Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 02 lipca 2020 Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton
Od 8.11.2006 jesteś 182457 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-03-22:
XIX Wojewódzki Turniej Fizyczny
Łukasz Mickiewicz, Jakub Rożnowksi, Adam Szumada i Szymon Oczkowski – wszyscy z 3a, zajęli 3 miejsce w finale XIX Wojewódzkiego Turnieju Fizycznego organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Gratulujemy.
2019-03-21:
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Basia Dźwiniel z klasy 2c została finalistką ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Basię do konkursu przygotowywała p. Dorota Nowosad. Jej pracę „Kontrast między starością a młodością” razem z pracami laureatów i pozostałych finalistów będzie można oglądać pod koniec marca na wystawie pokonkursowej w galerii „Przepompownia” ISP WS w Olsztynie na ul. Szrajbera 11.
Gratulujemy.
2019-03-21:
XXIV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej
W dniu 01 marca 2019 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, odbył się finał „XXIV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej”. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu powiatowego: przedstawiciele klas mundurowych o profilu wojskowym: Marcin Popławski i Krystian Wołąziewicz z 3 d. Finał składał się z dwóch etapów. Pierwszym był test pisemny składający się z 50 pytań dla wszystkich uczestników. Drugim etapem były praktyczne zajęcia z ratownictwa medycznego, do którego klasyfikowało się tylko 5 najlepszych drużyn. Poziom finału olimpiady był bardzo wysoki i niestety naszym uczniom nie udało się dostać do drugiego etapu.
2019-03-21:
Plastikowa śmierć
Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się kiedykolwiek gdzie lądują wyrzucane przez nas plastikowe odpady? Wątpię. Natomiast w tym czasie po oceanie pływają wielkie, na 10 metrów grubości „wyspy” śmieci, zanieczyszczają wodę i zabijają morskie zwierzęta.
Plastik jest przekleństwem dzisiejszych czasów. Dzień, w którym go wyprodukowano, skazał naszą ludzkość na pewną śmierć. Od początku jego powstania, ludzie traktowali go jako materiał jednorazowego użytku, czego teraz widać odczuwalne skutki. Istnieje on w naszym życiu na porządku dziennym. Korzystanie z niego na co dzień jest już w naszym wypadku podświadome. Idąc do naszego ulubionego marketu, kupując bułki, owoce, czy warzywa, pakujemy produkt (najczęściej wszystkie z powyższych) w oddzielne foliowe woreczki, nie zdając sobie sprawy z regularnego posiadania na swoich rękach krwi delfina, lamparta morskiego, czy żółwia australijskiego. Jeszcze niedawno problem faktycznie mógł wydawać się śmieszny, a osoby walczące z nim można było uznać za fanatyków, ale na ten moment plastik zabija nas z każdym kolejnym dniem. Rezygnujemy z soli, cukru, mówiąc, że jest to „biała śmierć”, a może warto byłoby wprowadzić stwierdzenie „plastikowej śmierci”? Bo szczerze mówiąc, aktualne wydarzenia właśnie do tego nas zmuszają. Tysiące osób publicznych, czy polskich celebrytów stara się w jakikolwiek sposób uświadomić ludziom, co robią z naszą planetą i jaką krzywdę wyrządzają chociażby samemu sobie. Jeśli jesteśmy na tyle egoistyczni, aby używać plastiku mając świadomość, że mordujemy niewinne istoty tej planety, to chociaż pomyślmy o własnej niekorzyści wynikającej z tego problemu i pakując produkty do plastikowych opakowań, zastanówmy się czy na pewno są nam one tym razem potrzebne. Na szczęście coraz częściej ludzie posiadają świadomość swojej winy i starają się zauważać problem.
W Polsce od lat udajemy, że temat ekologii nas interesuje. Na każdym kroku widzimy kolorowe śmietniki, które są podporządkowane danemu rodzajowi odpadów, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Oczywiście każda próba walki z odpadami jest jak najbardziej dobra. Nie mówię, że segregowanie śmieci jest złe, czy niedobre, ale nie lepszym rozwiązanie byłoby po prostu nie produkowanie ich? Nie licząc ogromnych oszczędności, dbamy przy okazji o naszą ludzkość. Aktualnie istnieją tysiące rozwiązań na to, jak zamienić codzienne plastikowe produkty, na te wielokrotnego użytku. Pewnie jesteście ciekawi jak można nie wypić swojego ulubionego drinka bez różowej słomki?! Jak można umyć włosy, nie używając swojego ukochanego szamponu?! Otóż zdziwię Was, można. Przygotowałem dla was kilka drobnych wskazówek jak na co dzień radzić sobie z tymi i innymi „plastikowymi” problemami, których rozwiązanie może pomóc planecie, nam, a przede wszystkim-przyszłym pokoleniom.
