Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 16 maja 2021 Imieniny obchodzą: Andrzej, Magorzata, Wieczysaw
Od 8.11.2006 jesteś 320237 osobą odwiedzającą naszą stronę
2019-03-21:
Dance dance dance
28 lutego licealiści mieli okazję pojechać do telewizyjnego studia nagrywek nowego programu "Dance dance dance", który swój sukces odniósł w szczególności we Włoszech.
Wyruszyliśmy ok. 8 rano, przed docelowym miejscem zatrzymaliśmy się na obiad w centrum handlowym. Najedzeni ruszyliśmy w drogę.
Po przyjechaniu na miejsce zajęliśmy wyznaczone miejsca, dostaliśmy instrukcje dotyczące zachowywania się jako widownia oraz podstawowe informacje dotyczące przerw między występami uczestników. Rzecz jasna, wszystkie występy jak i również tabela wyników ma pozostać tajna do daty emisji drugiego odcinka (sobota, 09.02).
My jednak mogliśmy oglądać artystów na żywo, doświadczać tego razem z jury i samymi gwiazdami. "Magia telewizji wcale nie prysła. Dla nas nabrała nowego znaczenia. Obserwowaliśmy każdy szczegół, kiedy coś nie wyszło, można było to wyciąć, zrobić od nowa, poprawić, abyśmy potem w telewizji widzieli efekty pracy naprawdę wielu ludzi na planie" - skomentowała uczestniczka wycieczki.
2019-03-21:
Nowy zawód- Hejter
W dzisiejszych czasach hejt staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Na szczęście dzisiaj opracowuje się więcej wyników badań, które pomagają zrozumieć oblicza i konsekwencje mowy nienawiści. Wskaźniki pokazują, że hejt staje się codziennością, któremu zwykle towarzyszy poczucie bezsilności. Mowa nienawiści uwielbia bierność.
W obliczu tak znacznego rozpowszechnienia zjawiska młodzi ludzie wykształcili w sobie mechanizmy obronne, które pomagają im w radzeniu sobie z hejtem. Ponad połowa (54%) ignoruje negatywne komentarze, a tylko 24% pisze hejterowi, co tak naprawdę o nim myśli ( źródło: http://brpd.gov.pl).
Badania wskazują jednoznacznie, że doświadczenie cyberprzemocy o cechach bullyingu jest skorelowane z licznymi problemami i zaburzeniami z obszaru zdrowia psychicznego. Wymienia się tu zwłaszcza poczucie bezradności, spadek samooceny/poczucia własnej wartości, obniżony nastrój, a nawet depresję, problemy z koncentracją, lęk, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia snu czy apetytu. Doświadczenie zarówno bullyingu, jak i cyberbullyingu wiąże się również z podwyższonym ryzykiem prób samobójczych.
2019-03-21:
Niebezpieczeństwo z sieci
Internet jest komunikatorem dzisiejszych czasów wśród młodzieży. Większość młodych ludzi korzystających z jego usług używa go średnio kilka godzin dziennie, przeglądając portale społecznościowe, komunikując się z najbliższymi dla nich osobami, lub wprawiając się w kompleksy godzinami wpatrując się w perfekcyjnie wygładzonych ludzi, kreowanych przez instagram.
Na zdrowy, dojrzały rozum, nic z powyższych pozycji nie powinno być niebezpieczne, lecz jak wiemy- nadmiar czegokolwiek potrafi zaszkodzić, a w tym wypadku nie tyle co fizycznie, co może pozostawić ogromny ślad na naszej psychice, a nawet doprowadzić do wielkiego nieszczęścia. Internetu powinno używać się z głową i ogromnym dystansem, czego często nie mogą pojąć młodzi ludzie, uważając go za szczyt swoich możliwości w kontaktach międzyludzkich. Korzystając z internetu musimy mieć świadomość, że poza tysiącem aplikacji zainstalowanych na naszych telefonach, istnieje również druga rzeczywistość, przełamująca celebryczne ideały, „napompowane” usta, czy idealnie lśniące włosy.
2019-03-21:
2019 rokiem matematyki
Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństwa. Dlatego też tegoroczny zjazd nauczycieli matematyki z całej Polski był wyjątkowy i zorganizowany z większym zaangażowaniem niż zwykle.
"Matematyka przyszłością" - to hasło 28. Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która miała miejsce 8 lutego w Opolu.
