Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 września 2017 Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 1854480 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-06-13:
Naukowo w LO
W poniedziałek i worek, w węgorzewskim ogólniaku, uczniowie wzięli udział w serii wykładów prowadzonych przez profesorów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Zainteresowanie wykładami było tak duże, że wzięli w nich udział również uczniowie miejscowego gimnazjum.
Wykłady z matematyki były prowadzone przez znanego profesora z Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Antoniego Augustynowicza, absolwenta naszego liceum. - Pierwsze zajęcia dotoczyły paradoksów. Z pozoru łatwe zagadnienia okazywały się bardziej zawiłe niż myślimy, ale te łatwiejsze jak i trudniejsze zostawały szybko i ciekawie objaśniane przez pana profesora.- opowiada młodzież. - Drugie spotkanie dotyczyło grafów. Okazało się, że znajdują one zastosowanie w sytuacjach, a których wcześniej nie pomyśleliśmy jako o zagadkach matematycznych.
2016-06-13:
KLASA WOJSKOWA
W dniu 11 maja 2016r. jak co miesiąc, uczniowie klas wojskowych, dokładnie klasy II d pod opieką p. Pawła Kraśniewskiego, mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu prowadzonym przez żołnierzy zawodowych na terenie 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Młodzi adepci sztuki wojskowej mieli możliwość praktycznego zapoznania się z następującą tematyką żołnierskiego rzemiosła:
- marsz krokiem defiladowym i zwykłym;
- oddawanie honorów w marszu;
- oddawanie honorów pododdziałem.
Zajęcia rozpoczęły się zbiórką, na którą przybył sam dowódca pododdziału, który zabezpieczał szkolenie uczniów naszej szkoły. Pan ppłk Paweł Gałązka serdecznie powitał nas, opowiedział swoją przygodę z mundurem, podzielił się informacją, iż sam zaczynał swoją edukację wojskową w szkole wojskowej. Spotkanie z dowódcą batalionu logistycznego 11 MPA okazało się bardzo miłym, sympatycznym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Jak się okazało musztra wojskowa, marsz krokiem defiladowym, oddawanie honorów pododdziałem nie jest takie proste.
2016-06-13:
Rafael Santi, Durer i Goya w liceum
Sala gimnastyczna, kojarząca się przede wszystkim z lekcjami wf-u, zamieniła się w wystawę „Stuki Starych Mistrzów”. Ponad 40 dzieł najsłynniejszych artystów przełomu XVI- XVIII wieku, niedostępne na co dzień, dzięki Mazurskiej Fundacji Sztuki „Art Progress”, zostało wystawionych w węgorzewskim liceum. Oryginalne drzeworyty, miedzioryty, akwaforty i mezzotiny autorstwa między innymi Rafaela Santi, Albrechta Durera, Rembranta, Canaletta czy Francisko Goyi zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.
2016-06-13:
„URUCHOM SERCE BLIŹNIEMU”
W miesiącu kwietniu nasza szkoła, a dokładniej uczniowie klasy II d o profilu mundurowym w składzie Wojciech Dykta – kapitan drużyny, Michał Cyruliczek i Oskar Kieda – członkowie, uczestniczyli w II edycji konkursu o puchar Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach projektu pt. „Uruchom serce bliźniemu”. Najpierw w dniu 22 kwietnia 2016r. odbyło się szkolenie w siedzibie Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, przeprowadzone przez kadrę Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie W szkoleniu uczestniczył kapitan drużyny naszej szkoły wraz nauczycielem-opiekunem Pawłem Kraśniewskim. Uczestnicy szkolenia otrzymali świadectwa ukończenia szkolenia z zakresu pierwszepomocy przedmedycznej.
2016-06-13:
WOJEWÓDZKIE ZAWODY STRZELECKIE LIGI OBRONY KRAJU
W dniu 16 kwietnia reprezentacja uczniów klas wojskowych naszej szkoły pod opieką ppłk-a rez. Piotra Bardzika (kierownika sekcji strzeleckiej naszego węgorzewskiego oddziału LOK-u) w składzie: Klaudia Jadeszko – Id, Wojciech Dykta - II d, Julita Fal – II d, Weronika Sołtys – II d w ramach Ligi Obrony Kraju po raz pierwszy wzięła udział w „ Wojewódzkich młodzieżowych zawodach strzeleckich LOK juniorów i juniorek w strzelaniu z broni sportowej palnej – kal. 5,6 mm. Finał szkolnej ligi strzeleckiej.” przeprowadzonych na strzelnicy palnej LOK-u w Olsztynie na al. Wojska Polskiego 32 A.