2019-03-21:
TEARY DWA
„20 proc. badanych deklaruje, że chodzi do teatru kilka razy w roku. Ale w ciągu ostatniego miesiąca w teatrze było jedynie 7 proc. badanych - wynika z sondażu IQS” - Badania jasno pokazują, że Polacy nie przepadają za teatrem. Jakie mogą być tego przyczyny? Brak czasu, gotówki czy po prostu niechęć do innych form sztuki niż kino czy muzyka? Warto wspomnieć, że w naszym mieście dostęp do takich form rozrywki jest szczególnie utrudniony. Całe szczęście, że uczniowie Węgorzewskiego liceum postanowili znaleźć na to pewne rozwiązanie.
Dokładnie 23.02.2018 uczniowski teatr Theatrum Mundi zadebiutował w węgorzewskim centrum kultury ze spektaklem „Zemsta” w reżyserii Adama Gulmantowicza, który obejrzało łącznie ponad 1000 osób. Przez ten rok zagrali również na deskach olsztyńskiego teatru oraz w pobliskich szkołach. Dziś teatr Mundi przechodzi powoli do historii jako swoisty prekursor, zastępuje go nowy-Teatr Universum. O najtrudniejsze momenty zapytaliśmy pomysłodawcę projektu, reżysera i założyciela Mundi:
„Pierwsza sztuka rzeczywiście była bardzo ciężka do zrealizowania, szczerze to właśnie ją wspominam najgorzej. Sporo problemów przyniosło szukanie ludzi kompetentnych do wystawienia projektu. Podchodziłem do nich i po prostu pytałem, często słyszałem odpowiedź typu „ puknij się w głowę! Nie damy rady tego zrobić!”. Na szczęście udało się nam, mimo tego, że było trudno.” – opowiada Adam Gulmantowicz, maturzysta z LO.
„O zamknięciu zdecydowaliśmy w listopadzie, mimo tego, że spektakle mięliśmy zaplanowane na kilka kolejnych miesięcy. Następnie, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie musicalu charytatywnego, więc na jakiś czas wróciliśmy do naszego projektu. Ostateczne zamknięcie zaplanowaliśmy na marzec.” – dodaje.
A co z nowym szkolnym teatrem Universum?
„W ekipie mamy 20 członków, zarówno aktorów jak i osób pomagających nam przy spektaklach. Pomysł nowego teatru pojawił się już przy wystawianiu „Dziadów” (październik 2018). Wtedy zrozumiałem swoje zainteresowanie reżyserią. Mamy bardzo ambitne plany co do następnej sztuki, ponieważ będziemy wystawiać Makbeta. Będzie to trudne ale możliwe do wykonania. Przed założeniem Universum obawialiśmy się, że ludzie będą postrzegać nas jako kopię Mundi. Na szczęście obawy były zbędne, ludziom bardzo spodobał się nasz pomysł i ciepło nas przyjęli.” – opowiada założyciel Teatru Universum, Kacper Kudzia.
2019-03-21:
OBCHODY DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 03.03.2019r. Węgorzewo, wzorem wielu miast w Polsce, uczciło pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, którzy swoimi czynami dali przykład bohaterskiej walki o wolność Ojczyzny, walki do ostatniej kropli krwi.
Obchody rozpoczęto o godz. 10.00 uroczystą mszą w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, w asyście pocztów sztandarowych szkół, środowisk kombatanckich oraz oddziału reprezentacyjnego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
Naszą szkołę reprezentował dyrektor p. Waldemar Czapski oraz. Anna Faj, a także poczet sztandarowy: Klaudia i Karolina Michalak i Bartosz Banasiewicz pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego. Po mszy, o godz. 13.00 z Placu Wolności wyruszyli uczestnicy biegu „Tropem Wilczym”, zorganizowanego przez OSiR w Węgorzewie, w którym aktywny udział wzięli uczniowie naszej szkoły z klasy policyjnej, wojskowej oraz grupa wolontariuszy pod opieką p. Doroty Kamińskiej.
2019-03-21:
OMWS
W dniu 02.03.2019r.w hali OSiR odbyły się Otwarte Mistrzostwa Węgorzewa w Piłce Siatkowej Pań, na które przybyły reprezentacje 12 drużyn: MKS MOSiR Kętrzyn, MOSiR Giżycko, Salos Ełk, Belferki Szczytno, Intermarine Gdańsk, LUKS Wilczek Wilkowo, Kętrzyn, Kolor Team Bartoszyce, Team Mazury Węgorzewo, UKS Koszałek Opałek Węgorzewo, Liceum Ogólnokształcące Węgorzewo,11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie.