Kongres trwał cztery dni. Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek w Auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Wykład inauguracyjny o praktycznych aspektach wiedzy na temat działania i rozwoju mózgu w okresie szkolnym wygłosił dr Marek Kaczmarzyk. Jesteśmy członkami tego stowarzyszenia od 3 lat. Przez ostatnie 2 lata prowadziliśmy, razem z Marzeną- moją żoną, wykłady cieszące się dużą popularnością. Otrzymaliśmy ogromną ilość pomysłów, które później z pewnością zrealizujemy w naszej szkole. Konferencję odwiedziło 700 matematyków z całej Polski, w tym 8 nauczycieli z Mazur. Mieliśmy okazję spotkać Dariusza Kulmę, który serdecznie pozdrawia węgorzewską młodzież. Opowiadamy o sposobach nauczania w liceum i metodach wychowawczych. W tym roku zostaliśmy docenieni, ponieważ wybrano mnie na członka dziesięcioosobowego zarządu. Na konferencjach zawsze miło spędzamy czas. Pierwszego dnia zwiedziliśmy miasto gospodarza, w tym roku Opole. Odwiedziliśmy między innymi Muzeum Piosenki Polskiej. – opowiada Tomasz Wierzchowski, nauczyciel węgorzewskiego liceum.
2019-03-21:
TURNIEJ im. L. SKOLIMOWSKIEGO
W dniu 22.02.2019r.na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kętrzynie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w XXXII Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców im. Lecha Skolimowskiego. Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci patrona turnieju i dokonaniu losowania rozpoczęły się gry turniejowe do dwóch wygranych.
W pierwszym meczu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, w składzie: Wiktor Szalast, Kacper Oszako, Stanisław Wałach, Jan Kukier, Mateusz Trzasko, Kacper Kramek, Kamil Ślifirski i Jakub Szalast rozegrała trudne spotkanie z gospodarzami wygrywając 2:0. W drugim spotkaniu nasi chłopcy ulegli drużynie absolwentów ZS Kętrzyn. Kolejne mecze to zacięte boje między absolwentami, a drużyną ZS Kętrzyn, gdzie większą formą zabłysnęli byli uczniowie technikum. W końcowym spotkaniu, w walce o II miejsce nasi wojownicy wygrali 2:0 z ZS z Lidzbarka Warmińskiego. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna absolwentów, II - LO Węgorzewo, III ZS Kętrzyn, a IV ZS Lidzbark Warmiński. Najlepszym rozgrywającym turnieju został nasz absolwent Kacper Oszako. Gratulujemy naszym dzielnym zawodnikom i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.
2019-03-21:
CHEMICY W WARSZAWIE
19.02 grupa chemiczna klas maturalnych pojechała na wycieczkę naukową do Warszawy pod opieką Pani Danuty Bujno. Harmonogram wycieczki był bardzo napięty. Pierwszym celem była niedostępna na co dzień dla zwiedzających wystawa prac Pabla Picassa w Muzeum Narodowym. „Kobieta w fotelu”, interpretacja „Śniadania na trawie” oraz powstałe w pojedynczych egzemplarzach ceramiczne talerze zrobiły na nas duże wrażenie. Ponadto mieliśmy również okazję zobaczyć wielkie dzieła światowej sławy malarzy takie jak: ,,Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, ,,Babie lato” Józefa Chełmońskiego czy ,,Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego.
Głównym punktem naszej wycieczki była kontrowersyjna i znana na całym świecie wystawa Body Worlds w Pałacu Kultury i Nauki. Od pierwszego kroku wystawa budziła zafascynowanie i lekką nutę grozy. Dzięki wyplastynowanym eksponatom mogliśmy dokładnie obejrzeć ludzkie ciało z każdej możliwej strony oraz poznać zmiany, jakie przechodzi człowiek – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo i dojrzałość, aż po jesień życia.
2019-03-21:
Magiczna moc pomocy
W sobotnie popołudnie, 16 lutego, węgorzewianie mieli okazję wziąć udział w akcji poświęconej maleńkiej Julii Sauter, zorganizowanej przez mieszkańców miasta. Impreza, ciesząca się dużą frekwencją, odbyła się w Węgorzewskim Centrum Kultury, ustrojonym w tym dniu w iście hollywoodzkim stylu. Prowadzący, ze względu na żałobę narodową po premierze Janie Olszewskim, rozpoczął wydarzenie symboliczną minutą ciszy. Następnie na scenie pojawił się Krzysztof Sauter, jego żona Natalia oraz ich kilkumiesięczna córka Julia. Wzruszająca przemowa ojca wszystkich wprawiła w melancholijny nastrój. Nie łatwo jest prosić obcych ludzi o pomoc, przyznać się do tego, że faktycznie jest ona potrzebna. Jednak warto to robić, chociażby po to, aby otrzymać od bliskich wsparcie, ciepłe słowo. Krzysztof Sauter sam powiedział, gdyby nie zwierzył się z problemów przyjacielowi, całe przedsięwzięcie nie miałoby miejsca.
