Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 16 maja 2021 Imieniny obchodzą: Andrzej, Magorzata, Wieczysaw
Od 8.11.2006 jesteś 320205 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-10-31:
KTO ZGARNIE PUCHAR BURMISTRZA?
Strzelectwo sportowe. Uczniowski Klub Sportowy ”Spartakus” działający przy LO Węgorzewo od października do grudnia 2019r. Organizuje I Ligę Strzelecką z Broni Pneumatycznej o Puchar Burmistrza Węgorzewa.
Kolejna inicjatywa strzelecka Prezesa UKS „Spartakus” p. Pawła Kraśniewskiego. Po organizacji Szkolnej Ligi Strzeleckiej z Broni Pneumatycznej o puchar im. gen .Mariusza Zaruskiego ( IV edycja w tym roku szkolnym) oraz organizacji „II Powiatowych, drużynowych zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej „Licealiady”, „Igrzysk Młodzieży Szkolnej”, „Igrzysk Dzieci” w miesiącu październik 2019r., przyszedł czas na kolejne zawody strzeleckie z broni pneumatycznej w naszym regionie tj. „I Ligę Strzelecką z Broni Pneumatycznej o Puchar Burmistrza Węgorzewa”.
Liga strzelecka skierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych naszego regionu. Do udziału w lidze zgłosiło się 6 trzyosobowych drużyn (18 uczniów) z następujących szkół:
- SP Sobiechy;
- SP Perły;
- SP Nr 1 Węgorzewo (dwie drużyny);
- SP Nr 2 Węgorzewo (dwie drużyny).
Celem szkolnej ligi strzeleckiej jest popularyzacja strzelectwa sportowego, wyłonienie zespołowo - najlepszej szkoły podstawowej w naszym rejonie, indywidualnie - najlepszego strzelca w lidze wśród uczniów szkół podstawowych, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji.
Szkolna liga strzelecka składa się z trzech rund:
- I runda - Karabin pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa leżąca;
- II runda - Karabinek pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa stojąca;
- III runda - Karabin pneumatyczny – Hatsan - 5 strzałów (Kpn-10) postawa klęcząca.
Uczestnicy strzelają z odległości – 10 metrów do tarcza wiatrówkowych 14 x14 cm.
2019-10-28:
Powiatowe zawody strzeleckie: Licealiada, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci
W dniu 15 października 2019r. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie przeprowadził Powiatowe zawody strzeleckiego z broni pneumatycznej, Licealiada (rocznik 2000 i młodsi), Igrzyska Dzieci i Młodzieży ( rocznik 2005-2006), Igrzyska Dzieci (rocznik 2007 i młodsi).
Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w budynku ZSO. Celem zawodów było popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców w powiecie. Udział w zawodach wzięło 27 uczniów z czterech szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa z Sobiech,
- Szkoła Podstawowa z Pereł,
oraz z jednej szkoły ponadpodstawowej:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Węgorzewa.
Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji: karabinek pneumatyczny – 3 strzały próbne, 5 strzałów ocenianych z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14x14, z postawy strzeleckiej:
- stojącej, Licealiada,
- leżącej, Igrzyska Dzieci i Młodzieży, Igrzyska Dzieci.
Uczestnicy zawodów posiadali celne oko, o miejscach na podium decydowało niekiedy tylko kilka punktów.
2019-10-28:
Dzień Nauczyciela
Dnia 14 października 2019 w węgorzewskim liceum ogólnokształcącym odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej . Apel został poprowadzony przez Szymona oraz Magdalenę uczniów naszego liceum . Uroczystość rozpoczęła się od podziękowań ,pana dyrektora, dla wszystkich zgromadzonych . Następnie swoimi występami zgromadzenie uświetniła Nina Wojnarowska oraz Julia Świrska po czym odbyło się uroczyste wręczenie kwiatów nauczycielom poprzez delegacje klas . Po całej uroczystości podzielono tort i zaproszono wszystkich do kilku wyznaczonych klas w , których gościom został podany poczęstunek.
2019-10-28:
II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019
W dniu 2 października 2019 roku uczniowie czterech klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w zajęciach terenowych pod nazwą "II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019”.