2016-06-07:
W mistrzostwach Polski LO na podium
Prawo startu w ogólnopolskim drużynowym turnieju tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych miały zespoły, które zdobyły mistrzostwo Szkolnego Związku Sportowego w swoim województwie. Taki tytuł zdobyły zawodniczki naszego LO w składzie: Zuzanna Wożniak i Justyna Waraksa w marcu tego roku. Teraz przyszedł czas na rywalizację z koleżankami w kraju. Centralne zawody odbyły się w Łodzi 3 – 4.06.2016r. W wyniku losowania trafiliśmy do grupy wraz z zespołami z Gorzowa Wielkopolskiego, Tarnowskich Gór, Starogardu Gdańskiego oraz Łodzi. Pierwszą konfrontację z zespołem z Tarnowskich Gór rozstrzygnęliśmy na własną korzyść, wygrywając stosunkiem 3:1. Po grach pojedynczych był remis 1:1, w deblu przeciwniczki zmobilizowały się i po pierwszych dwóch setach przegrywaliśmy z nimi 0:2. Po konsultacjach z zawodniczkami, jak nam mówi trener Piotr Lewko, w trakcie przerwy podjęliśmy decyzję co do zmiany stylu gry. Jak się okazało skutecznie, bo wygraliśmy 3:2. W decydującym indywidualnym pojedynku Zuzia pokonała swoją przeciwniczkę 3:0 i cały mecz zakończył się rezultatem j/w dla naszych reprezentantek. Drugi mecz z Gorzowem przebiegał identycznie. Po grach pojedynczych był remis, debel wygraliśmy 3:0 i później Zuzia rozstrzygnęła mecz na naszą korzyść. Wynik ostateczny 3:1 dla węgorzewianek.
2016-06-07:
Węgorzewo. VII „Limes” rozstrzygnięty.
W ostatni piątek licealiści gościli gimnazjalistów na konkursie matematycznym „Limes”. Hasłem tegorocznej, VII już edycji, były „Symetrie wokół nas”. Do współzawodnictwa przystąpiły drużyny z Węgorzewa i Pozezdrza. W pierwszej części uczniowie pisali indywidualny test, w drugiej części zaś rozwiązywali zadania zespołowo. Na końcu każda z grup przedstawiała prezentacje multimedialne. Na wyniki konkursu składała się średnia punktów za test indywidualny (tu laur zwycięstwa zdobył Adam Szumada z Pozezdrza), zespołowy i prezentację. I miejsce przypadło drużynie w składzie Daniel Abako, Aleksander Doktór, Maciej Andrulonis, pod opieka Sławomira Dobrowolskiego.
2016-06-07:
Warsztaty historyczne w Warszawie
Nie od dziś wiadomo, że Warszawa jest pięknym, ciekawym i pełnym kontrastów miastem. Po raz kolejny przekonali się o tym Małgorzata Bartosz (1a), Mateusz Latawski (Ic) i p. Anna Faj, którzy 13-15 maja uczestniczyli we wspomnianych już we wcześniejszych relacjach warsztatach Fundacji im. prof. Bronisława Geremka pt. ,,Polska w XX wieku".
Jeszcze przed wyjazdem z Węgorzewa pewnym było, że ten zjazd będzie wyjątkowy. Oczywiście przewidywania w pełni się odzwierciedliły. W piątek tuż po przyjeździe udaliśmy się na długi spacer po łazienkach królewskich, który urozmaicił nam popołudnie, nawet deszcz nie przeszkodził w podziwianiu klasycystycznych budowli. Pierwszym punktem sobotniego planu zajęć było zwiedzanie Muzeum Żydów Polskich. Obejrzeliśmy wystawę stałą 1000 lat historii Żydów Polskich, która jest sercem Muzeum POLIN. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania, skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce. W jaki sposób nasz kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie. Pobyt uzupełniły nam zajęcia ,,Po dwóch stronach muru '', "Wrogość, obojętność, pomoc". Nauczyciele przyjrzeli się filmowym obrazom Holokaustu. Wieczorem wybraliśmy się do Teatru 6 piętro na kapitalną sztukę Wujaszek Wania (Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa). Krąg postaci dramatu ożywiła plejada znakomitych aktorów, od występującego w głównej roli Wojciecha Malajkata, przez Annę Dereszowską, Irenę Jun, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka, po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego. To jeszcze nie koniec wrażeń, przecież dopiero zapadł zmrok! Pora udać się na wieczorną eskapadę, czyli na Noc Muzeów 2016. Na liście zabytków nie mogło zabraknąć Muzeum Narodowego, ogromne wystawy arcydzieł sztuki zrobiły na nas oszałamiające wrażenie. Nie mniej ciekawie było w Muzeum Wojska Polskiego z niesamowicie odwzorowanymi maszynami wojennymi, mundurami i wieloma innymi militariami. ,,Być w Rzymie i papieża nie widzieć''- nie w naszym przypadku. Obowiązkowym punktem na naszej mapie był sejm i senat, któremu poświęciliśmy znaczną część czasu, ale było warto! Chociażby ze względu na zobaczenie sali plenarnej czy gabinetu marszałka senatu.
