Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Od 8.11.2006 jesteś 2713 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-12-04:
WYCIECZKA DO POZNANIA
Poznań to cudowne miasto z piękną architekturą z minionych czasów, gdzie przeszłość styka się z najnowocześniejszymi osiągnięciami techniki. Przekonaliśmy się o tym spacerując uliczkami starego miasta oraz będąc na Uniwersytecie Artystycznym. Celem naszej podróży do Poznania była interaktywna wystawa „Björk Digital” w Starym Browarze. Najnowszy artystyczny projekt ikony islandzkiej muzyki i sztuki prezentowany był już m.in w Tokio, Los Angeles, Paryżu, Barcelonie i Reykjaviku.Wystawa, to wizja Björk i współpracującego z nią artysty, Jamesa Merry’ego. Powstała z zespołem światowej sławy reżyserów, programistów i grafików. Stanowi ją seria innowacyjnych prac w wirtualnej rzeczywistości będących zapisem emocjonalnej podróży artystki przez jej twórczość, pokazywanych w kilku odsłonach. Islandzka artystka, wychodząc zupełnie poza ramy tradycyjnej muzyki, przeniosła nas w nową wirtualną rzeczywistość. Znaleźliśmy się w wewnątrz najnowocześniejszej instalacji „Black Lake”, jaką udało się do tej pory stworzyć. Okulary VR przeniosły nas do świata zamieszkanego przez piosenkarkę. "Czułem jak wchodziła we mnie, w moją przestrzeń osobistą. Osaczyła mnie." opowiada Mateusz Górski, uczestnik wycieczki.
2017-12-04:
Szkoła Wierna Dziedzictwu
10 listopada Węgorzewskie Liceum Ogólnokształcące im. Mariusza Zaruskiego i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka odebrały za pośrednictwem swoich dyrektorów Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Wśród nagrodzonych znalazły się 84 placówki oświatowe spośród blisko 300 z terenu całego województwa.
Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Wydarzenie uświetnił występ Chóru Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego Policji przedstawiającego pieśni patriotyczne oraz uczniowie jednego z olsztyńskich liceów z przedstawieniem „Żołnierze wyklęci”. Wręczenie certyfikatów poprzedziło odznaczenie ludzi kultury, pracujących w wolontariatach, zasłużonych dla społeczności lokalnych orderami Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Aby móc odznaczyć ludzi dorosłych za działania dla dobra narodu, trzeba zaszczepić w młodych taka potrzebę- temu właśnie ma służyć konkurs zainicjowany przez Kuratorium Oświaty.
-Zarówno uczniowie jak i nauczyciele włożyli dużo pracy i zaangażowania w działania, które służą kształtowaniu tożsamości i upowszechnianiu wiedzy na temat narodowej historii. Wystarczy wspomnieć o corocznym udziale i pomocy w organizacji miejskich obchodów Święta Niepodległości, Półmaratonu Węgorza w dniu Święta Flagi czy „Akcji Tropem Wilczym „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ”. Od wielu już lat kreatywnie uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych i społecznych na terenie całego powiatu, co zostało zauważone i docenione przez Kapitułę kuratoryjnego konkursu- stwierdza Waldemar Czapski, dyrektor węgorzewskiego liceum.
2017-12-04:
TENIS STOŁOWY
7 listopada br. na Hali odbyła się Liceliada w Tenisie Stołowym Drużynowym Dziewcząt i Chłopców o Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego.
Zawody rozpoczęły się o godzinie 10:00 na Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W rozgrywkach brali udział zarówno chłopcy jak i dziewczęta z liceum, technikum oraz szkoły zawodowej.
Każdy gracz był dobrze wyćwiczony i nie dawał łatwo za wygraną. Walka była naprawdę zacięta, ale w końcu udało nam się wyłonić najlepszych graczy. Z rozgrywek dziewcząt na pierwszym miejscu znalazły się: Alicja Kulinek i Karolina Waraksa, drugie miejsce zajęły Eliza Drabyk i Patrycja Milnikiewicz. Na trzeciej pozycji znalazły się Gabriela Michałowska i uczennica z technikum - Ania Hołoweńko. Natomiast z rozgrywek chłopców na pierwszym miejscu uplasowali się Sebastian Kozakiewiczi i Sebastian Bojsicki. Drudzy zaś byli Cezary Wasilewski oraz Kacper Szewczyk.
2017-11-21:
POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
W dniu 16.11. 2017r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców. Reprezentanci szkoły, skupieni w dwóch zespołach, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego dzielnie walczyli o miano najlepszej drużyny w powiecie. Zespół LO I w składzie: Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Jędrzej Kowalczyk, Kacper Kramek, Emil Grunwald, Kamil Ślifirski, Mateusz Trzasko i Sebastian Jurek w końcowej klasyfikacji zajął I miejsce wygrywając z drużyną ZSZ, a zespół LO II w składzie: Maciej Kaszucki, Szymon Jóźwiak, Marcin Milinkiewicz, Kasjan Biłas, Adam Gryczka, Damian Kondzior zajął III miejsce. IV miejsce, nieklasyfikowana na głównej liście, zajęła drużyna LO III w składzie: Adam Patejko, Kacper Huszczo, Kacper Kubajka, Kacper Szewczyk, Szymon Kępa, Kacper Kurpiewski, Kacper Hajduczenia i Mateusz Mielniczek.
2017-11-17:
WYWIADÓWKA
23 listopada 2017 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów.
Zapraszamy na godzinę 16:30.
