Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 wrzenia 2018 Imieniny obchodz: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 24788 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-11-16:
Święto Niepodległości
"Święto Niepodległości można obchodzić nie tylko oficjalnie, ale także poprzez zabawę, sport i fajną zdrową rywalizację"
10 listopada 11 Mazurski Pułk Artylerii wraz z Liceum Ogólnokształcącym zorganizowali zawody sprawnościowo-obronne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączone z konkursem wiedzy w 99. rocznicę odzyskania niepodległości.
Na starcie zameldowało się siedemnaście trzyosobowych drużyn z powiatów węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego i oleckiego. Na początku uczestnicy napisali test pisemny "W walce o niepodległą- z tradycji walk o niepodległość od rozbiorów do 1918r."
- Test nie był ani łatwy, ani trudny. Poradziłam sobie z pytaniami, chociaż nad niektórymi długo się zastanawiałam.- mówi Sandra Szymańska z węgorzewskiego gimnazjum. Ta konkurencja odbyła się na terenie liceum a nad jej przebiegiem czuwała komisja pod przewodnictwem Waldemara Ołyńskiego. Następnie rywalizacja przeniosła się na teren placu ćwiczeń jednostki wojskowej. Tam młodzi sprawdzili się w strzelaniu z karabinka sportowego, gdzie każdy z nich pod czujnym okiem zawodowych żołnierzy oddał 5 strzałów konkursowych.
2017-11-16:
Strzelectwo sportowe. Podwójny sukces strzelców z „Zaruskiego”
W dniu 11 listopada 2017 roku uczniowie klas o profilu mundurowym (wojskowym) naszego Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego reprezentowali nasz rejon, gminę, powiat w I Zawodach Strzeleckich Klas Mundurowych o Puchar Starosty Mrągowskiego zorganizowanych z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zawody odbyły się na strzelnicy w Marcinkowie koło Mrągowa. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Tradycji Wojska Polskiego i Klub Strzelecki „Snajper” w Mrągowie. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Zborowska, Marcin Popławski – klasa 2 d i Szymon Bednarz – klasa 3 d. W zawodach wzięli udział uczniowie z ponad dziesięciu szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, między innymi z Ełku, Olsztyna, Olsztynka, Mrągowa. Zawody składały się z dwóch konkurencji, każda z 10-ciu ocenianych strzałów .
2017-11-16:
PIŁKA SIATKOWA
Powiatowe Rozgrywki Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgorzewie stanowią pierwszy etap współzawodnictwa sportowego w ramach działań pro sportowych Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie.
Młodzież naszej szkoły przygotowuje się do nich przez cały rok, na zajęciach pozalekcyjnych w środy i piątki od godz. 16.00 do 18.00. Skuteczność tych zajęć potwierdzają osiągane wyniki sportowe naszych młodych siatkarzy i siatkarek. W bieżącym roku szkolnym turniej piłki siatkowej dziewcząt odbył się 09.11.2017r. w hali Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. W turnieju wzięły udział dwa zespoły z LO i jeden z ZSZ.
2017-11-08:
Węgorzewscy wolontariusze na koncercie Wydry
W ostatni piątek młodzi wolontariusze z Liceum, Gimnazjum i Technikum w Węgorzewie jak i radni Młodzieżowej Rady Miejskiej z Węgorzewa wybrali się do Olsztyna, aby brać udział w Spotkaniu Edukacyjno-Szkoleniowym z Zakresu Ochrony Środowiska pt. „Zielona Polska”.
Na początku uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu Gerarda Sawickiego o skarbach polskiej przyrody oraz sposobie jej ochrony. Wśród zagadnień, które poruszył ten znany przyrodnik i dziennikarz telewizyjny znalazły się też między innymi: historia ochrony przyrody, ochrona różnorodności biologicznej i czynniki wpływające na ukształtowanie się środowiska naturalnego obszaru, na którym leży Polska i wpływ człowieka na środowisko.
