Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Od 8.11.2006 jesteś 2709 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-01-19:
ODCHODZĄ NASI PROFESOROWIE
W nocy z 18/19 stycznia 2017 roku odeszła profesor Renata Grochowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego (01.09.1986 - 31.08.2006) oraz wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie w latach 01.09.2002 - 31.08.2003.
W dniu dzisiejszym, tj. 19.01.2017 r., od godziny 15:00 do jutra 20.01.2017 r., do godz. 13:30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym zostanie wystawione ciało zmarłej.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (21.01.2017 r.), mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła, po której kondukt żałobny odprowadzi naszą nauczycielkę i koleżankę na cmentarz.
2017-01-18:
WOŚP – licealiści zagrali
Z okazji 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczniowie z węgorzewskiego liceum zagrali w turnieju tenisa stołowego w Giżycku. Alicja Kulinek w kategorii dziewcząt szkół średnich stanęła na najwyższym podium, jej koleżanka Karolina Waraksa – III m. Warto podkreślić, iż Alicja dzień wcześniej wzięła udział w turnieju w Olecku, gdzie w silnie obsadzonych zawodach zajęła III miejsce. Natomiast w kategorii chłopców – Marcin Skrypoczka w swoim dobrym występie stanął na III miejscu podium. Następny reprezentant Węgorzewa w tej kategorii – Sebastian Kozakiewicz - IV m.
2017-01-18:
WYWIADÓWKA
19 stycznia 2017 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Zapraszamy na godzinę 16:30.
2017-01-17:
Nasz misja w Zambii
Węgorzewo/Zambia. 8-letni Simon chodzi do szkoły dzięki węgorzewskim licealistom.
Nasz misja w Zambii
Simon, mieszkaniec Zambii , który 26 czerwca skończy osiem lat, może się uczyć dzięki temu, że został objęty programem „Adopcji serca”, a to za sprawą niesamowitej młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w węgorzewskim liceum. W tym roku chłopiec zaczyna już drugą klasę szkoły podstawowej, którą poprzedziło przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich. „W samej miejscowości Mpanshya, ukrytej głęboko w buszu mieszka niewiele ludzi, za to po okolicy na przestrzeni wielu kilometrów rozsiane są liczne wioski, dla których szpital jest praktycznie jednym miejscem, gdzie uzyskać mogą pomoc medyczną. Do Lusaki jest przecież 200 km. Ludzie są biedni... 80 % ludności w Zambii żyje z poniżej 1 USD na dzień, ludzie wykształceni emigrują, co czwarte dziecko to sierota, a bardzo wiele dzieci nie ma możliwości uczenia się.(1)”- piszą siostry na swojej stronie, aby pokazać jak wyglądają realia życia w tej części Afryki. Z reguły młodzi ludzie w naszym skomercjalizowanym świecie, nie chcą myśleć o tym, jak trudne może być życie w innych częściach globu. Na szczęście nie dotyczy to naszej węgorzewskiej młodzieży , która kiedy podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w 2014 roku usłyszała opowieść Barbary Łapo, zdecydowali się przystąpić do programu „Adopcja Serca”.
2017-01-04:
Zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego w LO Węgorzewo.