2016-05-23:
Klasa policyjna
W dniach 28.04.2016r. i 02.05.2016r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, z klasy o profilu sportowo – policyjnym, w ramach porozumienia o współpracy z Komendą Powiatową Policji w Węgorzewie, uczestniczyli w imprezach na rzecz miasta. W węgorzewskim gimnazjum odbył się Warmińsko – Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym nasi uczniowie zabezpieczali pierwszą pomoc, tor sprawnościowy oraz miasteczko ruchu drogowego. W drugiej imprezie nasi adepci współuczestniczyli w organizacji festynu „Dbamy o wasze bezpieczeństwo” w ramach XX Ulicznych Biegów Dzieci i Młodzieży „Mazury – Cud Natury”.
Młodzież nasza w składzie: Krzysztof Szewczuwianiec, Paulina Puter, Aneta Dem, Paulina Bohacz, Karolina Herbaczewska, Sandra Błażuk, Patrycja Essa, Paulina Radawiec, Przemysław Dudziński, Adam Onyszczak, Mateusz Szałko i Damian Pogorzelski
2016-05-20:
Lekkoatletyka
W dniu 18.05.2016r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, uczestniczyli w Mistrzostwach Województwa WMZ LZS w lekkiej atletyce. Drużyna w składzie: Joanna Kowalik, Wojciech Dykta, Marcin Górecki, Maciej Polakowski, Mateusz Miłosek, Kacper Barszcz, Damian Oryńczak, Jędrzej Kowalczyk, Kamil Urbanowicz, Julia Stoma i Karolina Ciężar godnie reprezentowała powiat węgorzewski zdobywając punkty do końcowej klasyfikacji.
Na podium mistrzostw dwukrotnie stanęła Joanna Kowalik, która zdobyła III miejsce w biegu na 100m oraz III miejsce w rzucie oszczepem. Reprezentacja uczniów węgorzewskich szkół, na trzydzieści pięć zespołów biorących udział, uplasowała się na IV miejscu, za co otrzymała okazały puchar, który przekazany zostanie przedstawicielowi Starostwa Powiatowego p. Barbarze Dawcewicz.
2016-05-20:
Zakończenie roku szkolnego klas 3
Parafrazą słów Mariusza Zaruskiego dyrektor szkoły Waldemar Czapski pożegnał załogę pokładu Zaruskiego. 29 kwietnia uczniowie klas III po raz ostatni usłyszeli dzwonek przywołujący ich w szkolne mury. Uroczystość ta była okazją do podzielenia się sukcesami uczniów, którzy przez 3 lata pracowali na swoje osiągnięcia.
Najwyższą średnią w szkole – 5,5 uzyskał Adam Żołondek z klasy 3a. Następnie Marta Drożyner 5,39, Mróz Karolina 5,32, Klimowicz Anna 5,30, Golińska Karolina 5,26, Dobrowolski Maciej 5,20, Grabiński Karol 5,17, Nowosad Julia 4,89, Hawrylak Paulina 4,89, Woźniak Zuzanna 4,85, Wierzbicka Marta 4,84, Drabyk Patrycja 4,84, Bazylewycz Daria 4,83, Ogrodniczuk Mateusz 4,83, Pieńkowska Klaudia 4,80, Gasperowicz Weronika 4,79, oraz 4,75: Onyszczak Agnieszka, Miszkiel Piotr, Bodnar Monika, Kokocha Damian, Gryglas Joanna, Janecka Zuzanna, Kiełczewska Julia, Wincławska Iwona, Moroz Dominika.
Wszyscy wymienieni otrzymali świadectwa z wyróżnieniem.