Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 27 lipca 2017 Imieniny obchodzą: Julia, Natalia, Aureliusz
Od 8.11.2006 jesteś 1847213 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-06-07:
W mistrzostwach Polski LO na podium
Prawo startu w ogólnopolskim drużynowym turnieju tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych miały zespoły, które zdobyły mistrzostwo Szkolnego Związku Sportowego w swoim województwie. Taki tytuł zdobyły zawodniczki naszego LO w składzie: Zuzanna Wożniak i Justyna Waraksa w marcu tego roku. Teraz przyszedł czas na rywalizację z koleżankami w kraju. Centralne zawody odbyły się w Łodzi 3 – 4.06.2016r. W wyniku losowania trafiliśmy do grupy wraz z zespołami z Gorzowa Wielkopolskiego, Tarnowskich Gór, Starogardu Gdańskiego oraz Łodzi. Pierwszą konfrontację z zespołem z Tarnowskich Gór rozstrzygnęliśmy na własną korzyść, wygrywając stosunkiem 3:1. Po grach pojedynczych był remis 1:1, w deblu przeciwniczki zmobilizowały się i po pierwszych dwóch setach przegrywaliśmy z nimi 0:2. Po konsultacjach z zawodniczkami, jak nam mówi trener Piotr Lewko, w trakcie przerwy podjęliśmy decyzję co do zmiany stylu gry. Jak się okazało skutecznie, bo wygraliśmy 3:2. W decydującym indywidualnym pojedynku Zuzia pokonała swoją przeciwniczkę 3:0 i cały mecz zakończył się rezultatem j/w dla naszych reprezentantek. Drugi mecz z Gorzowem przebiegał identycznie. Po grach pojedynczych był remis, debel wygraliśmy 3:0 i później Zuzia rozstrzygnęła mecz na naszą korzyść. Wynik ostateczny 3:1 dla węgorzewianek.
2016-06-07:
Węgorzewo. VII „Limes” rozstrzygnięty.
W ostatni piątek licealiści gościli gimnazjalistów na konkursie matematycznym „Limes”. Hasłem tegorocznej, VII już edycji, były „Symetrie wokół nas”. Do współzawodnictwa przystąpiły drużyny z Węgorzewa i Pozezdrza. W pierwszej części uczniowie pisali indywidualny test, w drugiej części zaś rozwiązywali zadania zespołowo. Na końcu każda z grup przedstawiała prezentacje multimedialne. Na wyniki konkursu składała się średnia punktów za test indywidualny (tu laur zwycięstwa zdobył Adam Szumada z Pozezdrza), zespołowy i prezentację. I miejsce przypadło drużynie w składzie Daniel Abako, Aleksander Doktór, Maciej Andrulonis, pod opieka Sławomira Dobrowolskiego.
2016-06-07:
Warsztaty historyczne w Warszawie
Nie od dziś wiadomo, że Warszawa jest pięknym, ciekawym i pełnym kontrastów miastem. Po raz kolejny przekonali się o tym Małgorzata Bartosz (1a), Mateusz Latawski (Ic) i p. Anna Faj, którzy 13-15 maja uczestniczyli we wspomnianych już we wcześniejszych relacjach warsztatach Fundacji im. prof. Bronisława Geremka pt. ,,Polska w XX wieku".
Jeszcze przed wyjazdem z Węgorzewa pewnym było, że ten zjazd będzie wyjątkowy. Oczywiście przewidywania w pełni się odzwierciedliły. W piątek tuż po przyjeździe udaliśmy się na długi spacer po łazienkach królewskich, który urozmaicił nam popołudnie, nawet deszcz nie przeszkodził w podziwianiu klasycystycznych budowli. Pierwszym punktem sobotniego planu zajęć było zwiedzanie Muzeum Żydów Polskich. Obejrzeliśmy wystawę stałą 1000 lat historii Żydów Polskich, która jest sercem Muzeum POLIN. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania, skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce. W jaki sposób nasz kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie. Pobyt uzupełniły nam zajęcia ,,Po dwóch stronach muru '', "Wrogość, obojętność, pomoc". Nauczyciele przyjrzeli się filmowym obrazom Holokaustu. Wieczorem wybraliśmy się do Teatru 6 piętro na kapitalną sztukę Wujaszek Wania (Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa). Krąg postaci dramatu ożywiła plejada znakomitych aktorów, od występującego w głównej roli Wojciecha Malajkata, przez Annę Dereszowską, Irenę Jun, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka, po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego. To jeszcze nie koniec wrażeń, przecież dopiero zapadł zmrok! Pora udać się na wieczorną eskapadę, czyli na Noc Muzeów 2016. Na liście zabytków nie mogło zabraknąć Muzeum Narodowego, ogromne wystawy arcydzieł sztuki zrobiły na nas oszałamiające wrażenie. Nie mniej ciekawie było w Muzeum Wojska Polskiego z niesamowicie odwzorowanymi maszynami wojennymi, mundurami i wieloma innymi militariami. ,,Być w Rzymie i papieża nie widzieć''- nie w naszym przypadku. Obowiązkowym punktem na naszej mapie był sejm i senat, któremu poświęciliśmy znaczną część czasu, ale było warto! Chociażby ze względu na zobaczenie sali plenarnej czy gabinetu marszałka senatu.
