Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 wrzenia 2018 Imieniny obchodz: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 24752 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-03-05:
Oko w oko z siatkarskimi „Indykami”
To z całą pewnością był dla nich niezapomniany dzień. W końcu nieczęsto ma się okazję grać z największymi gwiazdami polskiej siatkówki na jednym parkiecie. Taki zaszczyt mieli nasi Zaruszczacy.
13 lutego pod opieką trenera Rajmunda Klukowskiego wybrali się na pokazowy trening z zawodnikami AZS-u Olsztyn, gdzie nasi mogli zaprezentować swoje umiejętności. „Wszyscy gracze wywołali na mnie duże wrażenie. Na początku byłam w lekkim szoku, jednak dzięki przyjaznej atmosferze szybko pozbyłam się całego stresu.”- mówi jedna z zawodniczek naszej drużyny. Na pewno było to dla nich nie lada wyzwanie zmierzyć się z takimi zawodnikami jak Daniel Piliński, Paweł Woicki czy Tomas Russeaux. Za odpowiednim wyborem ćwiczeń stał włoski trener Indykpolu Roberto Santilli. Całe wydarzenie było częścią Programu Partnerstwa Regionalnego realizowanego przez Indykpol AZS Olsztyn.
2018-03-05:
UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH
03 lutego2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wraz z instruktorem Rajmundem Klukowskim, uczestniczyli w meczu 19 kolejki Plus Ligi 2017/2018 Indykpol AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle.
Wyjazd zorganizowano we współpracy z gminą Węgorzewo w ramach Programu Partnerstwa Regionalnego. Program Partnerstwa Regionalnego realizowany przez AZS Olsztyn to promocja siatkówki w regionie – i regionu podczas meczów. Miasta, gminy czy powiaty obejmują patronat nad jednym ze spotkań Plus Ligi z udziałem Indykpolu AZS Olsztyn. Podczas meczu libero olsztyńskiego zespołu występuje w koszulce z herbem partnera, w hali Urania, na trybunach, na parkiecie widoczne są reklamy partnera, a przedstawiciel partnera otrzymał przed meczem pamiątkową koszulkę. Dodatkowo klub zapewnił bezpłatne zaproszenia dla dzieci i młodzieży na mecz, za które serdecznie dziękujemy. Mecz AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle zakończył się wynikiem 0:3 (17:25, 22:25, 15:25).
2018-02-23:
TURNIEJ COUNTER-STRIKE
I miejsce w II Turnieju Counter-Strike: Global Offensive
organizowanym przez Technikum TEB Edukacja w Grudziądzu

Turniej w Grudziądzu, tak jak zakładaliśmy, okazał się dla nas kolejnym wygranym takim turniejem. Nie trenowaliśmy dużo, żeby się przygotować. Stwierdziliśmy, że pójdziemy na żywioł i zaufamy tylko swoim umiejętnościom. Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej i w sumie warto wspomnieć o dwóch meczach. Pierwszym jest nasz mecz ćwierćfinałowy, gdzie naszymi rywalami była TOPKA POLSKI, którzy postawili nam duży opór. Mało brakowało do przegranej, ale w kluczowych rundach daliśmy radę i przeszliśmy dalej. Finał też był dość wymagający, ale widać było, że zwyczajnie byliśmy lepsi i wygraliśmy. Podsumowując cały turniej, jestem dumny z chłopaków. Daliśmy radę i mam nadzieję, że to nie był ostatni nasz sukces.
Maciej Kaszucki
2018-01-18:
Jak zdać maturę z matematyki?
Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki z ponad 20-letnim stażem, który podejmuje wiele inicjatyw w zakresie edukacji, za które był wielokrotnie nagradzany, w tym m.in. tytułem Nauczyciel Roku 2008 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski” pod patronatem MEN. Na zaproszenie Tomasza Wierzchowskiego pedagog przyjechał 15 stycznia do węgorzewskiego liceum i poprowadził bardzo interesujący wykład motywacyjny.
