Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 11 grudnia 2019 Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy
Od 8.11.2006 jesteś 141823 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-04-07:
UWAGA!
Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie 8 kwietnia 2019r. rozpoczynają strajk.
Strajk jest bezterminowy.

  Dzień 8 kwietnia 2019 jest dniem wolnym od zajęć szkolnych.
  Uczniowie mogą skorzystać z zajęć opiekuńczych sprawowanych przez:
  10:00 - 12:00 - p.Czapski sala 22
12:00 -13:30 - p.Doktór sala 25
13:30 - 15:10 - ks.Przekop sala 27

Informacje o kolejnych dniach będą podawane na bieżące.
2019-04-05:
UWAGA!
UWAGA!
O podjętym przez nauczycieli strajku lub o rezygnacji ze strajku
poinformujemy w poniedziałek 08.04.2019 o godz. 7:00.
Informacje będą zamieszczone w LIBRUSIE i na stronie ww.lowegorz.aplus.pl.
W przypadku pozyskania wcześniejszych informacji - komunikat zostanie zamieszczony niezwłocznie.
Proszę o śledzenie komunikatów w Librusie i na stronie LO.UWAGA!
W przypadku podjęcia przez nauczycieli strajku w dniu 8 kwietnia 2019r.
Dzień 8 kwietnia 2019 jest dniem wolnym od zajęć szkolnych.
Uczniowie mogą skorzystać z zajęć opiekuńczych sprawowanych przez:
10:00 - 12:00 - p.Czapski sala 22
12:00 -13:30 - p.Doktór sala 25
13:30 - 15:10 - ks.Przekop sala 27
2019-03-28:
WIOSNA
Być może właśnie dla ciebie wiosna nie jest optymistyczną porą roku. Pierwsze dni marca mogą rozczarować szczególnie tych, którzy z utęsknieniem czekają na zrzucenie z siebie zimowych kurtek. Jak przygotować się do wiosny, aby ten czas nie kojarzył się wyłącznie z przeziębieniami i wciąż otaczającą nas mroźną aurą? Mamy dla was kilka porad, dzięki którym będziecie mieli szanse zregenerować zmęczony zimą umysł oraz ciało.
1. WROĆ DO FORMY
Zimą zdecydowanie częściej wybieramy siedzenie pod ciepłym kocem w domowym zaciszu niż aktywne spacery lub spontaniczne wyjście na rower. Często towarzyszy temu ciepła herbata lub kawa. Zdarza nam się również sięgnąć po różne słodkości, no bo niby jak wypić kawę bez przegryzienia ciastka lub babeczki? Aż nagle nadchodzi marzec i kiedy próbujemy wcisnąć się w ulubioną bluzkę z zeszłego roku nadchodzi ogromne zaskoczenie. „Za mała? No jakim cudem?”
Pamiętaj, że nadchodzące ciepłe dni to doskonała okazja do spontanicznego treningu w wolnej chwili. Wyjście na dłuższy niż zazwyczaj spacer z psem, wybranie dłuższej drogi do sklepu, przechadzka po parku ze znajomymi lub nawet drobne prace przy ogrodzie zdecydowanie pomogą ci w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj, skuteczny trening nie zawsze musi oznaczać ciężkich godzin na siłowni.
2. WZBOGAĆ DIETĘ
Wiosną wielu z nas zauważa objawy przesilenia wiosennego. Towarzyszy ci osłabienie i spadek energii? Jeśli tak, jest to najwyższy czas na zbilansowanie swojej diety. Zadbaj o odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów. Zamiast tradycyjnych frytek wybierz te pieczone w piekarniku bez tłuszczu, zamień dodatkową porcję mięsa na ulubione warzywa, ogranicz spożycie cukru, a zamiast tradycyjnego ulubionego ciasta postaraj się znaleźć przepis na jego zdrowy odpowiednik. Możliwości jest multum. W wolnej chwili przygotuj posiłki na cały dzień, aby w pośpiechu nie sięgać po batonika lub ciastko. Pamiętaj, że zdrowe i pożywne posiłki sycą na dłużej, dodają energii i wyłączają ochotę na podjadanie.