Zajęcia odbyły się w kompleksie leśnym Leśnictwa Kuty gm. Pozezdrze. Po dojściu z miejscowości Kuty gdzie dowiozły uczestników autobusy, na miejsce gdzie odbyły się zmagania tj. do obiektu nazwanego „Zaściankiem” należącym do Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie uczniowie wysłuchali prelekcji Pani Agnieszki Tryk absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat rodzaju gatunków zwierząt leśnych żyjących w naszych lasach. W trakcie zajęć przekazano młodzieży wiedzę z zakresu zwalczania kłusownictwa, zasadności dokarmiania zwierzyny leśnej, ochrony gatunków będących pod ochroną prawną, odgłosów wydawanych przez zwierzynę oraz zachowania się w lesie. Następnie po wykładzie przeprowadzono grę terenową na orientację pn. „Słowa” polegająca na pokonaniu wyznaczonej trasy przez kompleksy leśne, Leśnictwa Kuty (3,2 km) i odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapie w terenie.
Uczniowie otrzymali mapy z niezbędnym opisem oraz zaznaczonymi punktami orientacyjnymi. Grupa 61 uczniów podzielona na kilkuosobowe drużyny zdana była tylko na siebie i pozyskaną wiedzę z teoretycznych zajęć dotyczących poruszania się w terenie leśnym za pomocą mapy. Wszystkie drużyny wywiązały się bardzo dobrze z przydzielonych zadań i po upływie około nie całej godziny meldowały się kolejno w miejscu wytyczonym jako punkt docelowy z wykonanymi zadaniami. Uczniowie otrzymali tematyczne okolicznościowe przypinki.
W trakcie zajęć terenowych na obiekcie „Zaścianek” zostały przeprowadzone zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, karabinek, postawa strzelecka stojąca.
W zawodach wzięło udział 4 trzyosobowe drużyn z klas: I Z, IC, II D, III D oraz 12 uczniów w zmaganiach indywidualnych.
2019-10-28:
Najwięcej ochrzczonych Zaruszczaków w historii LO!
Tradycyjnie w październiku w Węgorzewskim LO odbyły się otrzęsiny, tym razem uczniów po gimnazjum i podstawówce dzięki, którym zyskaliśmy najwięcej nowych pełnoprawnych Zaruszczaków w historii LO.
Dnia 4 października odbyły się na hali sportowej w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Na początku grupy oddały pokłon Posejdonowi i jego żonie oraz wykonały salwy honorowe z papierowych torebek. Każda klasa miała swój kolor i „morski” występ do zaprezentowania. Pierwszaki wykazały się ogromną kreatywnością z przyjemnością oglądało się ich pokazy. Kolejnym punktem otrzęsin było przejście przez tor przeszkód, gdzie nie lada wyzwaniem było uniknięcie pomalowania twarzy przez starszych kolegów. Po jego ukończeniu każdy uczestnik dostawał certyfikat ze swoim morskim imieniem. Oficjalnym zakończeniem były zdjęcia klasowe.
2019-10-28:
XIX Jesienny Cyklokross
22 września w Ośrodku Wypoczynkowym Piękny Brzeg odbyły się coroczne zawody o Puchar Burmistrza Węgorzewa. Pogoda jak na ostatni dzień lata była bardzo słoneczna. Z każdą godziną robiło się coraz cieplej, co na pewno wszystkich wprawiało w dobry nastrój.
Uczestniczy już od godziny 9.30 mogli zapisać się do udziału. Bez względu na wiek wszyscy mogli wziąć udział! Co trzy wyścigi odbywały się dekoracje zwycięzców. Jednocześnie od godziny 11 do 13: 30 na terenie ośrodka dostępna była bezpłatna ścianka wspinaczkowa z zapewnionym instruktorem. Jako ostatni odbył się wyścig rodzinny, w którym każda, co najmniej 3 osobowa rodzina była wygrana! Liczyła się dobra zabawa. Dodatkowo każde dziecko miało szanse wygrać rower w konkursie plastycznym! Tematem konkursu były „Wakacje na rowerze”. Do wygrania były dwa rowery dla dzieci młodszych i starszych.
2019-10-28:
Wycieczka do stolicy
Na początku września grupa uczniów i absolwentów naszej szkoły związanych z teatrem uczestniczyła w wyjeździe do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki była wystawa figur stalowych znajdująca się w Pałacu Kultury i Nauki, eksponaty zostały wykonane z niesamowitą precyzją, a cała wystawa robiła ogromne wrażenie. Nie mogło również zabraknąć odwiedzin w galerii handlowej. Wieczorem, po spacerze w Łazienkach Królewskich udaliśmy się do Belwederu, do którego została zaproszona grupa teatralna Theatrum Mundi, w związku z wygraną nagrodą TVP w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce ex aequo z pierwszym Liceum Ogólnokształcącym imienia Powstańców Śląskich w Rybniku.
