Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Maria, Cezary, Tymoteusz
Od 8.11.2006 jesteś 114671 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-10-16:
Dzień bez Samochodu
21 września Zaruski obchodził Dzień bez Samochodu.
Licealiści i nauczyciele włączyli się w akcję, która w Węgorzewie cieszyła się dużą popularnością.
Poza Zaruszczakami wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.
Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły piechotą albo przyjechali na dwóch kółkach otrzymali od wolontariuszy upominek.
gr. dziennikarska lo
2018-10-03:
Dzień Sybiraka w Zaruskim
Już od ponad dekady, każdego roku, licealistów z Zaruskiego odwiedza Pani Krystyna Ćwir. Kobieta, działaczka w Organizacji Sybiraków oraz była wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie.
Pani Krystyna jest bardzo ciepłą, skromną osobą o wielkim sercu. Data jej wizyty również nie jest przypadkowa. Właśnie 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka.
-Zajmujemy się sprawami Sybiraków, aby uświadomić społeczeństwo, a przede wszystkim Was, młodzież, jakie losy spotkały Polaków w 1939 roku.-zaczęła swoją opowieść Pani Ćwir. Kiedy rodzina Pani Krystyny wraz z nią została wywieziona na Syberię miała ona zaledwie 12 lat.
Niesamowitym przeżyciem było samo słuchanie żywej historii, z jej twarzy mogliśmy dosłownie wywnioskować, że specjalnie dla nas Pani Ćwir sięga w głąb swojej pamięci. Historia opowiedziana została w wyjątkowy sposób, chociaż rzeczy, które działy się w drodze na Syberię nie jednego przyprawiłyby o dreszcze, Pani Krystynie udało się wpleść w nią trochę humoru. - Słuchając, odnieśliśmy wrażenie, że to wszystko, co mówi kobieta jest naprawdę szczere i mówione z serca. – mówili licealiści.
2018-09-04:
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
6 września 2018 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. O godzinie 16:00 na dolnym korytarzu spotkanie plenarne rodziców uczniów klas I. Spotkania pozostałych rodziców z wychowawcami rozpoczynają się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2018-09-04:
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH
Kiermasz książek używanych odbędzie się 6.09.2018 (czwartek), o godzinie 13:15 (po szóstej godzinie lekcyjnej).
2018-08-31:
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 03.09.2018 r. (poniedziałek), o godz. 10:00.
2018-06-26:
TENIS ZIEMNY
W dniu 15.06.2018 na kortach tenisowych w Olecku odbył się Wojewódzki Turniej Tenisa Ziemnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I A Mateusz Trzasko i Kamil Ślifirski pod opieką Ewy Wesołowskiej.
Po zaciętych meczach uczniowie nasi pokonali zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych z Giżycka i Olecka zajmując miejsca na podium:
Mateusz Trzasko m-ce I
Kacper Ślifirski m-ce II.
Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz puchar za zajęcie I miejsca.
Ewa Wesołowska
2018-06-26:
65. urodziny Liceum
Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego świętowało w piątek 65-lecie swojego istnienia. Z tej okazji „na pokładzie Zaruskiego” stanęli licznie przedstawiciele instytucji, absolwenci, rodzice uczniów, a także przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum im. J.A. Helwinga i Przedszkola Kubusia Puchatka.
Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się również m.in. Wojciech Cybulski, Wicekurator Oświaty, Halina Faj, Starosta Węgorzewski, Krzysztof Piwowarczyk, Burmistrz Węgorzewa czy ks. Dziekan Klemens Litwin. Oficjalną część Jubileuszu otworzyli Mikołaj Bera- właściciel świadectwa maturalnego nr 1 z roku 1957 wraz z Małgorzatą Bartosz- tegoroczną abiturientką z najwyższą średnią ocen. Pokazało to, że węgorzewski ogólniak to nie tylko mury, ale miejsce z tradycjami, które łączy pokolenia.
Akademia przygotowana przez gospodarzy obfitowała we wzruszające wspomnienia, anegdoty z początków działalności placówki, zdjęcia sprzed lat oraz fakty z kart historii szkoły. Nie zapomniano również uczcić symboliczną minutą ciszy tych, którzy odeszli, a przez wiele lat współtworzyli szkołę. Nauczyciele, Dyrektorzy, Wychowawcy- postacie, które przeszły do legendy.
W tak ważnym dniu nie mogło obyć się bez licznych wyrazów sympatii, życzeń, gratulacji, upominków i ciepłych słów. Oto niektóre z nich:
- Jubileusz to przede wszystkim dobra organizacja, logiczna ciągłość, przedstawienie tradycji, historii i osiągnięć szkoły, której zresztą jestem zadeklarowanym przyjacielem. Obserwuję osiągnięcia i rozwój liceum od wielu lat. Jestem bardzo dumny, że taka szkoła w Węgorzewie istnieje. Ciągle zmienia się infrastruktura, otoczenie, wyposażenie i również wprowadzane są nowe metody nauczania. Jest to szkoła pełna perspektyw. Życzę powodzenia!- komentuje Wiesław Pietrzak, przyjaciel szkoły.
2018-06-19:
Letni obóz szkoleniowy klasy II D
W dniach 04-06.06.2018r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Piękny Brzeg” nad j. Święcajty odbył się letni obóz szkoleniowy uczniów klasy II D. W obozie wzięło udział 20 uczniów klasy II D o profilu wojskowym.
Trzydniowy plan zajęć obozu szkoleniowego został tak skonstruowany, by w pełni zrealizować zakładane cele. Zadbali o to opiekunowie, p. Paweł Kraśniewski p. Marta Wasiak oraz p. Dorota Butrym, którzy 24h na dobę dbali o bezpieczeństwo swych podopiecznych oraz organizowali im czas.
Obóz rozpoczął się w dniu 04.06.2018r. o godzinie 8.00 zbiórką przed Liceum Ogólnokształcącym, następnie po omówieniu regulaminu, harmonogramu obozu, warunków BHP, sprawdzeniu obecności, zapakowaniu bagaży około godz. 9.00 nastąpił pieszy przemarsz uczestników obozu do ośrodka wypoczynkowego „Piękny Brzeg” pod opieką wychowawczyni klasy p. Marty Wasiak. Po przybyciu do ośrodka około godziny 11.00 nastąpiło zakwaterowanie uczniów w domkach cztero- sześcioosobowych oraz przypomnienie regulaminów i omówienie zasad pobytu na obozie. Przed obiadem odbyły się zajęcia typowo specjalistyczne czyli musztra indywidualna i zespołowa. Po obiedzie to już zajęcia z instruktorami z jednostki współpracującej z naszą szkołą czyli żołnierzami zawodowymi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Uczniowie odbyli zajęcia z szkolenia medycznego, na których zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, uczyli się jak prawidłowo wykonywać masaż serca. Po tych zajęciach bardzo ciekawe zajęcia praktyczne z samoobrony prowadzone przez instruktora p. Andrzeja Gordziewicza.
2018-06-19:
KARKONOSZE-PRAGA
W dniach 27.05-02.06.2018 odbyła się wycieczka w Karkonosze zorganizowana przez wychowawców klas IIa i IIb.
Zwiedziliśmy w tym czasie Skalne Miasto, Krzeszów, Pragę i Wrocław, oraz zdobyliśmy szczyty takie jak Śnieżka czy Słonecznik i Pielgrzymy. Mieszkaliśmy w przytulnym pensjonacie „Polana” w Karpaczu, który podbił nasze serca szczególnie pysznym, domowym jedzeniem oraz wspaniałą atmosferą.
Pierwszego dnia wycieczki, po nocy spędzonej w autokarze weszliśmy na Śnieżkę! Jednak widoki jakie mogliśmy podziwiać w trasie jak i po podejściu były tego warte. Nasza przewodniczka nie dała nam się nudzić, na każdym postoju zajmowała nas wspaniałymi opowieściami o górach. Już pierwszego dnia dokonaliśmy czegoś wielkiego!
Drugiego dnia wycieczki wyjechaliśmy do Czech, zwiedzić przepiękne i imponujące wyglądem Skalne Miasto. Jednak zanim tam dojechaliśmy, odwiedziliśmy Krzeszów by zwiedzić Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
2018-06-11:
Theatrum Mundi
Theatrum Mundi u bram wielkiej kariery
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca aktora? Czy wymaga poświęceń? O tym wiedzą najlepiej nasi węgorzewscy artyści z węgorzewskiego Teatru Świata.
Pod czujnym okiem swojego reżysera Adama Gulmantowicza oraz jego zastępcy Bartosza Banasiewicza, uczniów węgorzewskiego liceum, młodzi aktorzy z zapałem uczą się kunsztu aktorskiego. Skąd pomysł na założenie teatru? "Wszystko zaczęło się od konkursów recytatorskich w szkole podstawowej. Ta ambicja ciągle we mnie siedziała, jednak nie miałem wtedy na to czasu. Dopiero w liceum postanowiłem zrealizować swoje marzenia.”- mówi Adam. Jak wspominają sami aktorzy cała grupa świetnie się dogaduje, i pomimo tak młodego wieku są w stanie realizować się na bardzo wysokim poziomie.
2018-06-08:
LIMES
IX Powiatowy Konkurs Matematyczny LIMES dla gimnazjalistów organizowany przez LO im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie i Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

W konkursie uczestniczyło 10 trzyosobowych drużyn – 4 z Gimnazjum im. J.A.Helwinga w Węgorzewie, 4 z ZPO Banie Mazurskie, 1 drużyna z Gminnego Gimnazjum w Budrach z siedzibą w Więckach im. Jana Pawła II oraz drużyna z Gimnazjum w Zespole Szkół w Radziejach.
Konkurs składał się z trzech części: testu indywidualnego, zespołowego rozwiązywania zadań i przedstawienia prezentacji multimedialnej na temat „Paradoksy w matematyce”.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Bań Mazurskich w składzie: Bombała Oliwia, Piwowarczyk Marlena, Dąbrowski Paweł, podopieczni Bożeny Bułas.
Drugie miejsce drużyna z Węgorzewa w składzie: Piotr Bartosz, Piotr Zwierzchowski, Artur Sierakowski, podopieczni Sławomira Dobrowolskiego.