Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 22 wrzenia 2018 Imieniny obchodz: Tomasz, Maurycy
Od 8.11.2006 jesteś 24766 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-03-06:
MISTRZOSTWA WĘGORZEWA
W dniu 04.03.2017r. w hali OSiR odbyły się Mistrzostwa Węgorzewa w Piłce Siatkowej Pań. Tegoroczne rozgrywki zorganizował i prowadził p. Dariusz Balewicz w towarzystwie sędziego głównego p. Marka Macewicza. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym” do dwóch setów wygranych, przy czym dodatkowo wszystkie panie rozgrywały trzeci set do 25, co uatrakcyjniło całe widowisko.
W mistrzostwach uczestniczyły siatkarki z Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Urszula Saramak, Katarzyna Traczyk (wyróżniona, jako najlepsza zawodniczka w drużynie), Aleksandra Miazga, Laura Giczewska, Alicja Joka, Natalia Kisielewska i Aleksandra Furtak, drużyna gimnazjalistek z klubu „Koszałek Opałek” oraz przedstawicielki węgorzewskiej SP1 - „Jedyneczki”.
2017-03-06:
Olimpiada Filozoficzna : jakie wyzwania przed Małgosią?
Z radością zawiadamiamy, że Małgosia Bartosz, uczennica klasy II a , zakwalifikowała się do etapu centralnego Olimpiady Filozoficznej. Kolejny etap: Warszawa, kwiecień. Przypominamy, że nagrodą dla finalistów i laureatów etapu centralnego jest indeks na humanistyczne kierunki prestiżowych uniwersytetów.
Nigdy nie wiesz, jak się skończy Twoja przygoda z filozofią…
( Praca Małgosi pisana na etapie szkolnym wkrótce do przeczytania na stronie LO w zakładce „ Prace uczniów”. Jej temat brzmi: Jak rozumieć w XXI wieku pojęcie „dobrego życia”? Co dziś czyni życie człowieka udanym: przyjemność, szczęście, wartości, bycie z/dla innych, poświęcenie dla „sprawy” czy może „święty spokój”?)
2017-03-06:
TURNIEJ SKOLIMOWSKIEGO
W dniu 24.02.2017r.na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kętrzynie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w jubileuszowym XXX Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców im. Lecha Skolimowskiego. Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci patrona turnieju i dokonaniu losowania rozpoczęły się gry turniejowe do dwóch wygranych. W pierwszym meczu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, w składzie: Marcin Polakowski, Wiktor Szalast, Igor Jurczak, Mateusz Rodziewicz, Jędrzej Kowalczyk, Emil Grunwald, Kacper Oszako i Wojciech Wałejko (gościnnie wystąpili Michał Niedziółka i Jakub Szalast) rozegrali trudne spotkanie z gospodarzami wygrywając w tie breaku 2:1. W drugim spotkaniu nasi chłopcy ulegli w tie breaku drużynie z Bartoszyc. Kolejne mecze to zacięte boje między absolwentami, a drużyną ZS Kętrzyn, gdzie większą formą zabłysnęli byli uczniowie technikum.
W końcowym spotkaniu, w walce o II miejsce nasi wojownicy ulegli absolwentom do 20 i 18, zajmując w rezultacie III miejsce. Najlepszym zawodnikiem w drużynie LO został Wiktor Szalast.
2017-02-23:
Szacunek i wsparcie dla weterana
Wojsko Polskie bierze udział w wielu operacjach międzynarodowych. Żołnierze wyjeżdżają w celach pokojowych, obserwacyjnych, humanitarnych, rozpoznawczych i policyjnych. O udziale WP w misjach zagranicznych opowiedział ucznim naszego liceum przedstawiciel Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Gość w ciekawy, iście wojskowy sposób tłumaczył Zaruszczakom prawdziwy sens pracy w wojsku i misji zagranicznych z jego udziałem. Ważnym akcentem wykładu było przypomnienie o weteranach jako bohaterach narodowych i ich wkładzie w walkę o niepodległość Polski. Od 2011r. w celach uhonorowania zasług kombatantów Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 29 maja Świętem Weterana poza Granicami Państwa.
2017-02-20:
2017 rokiem Zaruskiego
Węgorzewo/ Warszawa. Rok Mariusza Zaruskiego rozpoczęty.
2017 rokiem Zaruskiego
31 stycznia minęła 150.rocznica urodzin polskiego taternika, współzałożyciela TOPRu, żeglarza i oficera Wojska Polskiego- Generała Mariusza Zaruskiego. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski, pod kierunkiem pomysłodawcy, Marka Słodownika, zainaugurował Rok Mariusza Zaruskiego uroczystą Galą, która odbyła się w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl. Na uroczyste otwarcie zostali zaproszeni również uczniowie węgorzewskiego liceum, którzy pod opieką Ewy Wesołowskiej, z dumą prezentowali sztandar szkoły. Prócz przedstawicieli z naszego regionu na spotkaniu znaleźli się również uczniowie i nauczyciele 18 pozostałych placówek, noszących Jego imię, a także , ubrany w regionalne stroje, poczet Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wśród zaproszonych gości obecni byli też ludzi blisko związani z bohaterem między innymi Wojciech Brzechowski- inicjator symbolicznego pochówku Mariusz Zaruskiego w Zakopanym, Stefan Heinrich – żeglarz, ratownik TOPR, ale również syn chrzestny Generała, czy Maria Grodzicki popularyzatorka idei przez Niego głoszonych.
