Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 18 listopada 2019 Imieniny obchodz: Aniela, Klaudyna, Roman
Od 8.11.2006 jesteś 135487 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-10-16:
Wycieczka do Łodzi
W dniach 28-29 września 2018 roku odbyła się wycieczka do Łodzi pod hasłem „Szlakiem Niepodległości”.
W wycieczce wzięła udział młodzież ze Szkolnego Klubu Turystycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. Uczestniczyło w niej 28 uczniów i trzech nauczycieli: Pani Natalia Doktór i Pani Dorota Nowosad oraz opiekun Koła Turystycznego Pani Elżbieta Siwińska.
Wycieczka przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy 28 w piątek od wspólnego zdjęcia na sławnych schodach Łódzkiej Filmówki. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem Dętkę, czyli Muzeum Kanałów Łódzkich. Potem zwiedziliśmy wystawę na 100-lecie Niepodległości w Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałac Poznańskiego. Wieczorem od 19.00 do 24.00 uczestniczyliśmy w LIGHT MOVE FESTIVAL- VIII Edycja Festiwalu Światła z głęboką nuta Niepodległościową. Wyświetlono 100 migawek filmowych, aby uczcić 100-lecie Niepodległość Polski. Festiwal rozciągał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Przepiękne kolory i serenady blasków cieszyły nas do północy.
2018-10-16:
Nadzieja Ziemi
W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się 28 września (piątek) pod hasłem "Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia". Do zadań konkursowych przystąpiły 3-osobowe grupy gimnazjalistów placówek m.in. z Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).
— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator konkursu, Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla człowieka w naszym środowisku tuż na wyciągnięcie ręki było najważniejszym celem tego przedsięwzięcia.
2018-10-16:
Biegi Przełajowe
25.09.2018 r w Pozezdrzu odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych w ramach Licealiady. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Dawid Sikora z kl II D, Kacper Szewczyk z kl II A, Miłosz Kutnik z kl I A, Krystian Jurek z kl I A, Tymoteusz Jachimiak z kl I A, Daniel Jurkiewicz z kl I A, Jan Kukier z kl I A, Gracjan Cisek z kl I A, Adam Subocz z kl I A, Tokarz Marcin kl IIIB oraz w rezerwie Jakub Kamiński z kl IID pod opieką pani Ewy Wesołowskiej.
2018-10-16:
Dzień bez Samochodu
21 września Zaruski obchodził Dzień bez Samochodu.
Licealiści i nauczyciele włączyli się w akcję, która w Węgorzewie cieszyła się dużą popularnością.
Poza Zaruszczakami wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.
Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły piechotą albo przyjechali na dwóch kółkach otrzymali od wolontariuszy upominek.
gr. dziennikarska lo
2018-10-03:
Dzień Sybiraka w Zaruskim
Już od ponad dekady, każdego roku, licealistów z Zaruskiego odwiedza Pani Krystyna Ćwir. Kobieta, działaczka w Organizacji Sybiraków oraz była wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie.
Pani Krystyna jest bardzo ciepłą, skromną osobą o wielkim sercu. Data jej wizyty również nie jest przypadkowa. Właśnie 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka.
-Zajmujemy się sprawami Sybiraków, aby uświadomić społeczeństwo, a przede wszystkim Was, młodzież, jakie losy spotkały Polaków w 1939 roku.-zaczęła swoją opowieść Pani Ćwir. Kiedy rodzina Pani Krystyny wraz z nią została wywieziona na Syberię miała ona zaledwie 12 lat.
Niesamowitym przeżyciem było samo słuchanie żywej historii, z jej twarzy mogliśmy dosłownie wywnioskować, że specjalnie dla nas Pani Ćwir sięga w głąb swojej pamięci. Historia opowiedziana została w wyjątkowy sposób, chociaż rzeczy, które działy się w drodze na Syberię nie jednego przyprawiłyby o dreszcze, Pani Krystynie udało się wpleść w nią trochę humoru. - Słuchając, odnieśliśmy wrażenie, że to wszystko, co mówi kobieta jest naprawdę szczere i mówione z serca. – mówili licealiści.
2018-09-04:
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
6 września 2018 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. O godzinie 16:00 na dolnym korytarzu spotkanie plenarne rodziców uczniów klas I. Spotkania pozostałych rodziców z wychowawcami rozpoczynają się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.
2018-09-04:
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH
Kiermasz książek używanych odbędzie się 6.09.2018 (czwartek), o godzinie 13:15 (po szóstej godzinie lekcyjnej).
2018-08-31:
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 03.09.2018 r. (poniedziałek), o godz. 10:00.