Uczniowski Klub Sportowy ''SPARTAKUS'' działający przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie w dniu 22 grudnia 2016 r. zorganizował zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego z broni pneumatycznej. Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w Zespole Szkół Ogólnokształcący im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie w ramach projektu pt. ,,Sport alternatywą dla używek i dopalaczy,, współfinansowanego przez Powiat Węgorzewski i Gminę Węgorzewo. Udział wzięło w nich 38 uczniów z szkół ponadgminazjalnych z terenu Węgorzewa; 6 z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Konopnickiej, 1 z Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema, pozostali uczestniczy zawodów to uczniowie „Zaruskiego”. Celem zawodów była popularyzacja strzelectwa sportowego, wyłonienie najlepszych strzelców, zagospodarowanie czasu wolnego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji. Zanim zaczęły się strzelania nastąpiła ceremonia oficjalnego otwarcia strzelnicy. Zaszczytu przecięcia wstęgi dostąpili przedstawiciel Gminy Węgorzewo p. Andrzej Fil, dyrektor ZSO p. Waldemar Czapski, prezes UKS „Spartakus” p. Paweł Kraśniewski. Pierwszy symboliczny strzał oddał dyrektor ZSO i przedstawiciel gminy. Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji : karabinek pneumatyczny - 10 strzałów (Kpn-10) z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14 x14, z postawy strzeleckiej – stojącej z wolnej ręki z podziałem na w kategorie dziewcząt i chłopców. Uczestnicy zawodów posiadali celne oko, o miejscach na podium decydował jeden punkt, a przy równej liczbie punktów, większa liczba trafionych 10, 9, 8 itd. Klasyfikacja przedstawiała się następująco:
2017-01-02:
„Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie”
Ten sam Jezus jest dzisiaj obecny we wszystkich, których nikt nie potrzebuje, którzy do niczego nie są przydatni, których się nie leczy, którzy są głodni, nadzy i nie mają domu… Udzielcie dachu nad głową bezdomnemu Chrystusowi i przemieńcie domowe ognisko na dom pokoju, radości i miłości, troszcząc się o każdego spośród waszej rodziny lub po prostu o bliźnich. -Matka Teresa z Kalkuty
Z czym nam się kojarzy 24 grudnia? Oczywiście, Wigilia Bożego Narodzenia. Już kilka tygodni przed tym świętem każdy popada w wir zakupów i sprzątania zapominając co tak naprawdę jest najważniejsze. I nie chodzi mi tutaj głównie o aspekty religijne, chociaż one również są ważnym, a może i najważniejszym punktem. Choinka, potrawy, prezenty… Czy tylko to się liczy? W całych przedświątecznych obowiązkach zapominamy, że to, co najbardziej istotne siedzi w nas. Ciepło rodzinne, to że w ten dzień znikają wszystkie spory, możemy nacieszyć się sobą nawzajem. Doceńmy to, gdyż nie każdy może to mieć. Dzisiaj pragnę bardziej rozwinąć się na ten temat.
2017-01-02:
Piłka ręczna
20 grudnia chłopcy z naszej szkoły brali udział w zawodach regionalnych w piłce ręcznej które odbyły się w Zespole Szkół Rolniczych w Karolewie. Nasza szkoła rywalizowała z trzema szkołami tj. Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Kętrzynie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Olsztynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. Mimo pełnego zaangażowania, determinacji i motywacji do wygranej nie udało się nam zakwalifikować do mistrzostw województwa.
2016-12-22:
„ Siatkarki LO w Węgorzewie w trójce najlepszych w regionie”
W dniu 20.12.2016r. uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyły w Mistrzostwach regionu 1W-M SZS (półfinał wojewódzki) w Piłce Siatkowej Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt, który odbył się w hali „Urania” w Olsztynie. Nasze mistrzynie, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, wystąpiły w składzie: Alicja Joka, Aleksandra Miazga, Aleksandra Furtak, Aleksandra Kuć, Katarzyna Traczyk, Urszula Saramak, Laura Giczewska, Martyna Głębocka, Eliza Drabyk, Klaudia Jadeszko, Natalia Kisielewska, Róża Lipska i Patrycja Wakszyńska.
2016-12-22:
„LO w Turnieju Grand Prix Węgorzewa w Piłce Siatkowej Mężczyzn”
Na parkietach Hali Miejskiej OSiR Węgorzewo rozegrano I Turniej Grand Prix Węgorzewa w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Zespół licealistów, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, reprezentowali: Igor Jurczak, Emil Grunwald, Mateusz Rodziewicz, Wiktor Szalast, Kacper Oszako, Maciej Polakowski, Jędrzej Kowalczyk i Wiktor Woynarowski.