Pojawiła się również tak często poruszana w ostatnim czasie problematyka smogu i sposobów redukcji jego emisji oraz wpływ ochrony rzek na bezpieczeństwo powodziowe w naszym kraju.
2017-11-08:
OTK
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie, które ma na celu inspirowanie, wspieranie edukacji, wyboru zawodu, pracy i planowania kariery. OTK zorganizowany został po raz pierwszy w Polsce jesienią 2009 roku. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów, studentów, jak i osób dorosłych.
W węgorzewskim liceum Tydzień Kariery rozpoczął się matematycznym wykładem, który poprowadził profesor Antoni Augustynowicz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Tegorocznym hasłem przewodnim OTK było „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty”. Właśnie o tej tematyce powstały plakaty, których wykonawcami byli licealiści. Na szkolnym korytarzu ukazała się również wystawa prac Zaruszczaków. Obrazy miały charakter marynistyczny. Pojawiły się m.in. portrety patrona szkoły.
2017-10-26:
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 24 października udaliśmy się do Warszawy. Głównym punktem była sztuka Nasza klasa, jednak nie było to jedyne miejsce jakie odwiedziliśmy.
Najpierw udaliśmy się do Szkoły Głównej Handlowej. Tam czekały nas zajęcia z panem Marcinem Gałczyńskim, a także zwiedzanie szkoły. Zostaliśmy bardzo miło przywitani.
Zajęcia były interesujące - udało nam się dowiedzieć kilku nowych rzeczy, a także popracować w grupach. Następnie udaliśmy się do Jump City. Skakanie na trampolinach nie tylko małym dzieciom przynosi wiele radości, ale nam również.
Stracone kalorie nadrobiliśmy w galerii, a przed godziną 19 byliśmy już w teatrze.
2017-10-26:
SPRAWOZDANIE
Październik, to czas powiatowych zmagań sportowych szkół średnich w Węgorzewie w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. W ubiegłym tygodniu nasi „Spartanie” dzielnie wywalczyli zwycięstwo i awans do rozgrywek rejonowych, a dzisiaj ich młodsze koleżanki z klas I i II dołączyły do panteonu zwycięzców pokonując starsze koleżanki z LO II i ZSZ. 23 października, po losowaniu kolejności spotkań, drużyna LO I w składzie: Wiktoria Zborowska, Kinga Subocz, Karolina Sawczuk, Wiktoria Banasiewicz, Weronika Aftyka, Doriana Cimo, Martyna Pacewicz, Sara Stadnyk, Rozalia Krupka i Oliwia Gnap rozegrała porywający mecz z drużyną z ZSZ i wygrała 8:5. W drugim spotkaniu dziewczęta z LO II w składzie: Róża Lipska, Alicja Joka, Monika Drożyner, Urszula Saramak, Laura Giczewska, Agata Dwilewicz, Zuzanna Wiśniewska, Aleksandra Miazga, Aleksandra Kuć i Karolina Pyłypcio dzielnie walczyły z drużyną ZSZ i zremisowały 9:9. W trzecim spotkaniu LO I wygrało z LO II 6:5. W końcowej klasyfikacji drużyny, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego zajęły: LO I – I miejsce, a LO II – drugie miejsce. Drużyna ZSZ zajęła III miejsce.
2017-10-26:
Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców
W dniu 16 października 2017r. w hali Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców, w którym brały udział dwa zespoły z LO pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego i jedna drużyna z ZSZ.
Po losowaniu odbyły się mecze pomiędzy LO I i ZSZ (16:10) oraz LO II i ZSZ (14:15), a turniej zamykało spotkanie LO I z LO II (17:10). W końcowej klasyfikacji drużyna LO I w składzie: Kacper Barszcz, Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Jakub Szczepański, Przemysław Dudziński, Szymon Jóźwiak, Jędrzej Kowalczyk, Adam Gryczka i Jakub Rutkowski zajęła I miejsce, a drużyna LO II w składzie: Paweł Sobieska, Mateusz Trzasko, Kamil Ślifirski, Kacper Kubajka, Kacper Kurpiewski, Sebastian Jurek, Kacper Szewczyk, Kacper Huszczo i Szymon Kępa zajęła III miejsce.