2019-10-28:
KLASA Y
Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie. Zwykła szkoła w małej miejscowości, a powstała tu pierwsza w Polsce klasa o profilu medialnym- twórca internetowy. Patronem tej klasy jest chłopak, który urodził się właśnie w Węgorzewie. W Internecie jest znany ze swoich sztuczek magicznych. Mowa tu oczywiście o Magic of Y, za którym również klasa dostała nazwę ‘Y’. Zajęcia będą prowadzone m.in. przez Łukasza Maczugę ‘CzugA’. Pomysłodawcą jest Krzysztof Sauter, nauczyciel z liceum, który uczy informatyki i od kilku lat wraz z uczniami prowadzi klub Elovego-Esports. Uczniowie tej klasy będą mieli warsztaty dziennikarskie, ale również warsztaty o Youtube i o social mediach. Wejdą dzięki temu w świat dziennikarski, dowiedzą się jak pisać artykuły, recenzje i nie tylko. Zostaną wprowadzeni również w świat social media. Dowiedzą się jak założyć swój kanał, jak od podstaw założyć swoją markę i jak na tym zarabiać, a także poznają techniki platformy oraz marketingu na youtube.
2019-10-28:
INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH MUNDUROWYCH
11 września 2019r. reprezentacja naszej szkoły z klas mundurowych IC i IZ rywalizowała z innymi szkołami w Centrum Straży Granicznej w Kętrzynie w ramach zawodów „Jak najlepsi w straży granicznej”. Przywitał ich na zawodach Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki oraz Komendant Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Robert Inglot. Konkurencje takie, jak sztafeta 4x400 metrów, tor sprawnościowy na czas rowerem, strzelanie z broni pneumatycznej, test wiedzy, tor sprawnościowy w hali sportowej. Licealiści byli niepokonani w jeździe rowerem. Jak na pierwszy raz poszło im dobrze, ale za rok z pewnością stawią się na najwyższym miejscu podium.
-„Te zawody pokazały nam, że możemy na siebie liczyć i choć na pierwszy raz było dobrze, ale za rok damy z siebie jeszcze więcej” – opowiada nam grupa zawodników z LO. - -„Było bardzo fajnie, dzięki zawodom mogliśmy się sprawdzić – dodają zawodnicy .
2019-10-28:
ROK SZKOLNY 19/20
Początek roku okazał się jednym wielkim pokazem nowych twarzy, wśród uczniów ale również wśród nauczycieli. Kadra znacznie się powiększyła. 2 września spotkaliśmy się na hali szkolnej, myślę że wszyscy zauważyliśmy ogólny tłok. Do naszej szkoły dołączyły dwa roczniki 03 oraz 04. Łącznie powstało 6 nowych klas.
Skutki? Przede wszystkim przeludnienie. Ruch na korytarzu został bardzo utrudniony. Winą nie jest brak stosowania się ruchem prawostronnym na schodach (może po części). Mimo że szkoła nie należy do najmniejszych, to około 400 uczniów to zdecydowanie za dużo. Jedynym problemem nie jest ilość ludzi, ale klasy młodsze mają trudności z odnalezieniem się w nowym otoczeniu. Wszędzie dookoła starsze roczniki, inni są już przyzwyczajeni do liceum, rozłożenia klas i ogólnie panujących tu zasad. Nowi nie są w tym do końca zorientowani. Nie ma ich za co winić, jednak spacerując po korytarzu szkolnym widzimy nowe, młode wystraszone twarze. Nie zapominajmy o nauczycielach, oczywiście, ich problemem nie jest strach przed wejściem do toalety szkolnej, ale cały stres związany z reformą połączony z zupełnie nowym miejscem pracy na pewno daje się we znaki.
2019-10-28:
Zajęcia z przedsiębiorczości w lo
23 września odbyły się zajęcia z przedsiębiorczości prowadził Pan Tomasz Karwowski. Gość zdradził kuluary prowadzenia własnej firmy, pokazał reguły marketingu i wyjaśnił podstawowe zasady ekonomii m.in. przedstawił różnicę między podatkiem liniowym a progresywnym. Część warsztatów dotyczyła autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz zasady redagowania CV.
F. Wasiak