2017-02-01:
NOWY PLAN LEKCJI
Od 6 lutego obowiązuje nowy plan lekcji dostępny na szkolnej stronie internetowej.
2017-01-19:
ODCHODZĄ NASI PROFESOROWIE
W nocy z 18/19 stycznia 2017 roku odeszła profesor Renata Grochowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego (01.09.1986 - 31.08.2006) oraz wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie w latach 01.09.2002 - 31.08.2003.
W dniu dzisiejszym, tj. 19.01.2017 r., od godziny 15:00 do jutra 20.01.2017 r., do godz. 13:30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym zostanie wystawione ciało zmarłej.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (21.01.2017 r.), mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła, po której kondukt żałobny odprowadzi naszą nauczycielkę i koleżankę na cmentarz.
2017-01-18:
WOŚP – licealiści zagrali
Z okazji 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczniowie z węgorzewskiego liceum zagrali w turnieju tenisa stołowego w Giżycku. Alicja Kulinek w kategorii dziewcząt szkół średnich stanęła na najwyższym podium, jej koleżanka Karolina Waraksa – III m. Warto podkreślić, iż Alicja dzień wcześniej wzięła udział w turnieju w Olecku, gdzie w silnie obsadzonych zawodach zajęła III miejsce. Natomiast w kategorii chłopców – Marcin Skrypoczka w swoim dobrym występie stanął na III miejscu podium. Następny reprezentant Węgorzewa w tej kategorii – Sebastian Kozakiewicz - IV m.
2017-01-18:
WYWIADÓWKA
19 stycznia 2017 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Zapraszamy na godzinę 16:30.
2017-01-17:
Nasz misja w Zambii
Węgorzewo/Zambia. 8-letni Simon chodzi do szkoły dzięki węgorzewskim licealistom.
Nasz misja w Zambii
Simon, mieszkaniec Zambii , który 26 czerwca skończy osiem lat, może się uczyć dzięki temu, że został objęty programem „Adopcji serca”, a to za sprawą niesamowitej młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w węgorzewskim liceum. W tym roku chłopiec zaczyna już drugą klasę szkoły podstawowej, którą poprzedziło przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich. „W samej miejscowości Mpanshya, ukrytej głęboko w buszu mieszka niewiele ludzi, za to po okolicy na przestrzeni wielu kilometrów rozsiane są liczne wioski, dla których szpital jest praktycznie jednym miejscem, gdzie uzyskać mogą pomoc medyczną. Do Lusaki jest przecież 200 km. Ludzie są biedni... 80 % ludności w Zambii żyje z poniżej 1 USD na dzień, ludzie wykształceni emigrują, co czwarte dziecko to sierota, a bardzo wiele dzieci nie ma możliwości uczenia się.(1)”- piszą siostry na swojej stronie, aby pokazać jak wyglądają realia życia w tej części Afryki. Z reguły młodzi ludzie w naszym skomercjalizowanym świecie, nie chcą myśleć o tym, jak trudne może być życie w innych częściach globu. Na szczęście nie dotyczy to naszej węgorzewskiej młodzieży , która kiedy podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w 2014 roku usłyszała opowieść Barbary Łapo, zdecydowali się przystąpić do programu „Adopcja Serca”.
2017-01-04:
Zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego w LO Węgorzewo.
Uczniowski Klub Sportowy ''SPARTAKUS'' działający przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie w dniu 22 grudnia 2016 r. zorganizował zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego z broni pneumatycznej. Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w Zespole Szkół Ogólnokształcący im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie w ramach projektu pt. ,,Sport alternatywą dla używek i dopalaczy,, współfinansowanego przez Powiat Węgorzewski i Gminę Węgorzewo. Udział wzięło w nich 38 uczniów z szkół ponadgminazjalnych z terenu Węgorzewa; 6 z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Konopnickiej, 1 z Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema, pozostali uczestniczy zawodów to uczniowie „Zaruskiego”. Celem zawodów była popularyzacja strzelectwa sportowego, wyłonienie najlepszych strzelców, zagospodarowanie czasu wolnego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji. Zanim zaczęły się strzelania nastąpiła ceremonia oficjalnego otwarcia strzelnicy. Zaszczytu przecięcia wstęgi dostąpili przedstawiciel Gminy Węgorzewo p. Andrzej Fil, dyrektor ZSO p. Waldemar Czapski, prezes UKS „Spartakus” p. Paweł Kraśniewski. Pierwszy symboliczny strzał oddał dyrektor ZSO i przedstawiciel gminy. Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji : karabinek pneumatyczny - 10 strzałów (Kpn-10) z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14 x14, z postawy strzeleckiej – stojącej z wolnej ręki z podziałem na w kategorie dziewcząt i chłopców. Uczestnicy zawodów posiadali celne oko, o miejscach na podium decydował jeden punkt, a przy równej liczbie punktów, większa liczba trafionych 10, 9, 8 itd. Klasyfikacja przedstawiała się następująco: