Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 września 2017 Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 1854459 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-10-03:
Poetycka Justyna
Wielkie brawa należą się naszej uczennicy Justynie Młotkowskiej, która 15 września odebrała w Suwałkach nagrodę za zajęcie II miejsca w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jej jedyny poetycki sukces. Od 2013 roku Justyna bierze udział w organizowanym przez LO konkursie "Namuzowywanie", za każdym razem stając na podium, a w ubiegłym roku szkolnym zajmując pierwsze miejsce.
2016-10-03:
„Seks, prochy i rock&roll” wg Huberta Jarczaka
W zeszłym tygodniu klasy III miały okazję obejrzeć monodram Huberta Jarczaka pt. „Seks, prochy i rock&roll”. Wcielając się kolejno m.in. w narkomana, szalonego imprezowicza, konsumpcjonistę oraz bezdomnego, absolwent naszej szkoły poruszał palące problemy naszej cywilizacji takie jak bieda, zakupoholizm, znieczulica ludzka, narkomania, seksoholizm czy pogłębiająca się przepaść między grupami społecznymi.
Mimo, że niektóre z problemów dotyczą także młodzieży, spektakl był skierowany do osób dorosłych ze względu na dosadne słownictwo i gesty. Po obejrzeniu przedstawienia każdy powinien zastanowić się i poszukać odpowiedzi na pytanie do czego dąży nasza cywilizacja, jakie wartości w niej panują i czy tolerancja jest jedną z nich? Grający w monodramie aktor wziął również udział w spotkaniu z młodzieżą, by jako absolwent naszej szkoły, w ramach Węgorzewskiej Kuźni Talentów, czego efektem jest niniejsza rozmowa.
2016-10-03:
Wyślij kartkę Powstańcowi
Żyjemy w czasach, gdzie pogoń za pieniądzem i szczęściem całkowicie zdominowała naszą ziemską tułaczkę, nie pamiętamy o innych, nie zastanawiamy jakie są nasze korzenie a tym bardziej nie ciekawi nas historia własnego kraju. A może jednak warto się zatrzymać?
2016-10-03:
Pamiętamy o 17 września 1939r.
W 77 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, uczniowie klasy III d pamiętając o poległych, którzy zginęli w walkach o wolność naszej Ojczyzny, wzięli udział w „Apelu Pamięci 17 września 1939”. Apel z udziałem orkiestry wojskowej i kompani honorowej odbył się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Podczas uroczystości odczytany został Apel Poległych i oddana została salwa honorowa.
2016-10-03:
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Piękne jest lato...
Coroczna, pierwszowrześniowa uroczystość zgromadziła naszą licealną rodzinę na uroczystym apelu otwierającym kolejny pracowity rok szkolny.
Nie zabrakło tradycyjnego powitania pierwszoklasistów przez Pana Dyrektora, którzy właśnie zawitali na ,,pokładzie Zaruskiego''. Klasami pierwszymi dowodzić będą: 1a - prof. Tomasz Wierzchowski, 1b - prof. Marzena Wierzchowska, 1c - prof. Danuta Bujno i 1d - prof. Marta Wasiak.
Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas pan Wojciech Kossakowski Poseł na sejm i pan Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty w Olsztynie, a także władze powiatu, przedstawiciele straży granicznej, policji, wojska, straży pożarnej oraz duchowieństwa.
2016-09-06:
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH
Kiermasz książek używanych odbędzie się 7.09.2016 (środa), o godzinie 14:00.
2016-09-06:
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
8 września 2016 (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. O godzinie 16:00 na dolnym korytarzu spotkanie plenarne rodziców uczniów klas I. Spotkania pozostałych rodziców z wychowawcami rozpoczynają się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2016-09-02:
PLAN NA PONIEDZIAŁEK
Plan lekcji na poniedziałek - 5.09.2016 r.- ukaże się na szkolnej stronie internetowej oraz w LIBRUSIE, w sobotę - 3.09.2016 r. - po południu.
2016-08-30:
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 01.09.2016 r. o godz. 10:00.
2016-06-16:
Nasi na „Camp” usie
Węgorzewo/ Ostróda. Licealiści z klas mundurowych wzięli udział w obozie Macierewicza.
W pierwszy weekend czerwca do Ostródy zjechały się klasy mundurowe z wielu regionów Polski. Powodem spotkania był pierwszy zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej obóz „Camp” dla młodzieży z klas o profilu wojskowym i organizacji proobronnych, poświęcony tworzonym przez MON Wojskom Obrony Terytorialnej. Węgorzewscy licealiści oczywiście też tam byli.
Na miejscu czekały na licealistów spartańskie , iście poligonowe warunki. –Zostaliśmy zakwaterowani w 10 osobowych , wojskowych namiotach, z mrówkami za współlokatorów . Sanitariaty też wyglądały jak te poligonowe – opowiadają uczestnicy obozu. – Cały dzień mieliśmy zaplanowane różne zajęcia: oglądaliśmy pokaz marynarki wojennej „Formoza” i pokaz ratowników wodnych, nie było czasu na nudę- dodają. Nie lada gratką dla miłośników militariów były toczące się równolegle , w ostródzkiej hali Expo targi „Pro Defens 2016” , na których młodzież mogła zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy.
2016-06-16:
XI Międzynarodowy Turniej Ekologiczny rozstrzygnięty
,,Najcenniejszym przymiotem natury jest jej rozmaitość’’
Już po raz XI węgorzewski ogólniak gościł gimnazjalistów na Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym ,,Nadzieja Ziemi". 10 czerwca do konkursu przystąpiło 9 szkół w tym dwie z Litwy i jedna z Obwodu Kaliningradzkiego. W tym roku, z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, organizatorzy przeprowadzili zmagania, którym przyświecało hasło ,, WYPALANIE TRAW = GROŹNY SPADEK BIORÓŻNORODNOŚCI''.
Po uroczystym powitaniu, uczestnicy napisali test, w którym wykazali się wiedzą na temat skutków wypalania traw dla ekosystemów łąkowych i ogólnymi wiadomościami z tego zakresu.
-Była część pytań, na które znałam odpowiedzi, innych nie jestem pewna, ale myślę, że będzie dobrze- podsumowuje Justyna, trzecioklasistka z Kruklanek. W dobrych nastrojach gimnazjaliści udali się na zajęcia terenowe, gdzie z niezwykłą pasją odszukiwali wskazane w zadaniach rośliny.
-Na szczęście dobrze się przygotowałyśmy i nie ma problemu z wykonaniem kart pracy- zdradzają nam Alina, Beata i Liwia z polskiego gimnazjum w Niemieżu na Litwie. Uczestnicy zbierali również polne kwiaty, by upleść z nich piękne i kolorowe wianki. Jury było zachwycone kreatywnością gimnazjalistów, a zarazem stanęło przed dylematem sprawiedliwego podziału punktów. – Miałyśmy poważny kłopot z rozstrzygnięciem tej konkurencji. Wianki ze Srokowa i litewskiego Nemenczyna były równie piękne, ale ostatecznie jednym punktem wygrało Srokowo - stwierdziła Elżbieta Andrulonis, jedna z organizatorek. Nie jest tajemnicą, że turniej ,,Nadzieja Ziemi'' cieszy się dużą popularnością wśród okolicznych szkół, są nawet nauczyciele, dla których uczestnictwo w konkursie to już tradycja.