- By zdać maturę należy wierzyć, że można to zrobić, trzeba być pracowitym i mieć strategię- twierdzi Dariusz Kulma- Nie byłbym dobrym nauczycielem, gdybym nie jeździł i nie spotykał się z uczniami, dzięki temu dużo się uczę i mogę tę wiedzę skutecznie wykorzystywać.
Matematyk w humorystyczny sposób poruszył ważne aspekty nauczania, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne, a okazuje się, że są nieodzowne i znacznie mogą poprawić skuteczność zapamiętywania m.in. odpowiedni system powtórek. Nauczyciel swoje teorie poparł autentycznymi przykładami i ogromnym doświadczeniem, skupił się na psychologicznym podłożu sukcesu. Wykład wskazał ścieżkę i zachęcił uczniów, by chcieli nią podążać w realizacji swoich marzeń.
To spotkanie dwóch stron – uczniów i nauczyciela?- Niekoniecznie, raczej uczniów i ich przyjaciela, bo trzeba być przyjacielem młodzieży, by mówić im o sprawach istotnych, nie wzbudzając w nich poczucia bycia pouczanym czy strofowanym. Obie strony wchodzą w pełną interakcję, a większość wykładów kończy się zwiększeniem liczby znajomych na moim Facebooku- odpowiada Kulma
2018-01-10:
MISTRZOSTWA POWIATU
W dniu 8.01.2018r. w hali Liceum Ogólnokształcącego odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Halowej Piłce Nożnej Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców. W turnieju uczestniczyły dwie drużyny chłopców i jedna drużyna dziewcząt z LO, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego oraz trzy drużyny z ZSZ. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym” – 2x10min., stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły wielu emocji. Nasze panie w składzie: Monika Drożyner, Kinga Subocz, Katarzyna Mielniczek, Nadia Zwierzykowska, Klaudia Bykowska, Klaudia Jadeszko, Karolina Sawczuk i Róża Lipska nie oszczędziły zawodniczek z ZSZ i wygrywając 12:0 zostały Mistrzyniami Powiatu Węgorzewskiego.
W końcowej klasyfikacji chłopców drużyna LO I w składzie: Adam Gryczka, Kacper Kramek, Kacper Oszako, Marcin Tokarz, Rafał Raiński, Kasjan Biłas, Szymon Walaszczyk i Damian Kondzior zajęła I miejsce, a drużyna LO II w składzie: Maciej Kaszucki, Jakub Skrzecz, Jakub Duda, Kamil Ślifirski, Kacper Hajduczenia, Tomasz Flis, Piotr Meller, Kacper Kurpiewski i Mateusz Trzasko zajęła III miejsce.
2018-01-10:
Przy liceum powstanie siłownia plenerowa
Dzięki inicjatywie Waldemara Ołyński, który napisał projekt dla Stowarzyszenia "Horyzont", 11 grudnia w siedzibie posła Wojciecha Kossakowskiego podpisana została umowa na sfinansowanie budowy siłowni napowietrznej przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie. Blisko 24 tys. inwestycja uzyskała dofinansowanie z funduszu składkowego KRUS. - Siłownie ogólnodostępne są ważnym czynnikiem integrującym i infrastrukturą prozdrowotna na terenach takich jak nasz, zaliczanych do najuboższych w Polsce z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia i eurosierot- mówi Dorota Butrym- prezes Stowarzyszenia "Horyzont".
Według Waldemara Ołyńskiego tego rodzaju miejsca są bardzo ważne dla mieszkańców terenów zaniedbanych w dziedzinie infrastruktury społecznej i sportowej. Obywatele z takiej siłowni mogą korzystać bezpłatnie kiedy tylko będą mieli taką potrzebę, jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, młodzieży , bezrobotnych i emerytów których nie stać na zakup karnetów w siłowniach komercyjnych. W skład obiektu wejdzie wyciąg i prasa, orbitrek, biegacz na pylonie, wyciąg górny, krzesło do wycinania na pylonie, twister, surfer na słupie czy treneżer nóg.