W turnieju wzięło udział osiem drużyn:
- Amatorski Klub Sportowy Kormoran Olsztyn
- Warmińsko - Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie
- Tółwiński Team
- Liceum Ogólnokształcące w Węgorzewie
- ZSZ Technikum Węgorzewo
- Zbieranina Węgorzewo
- Klub Sportowy Masuria Volley Giżycko
- 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie

Klasyfikacja końcowa:
1. 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie
2. KS Masuria Volley Giżycko
3. AKS Kormoran Olsztyn
4. WMOSG Kętrzyn
5. LO Węgorzewo
6. Tołwiński Team
7. Zbieranina Węgorzewo
8. ZSZ Technikum Węgorzewo

2016-12-21:
Skąd jest Mikołaj ?
Z Węgorzewa – chórem odpowiadają dzieci z Dps- u Mrągowa. Dookoła czuć już atmosferę świąt. Boże Narodzenie tuż, tuż. Ale czy święta muszą oznaczać bogate, migoczące złotem i czerwienią wystawy sklepowe, olbrzymie iluminacje w miastach i pogoń za prezentami? Coraz większy konsumpcjonizm, egoizm i brak empatii… na szczęście nie dotyczy to wszystkich.
W sobotę 17 grudnia, na specjalne zamówienie uczniów węgorzewskiego liceum, do mieszkańców „DPS- u dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej” w Mrągowie przybył Święty Mikołaj. To już po raz 13 Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką Doroty Kamińskiej i Anny Dzieńkowskiej, wyręczają zapracowanego Świętego i wiozą radość i pełen wór prezentów.
2016-12-21:
W hołdzie tym, którzy zginęli
13 grudnia to ważna data dla każdego Polaka. Właśnie tego dnia, 35 lat temu, gen. Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie, w którym poinformował rodaków o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na terenie kraju.
Z tej okazji przez cały dzień odbywały się różne działania, mające na celu przybliżyć młodym ludziom okoliczności i atmosferę tamtych wydarzeń. Dla klas pierwszych została zorganizowana gra terenowa, która oprócz dobrej zabawy, przyniosła uczniom wiedzę o tych pamiętnych wydarzeniach. Na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały „Mury” Jacka Kaczmarskiego, przy akompaniamencie gitary. Młodzież, przebrana w stroje z czasów PRL-u, rozdawała ulotki i śpiewała piosenki popularne w tamtych czasach. Nas korytarzach wisiały gazetki ścienne i czarnobiałe zdjęcia z 81’roku.
Ukoronowaniem obchodów tego dnia była Wieczornica, którą przygotowali uczniowie węgorzewskiego liceum, pod opieką nauczycieli. We wtorkowy wieczór, w sali ogólniaka zgasły światła i zapanował nastrój tamtych dni. Na widowni zasiedli nauczyciele, młodzież liceum, a także zaproszeni goście, wśród których była Halina Faj, Starosta Węgorzewski, Maciej Zmitrowicz przewodniczący Rady Powiatu, Radny Marek Zawadka.
-Gdy wprowadzono stan wojenny byłam uczennicą czwartej klasy liceum. Doskonale pamiętam dzień 13 grudnia. Mróz, jadące wozy wojskowe, koksowniki na ulicach i grzejących się przy nich żołnierzy, atmosferę grozy i strachu i stawiane pytanie: co teraz będzie? Puste półki sklepowe i kartki żywnościowe prawie na wszystko… – wspomina Pani Elżbieta.
-Nigdy nie chciałabym przeżyć tych czasów drugi raz, choć czasem wspominam, ile radości sprawiło nam kupienie pralki, kiedy staliśmy w kolejce po odkurzacz lub paczki kawy idąc po mleko – mówi pani Bożena. Przedstawienie najbardziej trafiło do młodych, którzy Stan Wojenny znają już tylko z opowieści rodziców i dziadków. Uczniowie odczytali okolicznościowe wiersze, odśpiewali piosenki oraz dostarczyli widzom wiele informacji na temat stanu nadzwyczajnego w naszym kraju. Wszyscy z przejęciem słuchali kolejnych słów, wypowiadanych przez licealistów. Zebrani obejrzeli także krótki materiał, mówiący o wydarzeniach z lat 80.