2019-03-28:
Wiosenne święto poezji czyli Wieczór Poetycki „Namuzowywanie”
Wraz z nastaniem długo oczekiwanej wiosny, nadszedł równie długo oczekiwany Wieczór Poetycki „Namuzowywanie”, na którym zaprezentowane zostały wiersze laureatów. To już VIII Międzynarodowa edycja konkursu ,trwającego od listopada, który każdego roku wieńczy liryczno- muzyczny wieczór. W tym roku nowością była kategoria – wiersz inspirowany literaturą.
Nadesłane wiersze, po uprzednim zakodowaniu, rozsyłane są do jurorów i poddawane ocenie. Kulminacyjną częścią imprezy, organizowanej przez Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgorzewie, jest wybór nagrody publiczności oraz ogłoszenie wyników konkursu. W tym roku ulubieńcem publiczności okazał się liryk „Podaj mi rękę” autorstwa Macieja Andrulonisa.
2019-03-28:
Dni otwarte na pokładzie Zaruskiego
21 oraz 22 marca uczniowie z węgorzewskich i okolicznych szkół gimnazjalnych oraz podstawowych odwiedzili Liceum im. Gen. Mariusza Zaruskiego.
Aby jak najlepiej przybliżyć im życie licealistów, gospodarze przygotowali liczne pokazy: od fizycznych, przez e-sportowe, sportowe, po eksperymenty chemiczne cieszące się dużą popularnością. - Doświadczenia były super. Nadal jestem w szoku tym, jak bardzo ekscytująca może być chemia- powiedziała Ania z węgorzewskiego gimnazjum.
Niesamowitą frajdę gościom sprawiła możliwość sprawdzenia się na strzelnicy sportowej z broni pneumatycznej karabinka i pistoletu.
-Każdy, bez względu na zainteresowania, znalazł dla siebie coś ciekawego- atrakcji nie brakowało- opisywała imprezę Julia.
Każda klasa starała się pokazać wyjątkowe aspekty lekcji i zajęć dodatkowych, na które uczęszcza, więc wszystkie sale lekcyjne, sala i hala gimnastyczne stanęły przed gośćmi otworem. Nawet szkolne korytarze były zagospodarowane atrakcjami. W gabinecie historycznym można było się przenieść w świat starożytnej mitologii i porozmawiać z mieszkańcami Olimpu.- Klasa historyczna była ciekawie przedstawiona. Podobała mi się najbardziej- ocenia Adam z Węgorzewa.
2019-03-28:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny- Węgorzewo
Cały świat obeszło hasło „#schoolstrike4climate”, którym ludzie podpisywali swoje działania w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W sieci pojawiło się tysiące postów, zalewających różne portale społecznościowe, które przedstawiały krótkie filmiki, czy zdjęcia uczniów, domagających się lepszego jutra dla naszej planety i dla nas samych.
W 500 miastach i 50 krajach, młodzież wyszła na ulicę z wielkimi banerami, skandując hasła związane z ekologią, aby władze i politycy zauważyli problem, który dotyczy nas wszystkich. W Warszawie młodzież protestowała przed Ministerstwem Energii. Z kolei uczniowie w Katowicach "krzyczeli, śpiewali i prezentowali postulaty" na miejskim rynku. My natomiast postawiliśmy na zupełnie inny rodzaj protestu. Wydawałoby się, że w tak małym mieście jak Węgorzewo, przygotowanie takiej akcji jest wręcz niemożliwe, a jednak. Dzisiejszy dzień zaliczam jako sukces każdego, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do pomocy w proteście. W wielu miastach wydarzenie przybierało zupełnie inną formę, w naszym przypadku postawiliśmy na „sprzątanie świata”. Organizując ten strajk, spodziewałem się o wiele mniejszego rozgłosu, natomiast już po kilku dniach w wydarzeniu na facebooku, udział zadeklarowało kilkadziesiąt osób. Stworzenie tego wydarzenia było spontaniczne. Założyłem je dokładnie tydzień temu, kiedy zauważyłem strony dotyczące protestu w innych miastach i doszedłem do wniosku, że czemu miałby on się nie odbyć w Węgorzewie? Dzień przed samą akcją, dodałem na wydarzeniu post, gdzie poprosiłem wszystkich o przyniesienie worków i rękawiczek, które będą nam niezbędne, a co się później okazało- śmieci było tyle, że musieliśmy dokupić worki z własnej kieszeni. Wszyscy spotkaliśmy się o godzinie 11:00 na Placu Wolności, gdzie podzieliliśmy się na grupy, a następnie rozdzieliliśmy się idąc w miejsca, gdzie naszym zdaniem była największa ilość śmieci. Teoretycznie krążyliśmy głównie wokół centrum, gdzie co chwila zapełniał się nam kolejny worek. Butelki po alkoholu, foliowe torebki, czy puszki po napojach to tylko wierzchołek góry lodowej. W naszych odkryciach poszliśmy o krok dalej, wyławiając z wody stary telewizor, opony, czy nawet inhalator.