2018-01-10:
WYWIADÓWKA
Z przyczyn technicznych zmieniony został termin spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2018 r. (środa), a nie jak planowano 18 stycznia 2018 r. (czwartek).
Zapraszamy na godzinę 16:30.
2018-01-03:
Zaruszczacy z kolejnym certyfikatem.
Nasze liceum otrzymało certyfikat: BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego, realizowanego pod hasłem: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.
Celem corocznego konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Szczególny nacisk położono na szanowanie praw jednostki oraz przeciwdziałanie patologiom. Przedsięwzięcie ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W ramach współzawodnictwa należało wykonać jedenaście zadań m.in. przeprowadzić cykl spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych nt. „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna”; zorganizowanie debaty uczniowskiej nt. „ Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” czy przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi .
Wywiązaliśmy się ze wszystkich zadań na 100%.
Kapituła nadająca certyfikat doceniła nasze starania i zaangażowanie i przyznała tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY.
2018-01-03:
TURNIEJ „GRAND PRIX” WĘGORZEWO, OSiR 2017/2018
W kolejnych rozgrywkach turnieju „Grand Prix Węgorzewa” nasze szkolne „stare - młode wilki”, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, w składzie: Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Kacper Kramek, Emil Grunwald, oraz gościnnie Mateusz Rodziewicz, Maciej Polakowski i Jakub Szalast godnie walczyli w drugiej rundzie wygrywając 2:1 z 11MPA w Węgorzewie. Zespoły z Olsztyna, Ełku oraz „Team Tołwiński” okazały się godnymi przeciwnikami i z nimi przegraliśmy.
Następny turniej odbędzie się 20 stycznia 2018r. Gorąco zapraszamy wszystkich licealistów do hali OSiR-u, aby wspomóc nas w walce o III miejsce w całym turnieju, bo w chwili obecnej zajmujemy IV miejsce na osiem startujących drużyn.
Klasyfikacja końcowa II Turnieju Grand Prix Węgorzewa:
1. AKS Kormoran Olsztyn
2. Tołwiński Team
3. Wojtki - Jarki
4. Masuria Volley Giżycko
5. KSD Energoutil Ełk
6. Liceum Ogólnokształcące Węgorzewo
7. UKS Jantar Gołdap
8. 11 Mazurski Pułk Artylerii Węgorzewo

2018-01-03:
Tydzień Globalnej Edukacji
W dniach 20 listopada- 2 grudnia odbył się Tydzień Edukacji Globalnej (przedłużony z powodu matur próbnych). W ramach działań na szkolnym korytarzu pedagodzy szkolni rozwiesili hasła 17 celów zrównoważonego rozwoju. W klasie 2c 22.11 odbyła się gra „Świat jako 100%” oraz emisja fragmentów filmu talerz dla 10 miliardów, po którym odbyła się pogadanka dotycząca żywności i żywienia na świecie. W ramach TEG kontynuowana jest akcja Adopcja Serca, w ramach której rozpowszechnione zostały zdjęcia i informacje na temat Omana- chłopca objętego pomocą od listopada 2017 roku i jego rodziny.
2017-12-22:
FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH
Piątkowe przedpołudnie, 8 grudnia, minęło w węgorzewskim Liceum w międzynarodowo- naukowej atmosferze. Z okazji VII Międzynarodowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych liceum gościło uczniów i nauczycieli z 10 szkół (polskich i zagranicznych), czyli reprezentantów gimnazjów w Baniach Mazurskich, Radziejach, Węgorzewie, Budrach, Pozezdrzu, Łankiejmach, Wilkowie, Czerniachowsku (Rosja), Niemieżu i Niemenczynie (Litwa). Brały w nim udział aż 24, trzyosobowe zespoły.
Cykliczna impreza została zorganizowana przez Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Węgorzewie. Dyscyplinami naukowymi, wokół których skupiało się wydarzenie były: biologia, fizyka i chemia.