2017-10-26:
Wywiad z panem Pawłem Kraśniewskim, nauczycielem zajęć wojskowych i wychowania fizycznego, organizat
W: Jakie najważniejsze informacje warto przekazać odnośnie spotkań w strzelnicy "Spartakus"?
PK: Były to zajęcia sportowe, odbywające się dwa razy w tygodniu. Miesiąc obcowania z bronią pneumatyczną podsumowaliśmy zawodami strzeleckimi, w których uczniowie strzelali z trzech pozycji - leżącej, klęczącej oraz stojącej. Strzelano z broni o kalibrze 4,5 milimetra na odległość dziesięciu metrów. Przy każdej z pozycji zliczano punkty po pięciu strzałach. Maksymalnie można było zdobyć dwieście punktów.
W: Jak ocenia Pan zdolności strzelców?
PK: Uczniowie strzelają precyzyjnie i w skupieniu. Warto podkreślić, że na podium stanęli nie tylko uczniowie z klas o profilu wojskowym. Ola i Patrycja są uczennicami pierwszych klas, a strzelają równie dobrze jak starsi koledzy. Mamy ukryte talenty, o których nie wiemy!
W: Wiemy, że Szkolny Klub Strzelecki prosperuje drugi rok. Czy frekwencja z roku na rok wzrosła?
2017-10-12:
TENIS STOŁOWY
Dnia 06.10.2017r. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Zaruskiego w Węgorzewie odbył się coroczny turniej tenisa stołowego.
W rywalizacjach brali udział zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Turniej odbył się pod czujnym okiem trenera tenisa stołowego Pana Piotra Lewko. Pan Piotr bacznie obserwował zawodników i sprawiedliwie ich oceniał. Turniej został uroczyście rozpoczęty wystąpieniem dyrektora naszej szkoły Pana Waldemara Czapskiego oraz Pana Piotra. Po uroczystym otwarciu zawodnicy ustawili się przy stołach aby rozpocząć rywalizacje. Każdy zawodnik dawał z siebie wszystko i zawzięcie walczył o miejsce na podium. W finale dziewcząt zmierzyły się Alicja Kulinek oraz Karolina Waraksa. Po emocjonującym starciu dziewcząt wynik był ostateczny. Alicja stanęła na podium zdobywając honorowe pierwsze miejsce. Następnie w finale chłopców zmierzyli się Wiktor Szalast oraz Kacper Szewczyk. Chłopcy walczyli do końca, żaden nie ustępował drugiemu. Walka była zacięta. Po bardzo długiej rywalizacji Kacper zakończył starcie z rywalem pokonując go i zajmując przy tym pierwsze miejsce.
2017-10-12:
Licealiści na spotkaniu z przedstawicielami Ośrodka Debaty Międzynarodowej
Współpraca Polski z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej jako czynnik bezpieczeństwa Europy. Pod takim hasłem 25 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie odbyło się spotkanie klasy IC i IA z przedstawicielami Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie. - Zaplanowaliśmy spotkania cykliczne, co dwa tygodnie dla klas akademickich i humanistycznych. – mówi Waldemar Ołyński, nauczyciel, inicjator i organizator spotkania -Chcemy przedstawić uczniom zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej, samorządności, ale również historii i kultury.
Wykład dla uczniów poprowadził dr. Krzysztof Żęgota z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, który w jasny i zrozumiały, a zarazem ciekawy sposób opowiedział historię obwodu kaliningradzkiego, polsko- rosyjskiej współpracy transgranicznej , przedstawił zagrożenia, korzyści i szanse płynące z naszego sąsiedztwa.