Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Od 8.11.2006 jesteś 2710 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-12-16:
„UCZYMY SIĘ PODPATRUJĄC NAJLEPSZYCH”
W piątkowy wieczór, w nagrodę za dobrze przepracowany rok siatkarski, uczennice i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, wraz z instruktorem p. Rajmundem Klukowskim, mieli możliwość obejrzenia „na żywo” meczu Plus Ligi Indykpol AZS Olsztyn - Lotos Trefl Gdańsk. O godz. 20.15 czterdziestka najbardziej zagorzałych kibiców zasiadła na trybunach w hali „Urania” w Olsztynie i jak się okazało nikt tej decyzji później nie żałował.
Po gładko wygranych dwóch setach, przez zawodników AZS, każdy z nas był przekonany, że trzeci set to już formalność. Jednak zawodnicy trenera Gardiniego, pewni swojego zwycięstwa, stracili czujność i w konsekwencji doprowadzili do utraty dwóch kolejnych setów. Atmosfera na trybunach zaostrzyła się, bo tie break niejedno ma imię. Nasi adepci sztuki siatkarskiej mogli przeżyć wszystko to, czego sami doświadczyli ostatnio na rozgrywkach rejonowych. Podpatrując w piątym secie siatkarzy z Olsztyna uczyliśmy się, jak radzić sobie w tak ekstremalnych sytuacjach.
2016-12-14:
Nauka i zabawa chodzą parami
VI Międzynarodowy Festiwal Nauk Przyrodniczych Węgorzewo.
“Kocham tę Ziemię więc o nią dbam”- takie hasło towarzyszyło uczestnikom VI już edycji Międzynarodowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych w Liceum Ogólnokształcącym im. Mariusza Zaruskiego.
Opiekunami konkursu byli: panie Elżbieta Andrulonis, Elżbieta Skupień oraz Marta Wasiak. W festiwalu brali udział gimnazjaliści ze szkół w Węgorzewie, Pozezdrzu, Więckach, Radziejach, Kruklankach, Czerniachowsku, Niemieży oraz Niemenczynie. - Głównym celem festiwalu jest rozwijanie zainteresowań młodzieży naukami przyrodniczymi, promowanie ekologicznych postaw, a także międzynarodowa integracja, dlatego cieszymy się, że drużyn jest tak wiele, nie tylko z Polski- mówi Elżbieta Andrulonis, współorganizator konkursu.
Tematami tegorocznego konkursu były :"Mydła i detergenty a środowisko" – chemia,
" Woda jako warunek i środowisko życia organizmów" – biologia, " Stosowanie praw fizyki w życiu codziennym" – fizyka.
2016-12-14:
REJONY
W dniu 02.12.2016r. w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie odbył się Rejonowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych, którego organizatorem była nasza szkoła. Drużyna LO, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, wystąpiła w składzie: Mateusz Rodziewicz, Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Maciej Polakowski, Marcin Kowalewski, Igor Jurczak, Emil Grunwald, Radosław Majewski, Piotr Meller, Jędrzej Kowalczyk, Jakub Szczepański i Mateusz Jurewicz. W rozgrywkach uczestniczyły po dwa zespoły z Kętrzyna, dwa z Lidzbarka Warmińskiego, dwa z Bartoszyc oraz jedna drużyna z Węgorzewa reprezentowana przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy :
A. ZSCKR (1) Karolewo, ZSiPO (1) Lidzbark Warmiński, ZSP (2) Bartoszyce,
B. ZS (1) Górowo Iławeckie, LO (1) Węgorzewo, ZSO (2) Lidzbark Warmiński, LO (2) Kętrzyn
2016-12-14:
Licealiści w olsztyńskiej Filharmonii
Węgorzewscy licealiści najwyraźniej zaskarbili sobie sympatię Kuratorium Oświaty w Olsztynie, które właśnie Zaruszczaków zaprosiło, w ramach Projektu „Edukacja muzyczna”, na koncert symfoniczny, który odbył się 2 grudnia w Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Na koncert pojechało aż 42 uczniów węgorzewskiego ogólniaka! Orkiestra symfoniczna zaprezentowała widzom 4 kompozycje doby romantyzmu. Obok dzieł Camille Saint-Saensa i Maxa Brucha była też kompozycja Feliksa Dobrzyńskiego oraz II Symfonia Aleksandra Borodina. Koncert był dyrygowany przez austriackiego dyrygenta Vladimira Kiradjieva. Wielką atrakcją dla młodzieży był siedemnastoletni wiolonczelista z Austrii Jaremiast Fiedl, który otrzymał owacje na stojąco. Młodzież była zauroczona koncertem. –Zmieniliśmy zdanie na temat muzyki klasycznej – mówili uczniowie po koncercie. - Wyjazd ten zmotywował nas do sięgnięcia po program filharmonii.– Ten wyjazd zapamiętamy na długo ,tym bardziej , że tylko nieliczni z nas byli kiedykolwiek na podobnym koncercie. W imieniu wszystkich dziękujemy Kuratorium! –dodają dziewczyny z klasy humanistycznej. N.Krupa, D. Grzejszczyk (gr. Dziennikarska, LO)
2016-12-14:
13 GRUDNIA
35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce! 13 grudnia 1981 r. o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
To wydarzenia stało się dla Polaków niezapomnianym, trudnym doświadczeniem, ale również początkiem zmiany systemu politycznego, gospodarczego i społecznego.