2019-03-22:
XIX Wojewódzki Turniej Fizyczny
Łukasz Mickiewicz, Jakub Rożnowksi, Adam Szumada i Szymon Oczkowski – wszyscy z 3a, zajęli 3 miejsce w finale XIX Wojewódzkiego Turnieju Fizycznego organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Gratulujemy.
2019-03-21:
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Basia Dźwiniel z klasy 2c została finalistką ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Basię do konkursu przygotowywała p. Dorota Nowosad. Jej pracę „Kontrast między starością a młodością” razem z pracami laureatów i pozostałych finalistów będzie można oglądać pod koniec marca na wystawie pokonkursowej w galerii „Przepompownia” ISP WS w Olsztynie na ul. Szrajbera 11.
Gratulujemy.
2019-03-21:
XXIV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej
W dniu 01 marca 2019 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, odbył się finał „XXIV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej”. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu powiatowego: przedstawiciele klas mundurowych o profilu wojskowym: Marcin Popławski i Krystian Wołąziewicz z 3 d. Finał składał się z dwóch etapów. Pierwszym był test pisemny składający się z 50 pytań dla wszystkich uczestników. Drugim etapem były praktyczne zajęcia z ratownictwa medycznego, do którego klasyfikowało się tylko 5 najlepszych drużyn. Poziom finału olimpiady był bardzo wysoki i niestety naszym uczniom nie udało się dostać do drugiego etapu.
2019-03-21:
Plastikowa śmierć
Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się kiedykolwiek gdzie lądują wyrzucane przez nas plastikowe odpady? Wątpię. Natomiast w tym czasie po oceanie pływają wielkie, na 10 metrów grubości „wyspy” śmieci, zanieczyszczają wodę i zabijają morskie zwierzęta.
Plastik jest przekleństwem dzisiejszych czasów. Dzień, w którym go wyprodukowano, skazał naszą ludzkość na pewną śmierć. Od początku jego powstania, ludzie traktowali go jako materiał jednorazowego użytku, czego teraz widać odczuwalne skutki. Istnieje on w naszym życiu na porządku dziennym. Korzystanie z niego na co dzień jest już w naszym wypadku podświadome. Idąc do naszego ulubionego marketu, kupując bułki, owoce, czy warzywa, pakujemy produkt (najczęściej wszystkie z powyższych) w oddzielne foliowe woreczki, nie zdając sobie sprawy z regularnego posiadania na swoich rękach krwi delfina, lamparta morskiego, czy żółwia australijskiego. Jeszcze niedawno problem faktycznie mógł wydawać się śmieszny, a osoby walczące z nim można było uznać za fanatyków, ale na ten moment plastik zabija nas z każdym kolejnym dniem. Rezygnujemy z soli, cukru, mówiąc, że jest to „biała śmierć”, a może warto byłoby wprowadzić stwierdzenie „plastikowej śmierci”? Bo szczerze mówiąc, aktualne wydarzenia właśnie do tego nas zmuszają. Tysiące osób publicznych, czy polskich celebrytów stara się w jakikolwiek sposób uświadomić ludziom, co robią z naszą planetą i jaką krzywdę wyrządzają chociażby samemu sobie. Jeśli jesteśmy na tyle egoistyczni, aby używać plastiku mając świadomość, że mordujemy niewinne istoty tej planety, to chociaż pomyślmy o własnej niekorzyści wynikającej z tego problemu i pakując produkty do plastikowych opakowań, zastanówmy się czy na pewno są nam one tym razem potrzebne. Na szczęście coraz częściej ludzie posiadają świadomość swojej winy i starają się zauważać problem.