2016-05-23:
Klasa policyjna
W dniach 28.04.2016r. i 02.05.2016r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, z klasy o profilu sportowo – policyjnym, w ramach porozumienia o współpracy z Komendą Powiatową Policji w Węgorzewie, uczestniczyli w imprezach na rzecz miasta. W węgorzewskim gimnazjum odbył się Warmińsko – Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym nasi uczniowie zabezpieczali pierwszą pomoc, tor sprawnościowy oraz miasteczko ruchu drogowego. W drugiej imprezie nasi adepci współuczestniczyli w organizacji festynu „Dbamy o wasze bezpieczeństwo” w ramach XX Ulicznych Biegów Dzieci i Młodzieży „Mazury – Cud Natury”.
Młodzież nasza w składzie: Krzysztof Szewczuwianiec, Paulina Puter, Aneta Dem, Paulina Bohacz, Karolina Herbaczewska, Sandra Błażuk, Patrycja Essa, Paulina Radawiec, Przemysław Dudziński, Adam Onyszczak, Mateusz Szałko i Damian Pogorzelski
2016-05-20:
Lekkoatletyka
W dniu 18.05.2016r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, uczestniczyli w Mistrzostwach Województwa WMZ LZS w lekkiej atletyce. Drużyna w składzie: Joanna Kowalik, Wojciech Dykta, Marcin Górecki, Maciej Polakowski, Mateusz Miłosek, Kacper Barszcz, Damian Oryńczak, Jędrzej Kowalczyk, Kamil Urbanowicz, Julia Stoma i Karolina Ciężar godnie reprezentowała powiat węgorzewski zdobywając punkty do końcowej klasyfikacji.
Na podium mistrzostw dwukrotnie stanęła Joanna Kowalik, która zdobyła III miejsce w biegu na 100m oraz III miejsce w rzucie oszczepem. Reprezentacja uczniów węgorzewskich szkół, na trzydzieści pięć zespołów biorących udział, uplasowała się na IV miejscu, za co otrzymała okazały puchar, który przekazany zostanie przedstawicielowi Starostwa Powiatowego p. Barbarze Dawcewicz.
2016-05-20:
Zakończenie roku szkolnego klas 3
Parafrazą słów Mariusza Zaruskiego dyrektor szkoły Waldemar Czapski pożegnał załogę pokładu Zaruskiego. 29 kwietnia uczniowie klas III po raz ostatni usłyszeli dzwonek przywołujący ich w szkolne mury. Uroczystość ta była okazją do podzielenia się sukcesami uczniów, którzy przez 3 lata pracowali na swoje osiągnięcia.
Najwyższą średnią w szkole – 5,5 uzyskał Adam Żołondek z klasy 3a. Następnie Marta Drożyner 5,39, Mróz Karolina 5,32, Klimowicz Anna 5,30, Golińska Karolina 5,26, Dobrowolski Maciej 5,20, Grabiński Karol 5,17, Nowosad Julia 4,89, Hawrylak Paulina 4,89, Woźniak Zuzanna 4,85, Wierzbicka Marta 4,84, Drabyk Patrycja 4,84, Bazylewycz Daria 4,83, Ogrodniczuk Mateusz 4,83, Pieńkowska Klaudia 4,80, Gasperowicz Weronika 4,79, oraz 4,75: Onyszczak Agnieszka, Miszkiel Piotr, Bodnar Monika, Kokocha Damian, Gryglas Joanna, Janecka Zuzanna, Kiełczewska Julia, Wincławska Iwona, Moroz Dominika.