Uczniowie i Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie zapraszają do udziału w artystycznym przedsięwzięciu upamiętniającym 35. historyczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się 13. grudnia 2016 o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej.
2016-12-14:
LICEALIŚCI z MEDALAMI
Tak w skrócie można podsumować występ podopiecznych trenera Piotra Lewko tenisistów stołowych z węgorzewskiego liceum, którzy wzięli udział w turnieju w Giżycku 04.12.2016r. W kategorii dziewcząt Ala Kulinek zajęła I m , natomiast Karolina Waraksa – II m. W kategorii chłopców Emil Waszkiewicz zajął V-VI m. Warto podkreślić, iż Emil w takim turnieju wystąpił po raz pierwszy. Rewelacją rozgrywek była uczennica SP Perły Martyna Wojciechowska, od dwóch tygodni trenuje w klubie „Spartakus” przy LO Węgorzewo. Martyna wystąpiła w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych zajęła – III m, a w kategorii gimnazjum miejsce IV.
2016-12-14:
Awans piłkarzy ręcznych z LO
Mistrzostwa Rejonu szkół średnich w piłce ręcznej chłopców odbyły się w Karolewie 29.11.2016r. Reprezentanci LO w składzie: Kacper Barszcz, Wiktor Szalast, Przemysław Dudziński, Igor Jurczak, Maciej Polakowski, Mateusz Miłosek, Jakub Szczepański, Kacper Oszako, Jędrzej Kowalczyk stanęli do rywalizacji z dwoma zespołami z powiatu kętrzyńskiego oraz z zespołem ZSZ z Węgorzewa. Przyjęto system gry „każdy z każdym”.
Pierwszy mecz w wyniku losowania przypadł z zespołem ZSZ z Węgorzewa, który licealiści rozstrzygnęli na własną korzyść. Następny mecz, to konfrontacja z zespołem z Kętrzyna, w którego składzie w większości grają zawodnicy III ligi. Ten mecz stał na wysokim poziomie, a Kacper Oszako był wyróżniającym się zawodnikiem, stanowił poważne zagrożenie bramce przeciwnika i dlatego” doczekał” się indywidualnego krycia. Ostatni mecz z drużyną z Karolewa nie był już tak wyczerpujący i wygraliśmy go łatwo z znacznym dorobkiem bramkowym. Zawodnikiem, który najwięcej bramek rzucił zza strefy to Kacper Barszcz, ponadto cały zespół zasługuje na wyróżnienie i dziękuję im za godne reprezentowanie szkoły i awans do rozgrywek o Mistrzostwo Regionu.
2016-12-14:
Węgorzewscy licealiści z awansem
Alicja Kulinek i Marcin Skrypoczka nie oddali nawet seta podczas Mistrzostw Rejonu w drużynowym tenisie stołowym, które rozegrane zostały 22.11.2016r. w Lidzbarku Warmińskim.
Prawo udziału w tych mistrzostwach mieli mistrzowie i wicemistrzowie czterech powiatów tj. lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego i węgorzewskiego. W kategorii dziewcząt Ala wygrała wszystkie swoje pojedynki singlowe po 3:0 i gry deblowe wraz z Karoliną Waraksa. W kategorii chłopców również Marcin nie miał sobie równych. Idąc za przysłowiowym „ciosem” nasi licealiści wzięli udział w otwartym turnieju o Puchar Burmistrza Gołdapi (26.11.2016r.).