2019-03-21:
Serca w około- święto zakochanych
Jak co roku 14 lutego wypada święto zakochanych czyli Walentynki . Dla niektórych jest to jedna z ważniejszych uroczystości w roku dla innych strata czasu lub denerwujący spektakl dla naiwnych, aby ich zmusić do nieplanowanego wydatku mogą spędzić miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi. Miłość to uczucie ważne w życiu człowieka, w świecie pełnym trudnych sytuacji przypomina nam o tym, co najważniejsze. Dla zakochanych par to idealna okazja do spędzenia czasu razem, single w tym dniu– drugi człowiek.
Dodaje ono czasem odwagi do wyznania miłości osobie, która jest obiektem naszych westchnień, uskrzydla, uwrażliwia na potrzeby innych, a często nadaje sens naszemu życiu. Nasze miasto z okazji Walentynek oferowało kupno kwiatów na większości ulic- dobry sposób dla zapominalskich!
2019-03-21:
Konkurs recytatorski
W piątek 15 lutego w Olsztynie odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Polska poezja XX I XXI wieku”, którego organizatorem był Uniwersytet Warmińsko- Mazurski. Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego województwa. Wśród nich znalazły się trzy uczennice Liceum w Węgorzewie. Anita Dudzińska zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej” Śmiech”, Nina Woynaroska zaśpiewała utwór „Ucisz serce” Agnieszki Osieckiej, zaś Sara Stadnyk wyrecytowała liryk „Femme fatale” autorstwa Anki Graf. Na teatralnej auli wystąpiło dwudziestu ośmiu uczestników. Podczas kiery Jury oceniało poziom ich występów, goście mieli możliwość obejrzenia spektaklu przygotowanego przez Młodzieżową Olsztyńską Grupę Teatralną. Po ogłoszeniu wyników konkursu młodzież mogła porozmawiać z członkami komisji i aktorem Mateuszem Mirczyńskim o tym, jak udoskonalić swój warsztat recytatorski.
Anita Dudzińska, gr . 1 dz. Lo
2019-02-08:
CEGIEŁKI
Komitet honorowy działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Mariusza Zaruskiego ogłasza zbiórkę na budowę pomnika patrona.
Za darowiznę w wysokości 100 zł każdy z ofiarodawców otrzyma pamiątkową cegiełkę w postaci kalendarza autorstwa Doroty Nowosad. W pracę zaangażowali się również uczniowie:
Adam Gulmantowicz, Katarzyna Grunwald, Karolina Kupczak, Szymon Wawrzynkowski, Gracjan Niedźwiecki, Artur Sierakowski, Kacper Kudziak, Sara Stadnyk,Amelia Załuska, Julia Świrska, Patryk Parzych, Aleksandra Wojciul, Aleksandra Bednarz, Wiktoria Osińska.
2019-02-08:
II Zimowe Zawody strzeleckie o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju w Giżycku
W dniu 20 stycznia 2019 roku na strzelnicy sportowej SOKÓŁ w Rynie, odbyły się „II Zimowe Zawody Strzeleckie "TRZECH OSI" o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju w Giżycku". W zawodach wzięło udział 29 zawodników (6 kobiet, 23 mężczyzn). Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele klas mundurowych o profilu wojskowym: Wiktoria Zborowska, Marcin Popławski z 3 d oraz Martyna Pacewicz z 2 d. Uczniowie z sukcesami walczyli z zawodowcami z klubów strzeleckich LOK-u Giżycko, klubu strzeleckiego Gwardia oraz wieloma innymi, w trzech konkurencjach:
karabinek SM 2 kal. 5,56 mm – postawa leżąca 50 m;
karabinek Tacticals kal. 7,62 mm - postawa leżąca 100 m
karabinek Bushmaster AR 15- postawa leżąca 200 m.
W klasyfikacji drużynowej wywalczyli II miejsce.