Wszyscy wymienieni otrzymali świadectwa z wyróżnieniem.
2016-05-20:
Na podbój Europarlamentu
Europarlament w Strasburgu , gdzie zazwyczaj obradują posłowie wszystkich krajów Unii Europejskiej, z końcem kwietnia stał się miejscem , w którym młodzież prezentowała swoje ojczyzny. Wśród nich nasi uczniowie klasy IIA, który wygrali zeszłoroczną edycję konkursu Euroscola.
Delegacja uczniów z końcem kwietnia wyjechała do Strasburga na posiedzenie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego Eurscola. Obrady rozpoczęły się uroczystym powitaniem wszystkich uczestników, po którym parlamentarzyści odpowiadali na pytania nurtujące młodzież. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się problematyka bezpieczeństwa w Europie i kryzysu emigracyjnego i wątpliwości czy Unia Europejska jest solidarna i równo wszystkich traktuje.
- Wielkość sali obrad, obecność światowych polityków i cała atmosfera spotkania wywarła na nas ogromne wrażenie. Zjedliśmy też śniadanie z innymi uczestnikami i już tutaj zawiązały się pierwsze kontakty. Nawet bariera językowa nie stanowiła takiego problemu jak sądziliśmy- opowiadają licealiści.
2016-05-20:
Młodzież zapobiega pożarom
27 kwietnia w Działdowie uczestniczyłem w eliminacjach wojewódzkich XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. ,,Młodzież zapobiega pożarom". Tematyka konkursu była bardzo ogólna. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą min. z przepisów przeciwpożarowych, sprzętu pożarniczego, historii pożarnictwa, organizacji PSP i OSP itp.W wojewódzkim turnieju znaleźli się zwycięscy eliminacji powiatowych.
Po krótkim powitaniu komisja nie trzymając dłużej w napięciu młodzieży przystąpiła do najważniejszej części - testu pisemnego. Z niełatwymi pytaniami przyszło zmierzyć się 18 osobom. Organizatorzy zadbali również o moc atrakcji, w przerwie zabrali nas do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego, które było niezwykłą lekcją historii połączoną z nowoczesną techniką. Pomimo małej ilości czasu na zwiedzanie starałem się zobaczyć wszystkie eksponaty i ,,dotknąć" historii Państwa Krzyżackiego.
2016-05-20:
Licealiści na Dniach Otwartych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
Badanie daktyloskopijne, oględziny zwłok, zabezpieczenie śladów na miejscu zbrodni- oto jak sobotę, 16 kwietnia, spędzali przedstawiciele klas mundurowych. Na szczęście wszystko to nie na serio, ale w ramach wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Dni Otwarte obfitowały w bardzo ciekawe zajęcia. Młodzi ludzie, którzy marzą, aby zostać policjantami, mieli możliwość sprawdzenia się na symulatorze kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych, co wzbudziło wiele emocji wśród uczestników. Któryż kierowca nie marzy o ty, by spróbować przejechać się brawurowo pojazdem na sygnale i nie ponieść tego konsekwencji.
2016-05-20:
Polska w XX wieku
8-10 kwietna ponownie zawitaliśmy do stolicy, by uczestniczyć w II zjeździe uczestników projektu ,,Polska w XX wieku" zorganizowanym przez Fundację im. Bronisława Geremka. Przypominam, że w warsztatach udział bierze dwoje uczniów naszej szkoły Małgorzata Bartosz (1a) i Mateusz Latawski (1c) pod opieką p. Anny Faj.
Przez trzy dni pobytu w Warszawie mieliśmy okazję do bliższego zapoznania się z miastem, zwiedziliśmy Stare Miasto i spacerowaliśmy po Nowym Świecie. W sobotę organizatorzy zabrali nas do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznaliśmy historię batalii o stolicę. Zwiedzanie było urozmaicone pokazami multimedialnymi i opowieściami, przyjrzeliśmy się również wystawie poświęconej jednostce bojowej GROM.
2016-05-17:
WYWIADÓWKA
19 maja 2016 r.(czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:30. Nauczyciele niebędący wychowawcami przychodzą na godzinę 17:00 i są do dyspozycji rodziców uczniów do godziny 18:00.