2016-12-14:
„Mistrzowie tenisa stołowego”
Węgorzewo/Giżycko/Kętrzyn/Gołdap/Lidzbark Warmiński
„Cieszą mnie postępy moich zawodników, są bardzo zdyscyplinowani i otwarci”- mówi Piotr Lewko- trener drużyny tenisa stołowego naszego liceum. Nasza drużyna zaszła bardzo daleko. Od etapu międzyszkolnego, do szczebla wojewódzkiego. Nasi zawodnicy dawali z siebie wszystko żeby osiągnąć ten cel. Treningi zaczęli pod koniec września po trzy razy w tygodniu pod czujnym okiem trenera. Swoją walkę o sukces zaczęli w naszym liceum węgorzewskim. Po czym z niewielkim trudem przeszli do Mistrzostw Powiatu gdzie było trochę trudniej, lecz to i tak nie sprawiło im większej trudności, żeby dostać się do Mistrzostw Rejonowych, które odbyły się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie nasi zawodnicy zajęli pierwsze miejsca. Przed naszymi tenisistami najważniejszy etap do którego dostali się bez problemu- etap wojewódzki. Między tymi ważnymi zawodami nasi zawodnicy brali udział w otwartych zawodach, między innymi: z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Giżycku, w Memoriale Kętrzyńskim, oraz w zawodach o Puchar Burmistrza w Gołdapi. Na każdych zawodach pokazywali ogromną klasę, oddanie oraz wykazywali się profesjonalizmem. „Czarnymi końmi” trenera są Marcin Skrypoczka oraz Alicja Kulinek, którzy zrobili ogromne postępy, swoim doświadczeniem, oddaniem i zacięciem sportowym pokazują na co ich stać i nie dają łatwo za wygraną przeciwnikowi przy czym sprawiają że na długo zostają w oczach rywala.
2016-12-14:
Magia listów i prawa człowieka
Węgorzewo. Amnesty International i Olimpiada o Prawach Człowieka we Współczesnym Świecie.

W nocy z 2 na 3 grudnia 2016 w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Zaruskiego już po raz czwarty odbył się Maraton Pisania Listów, czyli największe na świecie wydarzenie na rzecz praw człowieka, organizowane od 2001r przez Amnesty International. W tym roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, i nie tylko, podjęli się walki o trzy sprawy: Rodzinnej społeczności Peace River - Kanada, 20 lat więzienia za SMSa- omusoh Ivo Feh – Kamerun i Eren Keskin z Turcji za mówienie prawdy. Do akcji przystąpiło 27 osób, które przez całą noc dzielnie walczyli ze zmęczeniem, mając na celu napisanie jak największej ilości listów do władz państw bohaterów. Wydarzenie zakończyło się w sobotni poranek o 6:00, z łączną sumą ponad 219 listów. To przedsięwzięcie uświadomiło młodzieży jak istotne są zaangażowanie w pomoc innym i wrażliwość na ludzkie cierpienie.
-Jak radziliśmy sobie ze zmęczeniem i bolącymi palcami? W chwilach odpoczynku ubieraliśmy choinkę i przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje. – opowiadają wolontariuszki.- Tego wieczoru, spotkała nas również miła niespodzianka. Tadeusz Ciborski podarował nam 20 koszulek z logo naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu, dzięki czemu przy następnych akcjach, organizowanych na terenie naszej gminy i nie tylko, w których weźmiemy udział – poznacie nas po zielonych koszulkach . Bardzo dziękujemy Panu Tadeuszowi za koszulkę i wsparcie na jakie z jego strony zawsze możemy liczyć.- dodają dziewczyny.
2016-12-14:
DORADZTWO ZAWODOWE
W miniony piątek (25.11) klasy trzecie brały udział w zajęciach z doradztwa zawodowego "Nowoczesne narzędzia poszukiwania pracy". W zaledwie 45 minut dowiedzieliśmy się m.in. czym jest networking oraz jak skutecznie inwestować w siebie oraz swoją przyszłą karierę. Dodatkowo poznaliśmy proces, który powinien towarzyszyć nam w wyborze studiów. Z pewnością już niedługo wykorzystany nabytą wiedzę!