2018-06-26:
TENIS ZIEMNY
W dniu 15.06.2018 na kortach tenisowych w Olecku odbył się Wojewódzki Turniej Tenisa Ziemnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I A Mateusz Trzasko i Kamil Ślifirski pod opieką Ewy Wesołowskiej.
Po zaciętych meczach uczniowie nasi pokonali zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych z Giżycka i Olecka zajmując miejsca na podium:
Mateusz Trzasko m-ce I
Kacper Ślifirski m-ce II.
Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz puchar za zajęcie I miejsca.
Ewa Wesołowska
2018-06-26:
65. urodziny Liceum
Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego świętowało w piątek 65-lecie swojego istnienia. Z tej okazji „na pokładzie Zaruskiego” stanęli licznie przedstawiciele instytucji, absolwenci, rodzice uczniów, a także przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum im. J.A. Helwinga i Przedszkola Kubusia Puchatka.
Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się również m.in. Wojciech Cybulski, Wicekurator Oświaty, Halina Faj, Starosta Węgorzewski, Krzysztof Piwowarczyk, Burmistrz Węgorzewa czy ks. Dziekan Klemens Litwin. Oficjalną część Jubileuszu otworzyli Mikołaj Bera- właściciel świadectwa maturalnego nr 1 z roku 1957 wraz z Małgorzatą Bartosz- tegoroczną abiturientką z najwyższą średnią ocen. Pokazało to, że węgorzewski ogólniak to nie tylko mury, ale miejsce z tradycjami, które łączy pokolenia.
Akademia przygotowana przez gospodarzy obfitowała we wzruszające wspomnienia, anegdoty z początków działalności placówki, zdjęcia sprzed lat oraz fakty z kart historii szkoły. Nie zapomniano również uczcić symboliczną minutą ciszy tych, którzy odeszli, a przez wiele lat współtworzyli szkołę. Nauczyciele, Dyrektorzy, Wychowawcy- postacie, które przeszły do legendy.
W tak ważnym dniu nie mogło obyć się bez licznych wyrazów sympatii, życzeń, gratulacji, upominków i ciepłych słów. Oto niektóre z nich:
- Jubileusz to przede wszystkim dobra organizacja, logiczna ciągłość, przedstawienie tradycji, historii i osiągnięć szkoły, której zresztą jestem zadeklarowanym przyjacielem. Obserwuję osiągnięcia i rozwój liceum od wielu lat. Jestem bardzo dumny, że taka szkoła w Węgorzewie istnieje. Ciągle zmienia się infrastruktura, otoczenie, wyposażenie i również wprowadzane są nowe metody nauczania. Jest to szkoła pełna perspektyw. Życzę powodzenia!- komentuje Wiesław Pietrzak, przyjaciel szkoły.
2018-06-19:
Letni obóz szkoleniowy klasy II D
W dniach 04-06.06.2018r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Piękny Brzeg” nad j. Święcajty odbył się letni obóz szkoleniowy uczniów klasy II D. W obozie wzięło udział 20 uczniów klasy II D o profilu wojskowym.
Trzydniowy plan zajęć obozu szkoleniowego został tak skonstruowany, by w pełni zrealizować zakładane cele. Zadbali o to opiekunowie, p. Paweł Kraśniewski p. Marta Wasiak oraz p. Dorota Butrym, którzy 24h na dobę dbali o bezpieczeństwo swych podopiecznych oraz organizowali im czas.
Obóz rozpoczął się w dniu 04.06.2018r. o godzinie 8.00 zbiórką przed Liceum Ogólnokształcącym, następnie po omówieniu regulaminu, harmonogramu obozu, warunków BHP, sprawdzeniu obecności, zapakowaniu bagaży około godz. 9.00 nastąpił pieszy przemarsz uczestników obozu do ośrodka wypoczynkowego „Piękny Brzeg” pod opieką wychowawczyni klasy p. Marty Wasiak. Po przybyciu do ośrodka około godziny 11.00 nastąpiło zakwaterowanie uczniów w domkach cztero- sześcioosobowych oraz przypomnienie regulaminów i omówienie zasad pobytu na obozie. Przed obiadem odbyły się zajęcia typowo specjalistyczne czyli musztra indywidualna i zespołowa. Po obiedzie to już zajęcia z instruktorami z jednostki współpracującej z naszą szkołą czyli żołnierzami zawodowymi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Uczniowie odbyli zajęcia z szkolenia medycznego, na których zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, uczyli się jak prawidłowo wykonywać masaż serca. Po tych zajęciach bardzo ciekawe zajęcia praktyczne z samoobrony prowadzone przez instruktora p. Andrzeja Gordziewicza.