Po losowaniu nasza drużyna znalazła się w bardzo mocnej grupie z Belferkami Szczytno i MKS MOSiR Kętrzyn, a przegrywając mecze trafiła do tabeli gier o miejsce od 9 do 12.
2019-03-21:
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 Marca, jak co roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie , a wśród nich również ochotnicy ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych, które tradycyjnie odbyły się przy rondzie nazwanym symbolicznie ICH imieniem. Młodzież wzięła udział w apelu pamięci z udziałem kompani 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie. Po salwie honorowej, uczestnicy uroczystości zapalili biało- czerwone znicze na cześć poległych.
-Jest to bardzo ważne święto, ze względu na naszą historię, która jest bardzo trudna. Ci żołnierze Niezłomni nie złożyli broni po przejęciu władzy przez komunistów w Polsce, którzy walczyli o niepodległość. Teraz coraz częściej mówi się o tym, bo do tej pory to wydarzenie nie miało takiego przełożenia się w nastrojach młodych- mówi Adam , uczeń Liceum.
2019-03-21:
Dance dance dance
28 lutego licealiści mieli okazję pojechać do telewizyjnego studia nagrywek nowego programu "Dance dance dance", który swój sukces odniósł w szczególności we Włoszech.
Wyruszyliśmy ok. 8 rano, przed docelowym miejscem zatrzymaliśmy się na obiad w centrum handlowym. Najedzeni ruszyliśmy w drogę.
Po przyjechaniu na miejsce zajęliśmy wyznaczone miejsca, dostaliśmy instrukcje dotyczące zachowywania się jako widownia oraz podstawowe informacje dotyczące przerw między występami uczestników. Rzecz jasna, wszystkie występy jak i również tabela wyników ma pozostać tajna do daty emisji drugiego odcinka (sobota, 09.02).
My jednak mogliśmy oglądać artystów na żywo, doświadczać tego razem z jury i samymi gwiazdami. "Magia telewizji wcale nie prysła. Dla nas nabrała nowego znaczenia. Obserwowaliśmy każdy szczegół, kiedy coś nie wyszło, można było to wyciąć, zrobić od nowa, poprawić, abyśmy potem w telewizji widzieli efekty pracy naprawdę wielu ludzi na planie" - skomentowała uczestniczka wycieczki.
2019-03-21:
Nowy zawód- Hejter
W dzisiejszych czasach hejt staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Na szczęście dzisiaj opracowuje się więcej wyników badań, które pomagają zrozumieć oblicza i konsekwencje mowy nienawiści. Wskaźniki pokazują, że hejt staje się codziennością, któremu zwykle towarzyszy poczucie bezsilności. Mowa nienawiści uwielbia bierność.
W obliczu tak znacznego rozpowszechnienia zjawiska młodzi ludzie wykształcili w sobie mechanizmy obronne, które pomagają im w radzeniu sobie z hejtem. Ponad połowa (54%) ignoruje negatywne komentarze, a tylko 24% pisze hejterowi, co tak naprawdę o nim myśli ( źródło: http://brpd.gov.pl).
Badania wskazują jednoznacznie, że doświadczenie cyberprzemocy o cechach bullyingu jest skorelowane z licznymi problemami i zaburzeniami z obszaru zdrowia psychicznego. Wymienia się tu zwłaszcza poczucie bezradności, spadek samooceny/poczucia własnej wartości, obniżony nastrój, a nawet depresję, problemy z koncentracją, lęk, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia snu czy apetytu. Doświadczenie zarówno bullyingu, jak i cyberbullyingu wiąże się również z podwyższonym ryzykiem prób samobójczych.
2019-03-21:
Niebezpieczeństwo z sieci
Internet jest komunikatorem dzisiejszych czasów wśród młodzieży. Większość młodych ludzi korzystających z jego usług używa go średnio kilka godzin dziennie, przeglądając portale społecznościowe, komunikując się z najbliższymi dla nich osobami, lub wprawiając się w kompleksy godzinami wpatrując się w perfekcyjnie wygładzonych ludzi, kreowanych przez instagram.
Na zdrowy, dojrzały rozum, nic z powyższych pozycji nie powinno być niebezpieczne, lecz jak wiemy- nadmiar czegokolwiek potrafi zaszkodzić, a w tym wypadku nie tyle co fizycznie, co może pozostawić ogromny ślad na naszej psychice, a nawet doprowadzić do wielkiego nieszczęścia. Internetu powinno używać się z głową i ogromnym dystansem, czego często nie mogą pojąć młodzi ludzie, uważając go za szczyt swoich możliwości w kontaktach międzyludzkich. Korzystając z internetu musimy mieć świadomość, że poza tysiącem aplikacji zainstalowanych na naszych telefonach, istnieje również druga rzeczywistość, przełamująca celebryczne ideały, „napompowane” usta, czy idealnie lśniące włosy.