2017-11-16:
Święto Niepodległości
"Święto Niepodległości można obchodzić nie tylko oficjalnie, ale także poprzez zabawę, sport i fajną zdrową rywalizację"
10 listopada 11 Mazurski Pułk Artylerii wraz z Liceum Ogólnokształcącym zorganizowali zawody sprawnościowo-obronne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączone z konkursem wiedzy w 99. rocznicę odzyskania niepodległości.
Na starcie zameldowało się siedemnaście trzyosobowych drużyn z powiatów węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego i oleckiego. Na początku uczestnicy napisali test pisemny "W walce o niepodległą- z tradycji walk o niepodległość od rozbiorów do 1918r."
- Test nie był ani łatwy, ani trudny. Poradziłam sobie z pytaniami, chociaż nad niektórymi długo się zastanawiałam.- mówi Sandra Szymańska z węgorzewskiego gimnazjum. Ta konkurencja odbyła się na terenie liceum a nad jej przebiegiem czuwała komisja pod przewodnictwem Waldemara Ołyńskiego. Następnie rywalizacja przeniosła się na teren placu ćwiczeń jednostki wojskowej. Tam młodzi sprawdzili się w strzelaniu z karabinka sportowego, gdzie każdy z nich pod czujnym okiem zawodowych żołnierzy oddał 5 strzałów konkursowych.
2017-11-16:
Strzelectwo sportowe. Podwójny sukces strzelców z „Zaruskiego”
W dniu 11 listopada 2017 roku uczniowie klas o profilu mundurowym (wojskowym) naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego reprezentowali nasz rejon, gminę, powiat w I Zawodach Strzeleckich Klas Mundurowych o Puchar Starosty Mrągowskiego zorganizowanych z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zawody odbyły się na strzelnicy w Marcinkowie koło Mrągowa. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Tradycji Wojska Polskiego i Klub Strzelecki „Snajper” w Mrągowie. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Zborowska, Marcin Popławski – klasa 2 d i Szymon Bednarz – klasa 3 d. W zawodach wzięli udział uczniowie z ponad dziesięciu szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, między innymi z Ełku, Olsztyna, Olsztynka, Mrągowa. Zawody składały się z dwóch konkurencji, każda z 10-ciu ocenianych strzałów .
2017-11-16:
PIŁKA SIATKOWA
Powiatowe Rozgrywki Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgorzewie stanowią pierwszy etap współzawodnictwa sportowego w ramach działań pro sportowych Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie.
Młodzież naszej szkoły przygotowuje się do nich przez cały rok, na zajęciach pozalekcyjnych w środy i piątki od godz. 16.00 do 18.00. Skuteczność tych zajęć potwierdzają osiągane wyniki sportowe naszych młodych siatkarzy i siatkarek. W bieżącym roku szkolnym turniej piłki siatkowej dziewcząt odbył się 09.11.2017r. w hali Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. W turnieju wzięły udział dwa zespoły z LO i jeden z ZSZ.
2017-11-08:
Węgorzewscy wolontariusze na koncercie Wydry
W ostatni piątek młodzi wolontariusze z Liceum, Gimnazjum i Technikum w Węgorzewie jak i radni Młodzieżowej Rady Miejskiej z Węgorzewa wybrali się do Olsztyna, aby brać udział w Spotkaniu Edukacyjno-Szkoleniowym z Zakresu Ochrony Środowiska pt. „Zielona Polska”.
Na początku uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu Gerarda Sawickiego o skarbach polskiej przyrody oraz sposobie jej ochrony. Wśród zagadnień, które poruszył ten znany przyrodnik i dziennikarz telewizyjny znalazły się też między innymi: historia ochrony przyrody, ochrona różnorodności biologicznej i czynniki wpływające na ukształtowanie się środowiska naturalnego obszaru, na którym leży Polska i wpływ człowieka na środowisko.
Pojawiła się również tak często poruszana w ostatnim czasie problematyka smogu i sposobów redukcji jego emisji oraz wpływ ochrony rzek na bezpieczeństwo powodziowe w naszym kraju.
2017-11-08:
OTK
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie, które ma na celu inspirowanie, wspieranie edukacji, wyboru zawodu, pracy i planowania kariery. OTK zorganizowany został po raz pierwszy w Polsce jesienią 2009 roku. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów, studentów, jak i osób dorosłych.
W węgorzewskim liceum Tydzień Kariery rozpoczął się matematycznym wykładem, który poprowadził profesor Antoni Augustynowicz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Tegorocznym hasłem przewodnim OTK było „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty”. Właśnie o tej tematyce powstały plakaty, których wykonawcami byli licealiści. Na szkolnym korytarzu ukazała się również wystawa prac Zaruszczaków. Obrazy miały charakter marynistyczny. Pojawiły się m.in. portrety patrona szkoły.
2017-10-26:
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 24 października udaliśmy się do Warszawy. Głównym punktem była sztuka Nasza klasa, jednak nie było to jedyne miejsce jakie odwiedziliśmy.
Najpierw udaliśmy się do Szkoły Głównej Handlowej. Tam czekały nas zajęcia z panem Marcinem Gałczyńskim, a także zwiedzanie szkoły. Zostaliśmy bardzo miło przywitani.
Zajęcia były interesujące - udało nam się dowiedzieć kilku nowych rzeczy, a także popracować w grupach. Następnie udaliśmy się do Jump City. Skakanie na trampolinach nie tylko małym dzieciom przynosi wiele radości, ale nam również.
Stracone kalorie nadrobiliśmy w galerii, a przed godziną 19 byliśmy już w teatrze.