnością z przyjemnością oglądało się ich pokazy. Kolejnym punktem otrzęsin było przejście przez tor przeszkód, gdzie nie lada wyzwaniem było uniknięcie pomalowania twarzy przez starszych kolegów. Po jego ukończeniu każdy uczestnik dostawał certyfikat ze swoim morskim imieniem. Oficjalnym zakończeniem były zdjęcia klasowe.