W Polsce od lat udajemy, że temat ekologii nas interesuje. Na każdym kroku widzimy kolorowe śmietniki, które są podporządkowane danemu rodzajowi odpadów, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Oczywiście każda próba walki z odpadami jest jak najbardziej dobra. Nie mówię, że segregowanie śmieci jest złe, czy niedobre, ale nie lepszym rozwiązanie byłoby po prostu nie produkowanie ich? Nie licząc ogromnych oszczędności, dbamy przy okazji o naszą ludzkość. Aktualnie istnieją tysiące rozwiązań na to, jak zamienić codzienne plastikowe produkty, na te wielokrotnego użytku. Pewnie jesteście ciekawi jak można nie wypić swojego ulubionego drinka bez różowej słomki?! Jak można umyć włosy, nie używając swojego ukochanego szamponu?! Otóż zdziwię Was, można. Przygotowałem dla was kilka drobnych wskazówek jak na co dzień radzić sobie z tymi i innymi „plastikowymi” problemami, których rozwiązanie może pomóc planecie, nam, a przede wszystkim-przyszłym pokoleniom.
2019-03-21:
TEARY DWA
„20 proc. badanych deklaruje, że chodzi do teatru kilka razy w roku. Ale w ciągu ostatniego miesiąca w teatrze było jedynie 7 proc. badanych - wynika z sondażu IQS” - Badania jasno pokazują, że Polacy nie przepadają za teatrem. Jakie mogą być tego przyczyny? Brak czasu, gotówki czy po prostu niechęć do innych form sztuki niż kino czy muzyka? Warto wspomnieć, że w naszym mieście dostęp do takich form rozrywki jest szczególnie utrudniony. Całe szczęście, że uczniowie Węgorzewskiego liceum postanowili znaleźć na to pewne rozwiązanie.
Dokładnie 23.02.2018 uczniowski teatr Theatrum Mundi zadebiutował w węgorzewskim centrum kultury ze spektaklem „Zemsta” w reżyserii Adama Gulmantowicza, który obejrzało łącznie ponad 1000 osób. Przez ten rok zagrali również na deskach olsztyńskiego teatru oraz w pobliskich szkołach. Dziś teatr Mundi przechodzi powoli do historii jako swoisty prekursor, zastępuje go nowy-Teatr Universum. O najtrudniejsze momenty zapytaliśmy pomysłodawcę projektu, reżysera i założyciela Mundi:
„Pierwsza sztuka rzeczywiście była bardzo ciężka do zrealizowania, szczerze to właśnie ją wspominam najgorzej. Sporo problemów przyniosło szukanie ludzi kompetentnych do wystawienia projektu. Podchodziłem do nich i po prostu pytałem, często słyszałem odpowiedź typu „ puknij się w głowę! Nie damy rady tego zrobić!”. Na szczęście udało się nam, mimo tego, że było trudno.” – opowiada Adam Gulmantowicz, maturzysta z LO.
„O zamknięciu zdecydowaliśmy w listopadzie, mimo tego, że spektakle mięliśmy zaplanowane na kilka kolejnych miesięcy. Następnie, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie musicalu charytatywnego, więc na jakiś czas wróciliśmy do naszego projektu. Ostateczne zamknięcie zaplanowaliśmy na marzec.” – dodaje.
A co z nowym szkolnym teatrem Universum?
„W ekipie mamy 20 członków, zarówno aktorów jak i osób pomagających nam przy spektaklach. Pomysł nowego teatru pojawił się już przy wystawianiu „Dziadów” (październik 2018). Wtedy zrozumiałem swoje zainteresowanie reżyserią. Mamy bardzo ambitne plany co do następnej sztuki, ponieważ będziemy wystawiać Makbeta. Będzie to trudne ale możliwe do wykonania. Przed założeniem Universum obawialiśmy się, że ludzie będą postrzegać nas jako kopię Mundi. Na szczęście obawy były zbędne, ludziom bardzo spodobał się nasz pomysł i ciepło nas przyjęli.” – opowiada założyciel Teatru Universum, Kacper Kudzia.