Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 09 kwietnia 2020 Imieniny obchodzą: Maria, Marceli, Dymitr
Od 8.11.2006 jesteś 165074 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-12-19:
Siatkarki LO w Węgorzewie w trójce najlepszych w regionie
dniu 17.12.2018r. uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyły w Półfinale Mistrzostw Województwa w Piłce Siatkowej Dziewcząt, który odbył się w hali Urania w Olsztynie. Nasze mistrzynie, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, wystąpiły w składzie: Aleksandra Miazga, Aleksandra Kuć, Katarzyna Traczyk, Natalia Kisielewska, Martyna Pacewicz, Roksana Szymczuk, Jagoda Balewicz, Wiktoria Garwacka, Aleksandra Sock, Dominika Szram i Maja Sawicz.
Po ciężkich bojach panie uległy zespołom z Olsztyna (LO Chemik i LO IV) natomiast w kolejnym spotkaniu pokonały 2:0 odwieczne rywalki z ZSP 2 Bartoszyce i zajęły III miejsce w 1 regionie.
2018-12-19:
SZS
W dniu 14.12.2018r. uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, uczestniczyły w turnieju rejonowym w ramach eliminacjach do Mistrzostw Regionu I Szkolnego Związku Sportowego w Piłce Siatkowej. Zespół w składzie: Aleksandra Miazga, Aleksandra Kuć, Martyna Pacewicz, Katarzyna Traczyk, Natalia Kisielewska, Roksana Szymczuk, Jagoda Balewicz, Aleksandra Sobolewska, Wiktoria Garwacka, Aleksandra Sock i Dominika Szram od godziny 10.00 do godziny 18.00 walczył o nominację do rozgrywek półfinałowych w Olsztynie.
Turniej odbywał się na dwóch halach w Kętrzynie. Nasz zespół, po losowaniu, rozpoczął rozgrywki w ZS im. Marii Skłodowskiej - Curie będąc w grupie z ZSiPO Lidzbark Warmiński oraz ZSZ Kętrzyn. Nasze panie dzielnie pokonały oba zespoły po 2:0 i z pierwszego miejsca awansowały do półfinału pokonując w nim ZSZ Lidzbark Warmiński 2:0 w hali PCSTiR Kętrzyn. W finale reprezentantki LO spotkały się z ZSP2 Bartoszyce i uległy w tie-breaku 13:15. W walce o III miejsce PCE Kętrzyn pokonało ZSZ Lidzbark Warmiński. W końcowej klasyfikacji, na sześć drużyn, LO Węgorzewo zajęło II miejsce i awansowało do rozgrywek Regionu w Olsztynie, które odbędą się 17 grudnia 2018r. w hali Urania.
2018-12-19:
FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH
Dnia 7 grudnia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal nauk przyrodniczych. Z tej okazji liceum gościło uczniów i nauczycieli z 8 szkół (polskich i zagranicznych): w Baniach Mazurskich, Wydminach, Radziejach, Pozezdrzu, Srokowie, Czerniachowsku - Rosja, Niemieżu i Niemenczynie – Litwa. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów, zaś dyscyplinami naukowymi, wokół których skupiało się wydarzenie były: biologia, fizyka i chemia. - "Uczniowie chętnie przyjeżdżają, nie tylko na konkursy, ale też żeby zwiedzać miasto."- Opowiadają opiekunowie z Obwodu Kaliningradzkiego. „Młodzież czeka na grudzień, bo wie, że będzie konkurs i chętnie się do niego przygotowuje."- dodają.
W pierwszym etapie uczestnicy wzięli udział w konkursie indywidualnym min. rozwiązywanie testu z biologii, chemii oraz fizyki. Tematyką tegorocznych konkursów indywidualnych było:
Planeta Terra - biologia - Czy możliwe jest życie bez bakterii?
Ceres - chemia - Czy mamy bać się smogu?
Wstęga Mőbiusa - fizyka - Odmienne stany i niezwykłe przemiany.
Zwycięscy konkursu z poszczególnych przedmiotów zostali wyłonieni na podstawie liczby punktów zdobytych w teście.
- Bardzo mi się podoba atmosfera panująca w szkole podczas festiwalu, tym bardziej, że jestem absolwentką tej szkoły!- opowiada Anna Piech-Wróbel, opiekun drużyny z Bań Mazurskich
-Byłam tu parę razy i sądzę, że poziom jest wyrównany. Znam panią od chemii, była moją nauczycielką, więc sądzę, że ten test nie mógł być za trudny- śmieje się.
W drugim etapie brały udział drużyny, które miały za zadanie przygotować pokazy i prezentacje dotyczące szeroko rozumianych zagadnień ekologicznych, jak również przybliżające pojęcia i zjawiska przyrodnicze. Drużyny, które brały udział w rywalizacji otrzymywali punkty przeliczeniowe za test oraz za część praktyczną. Prezentacje uczestników oceniała komisja powołana spośród nauczycieli szkół, biorących udział w konkursie. Ocenie podlegały: poprawność merytoryczna wystąpień, sposób zaprezentowania zjawiska, oryginalność i wkład pracy uczniów w przygotowanie pokazu oraz wykorzystanie 5-minutowego limitu czasu.
Obok przystępnej formy, przygotowane wystąpienia zawierały solidną dawkę wiedzy, a przy tym były tak sugestywne i ciekawe, że nawet bariera językowa nie stanowiła problemu.
2018-12-19:
Światowy Dzień Praw Człowieka
Dnia 10 grudnia miał miejsce Światowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w węgorzewskim liceum zorganizowana została akcja „Brak odpowiedzi nie oznacza zgody”. Tematyką akcji było zapobieganie przemocy, również tej seksualnej, a także propagowanie informacji gdzie szukać pomocy, kiedy jest niezbędna. - W całej szkole rozwiesiliśmy plakaty promujące tę akcję oraz uświadamiające młodzież w sprawie problemu molestowania zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zawarliśmy w nich numery telefonów zaufania, przyczyny i skutki molestowania oraz utwierdziliśmy potencjalne ofiary w przekonaniu, że nigdy nie powinny czuć się winne za to, co się stało, a obarczać winą powinniśmy sprawcę, nie strój osoby molestowanej- opowiadają licealiści, uczniowie II klasy humanistycznej, którzy byli pomysłodawcami i realizatorami akcji. - Przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem wśród uczniów, z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję stworzyć więcej kampanii na temat tak ważnych spraw.
2018-12-05:
MARSZ NIEPODELGŁOŚCI
10 listopada br.roku odbył się półmaraton I Marsz Niepodległości. Od godz. 9 trwały zapisy biegaczy. W między czasie,rozpoczął się Marsz Niepodległości,który cieszył się dużą frekwencją,podobnie jak same biegi. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami. Dla zgromadzonych była przygotowana darmowa kawa i herbata. Nie obeszło się bez smakowitych babeczek. Biegaczom została przyrządzona kiełbaska z grila. Zawody mogły się odbyć dzięki pomocy wolontariuszy ze szkolnego szkoła wolontariatu,który chętnie zaangażowali się w wydarzenie.
2018-12-05:
ZAWODY
Sprawozdanie z zawodów sprawnościowo – obronnych dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączonych z konkursem wiedzy w 100 odzyskania niepodległości.
W dniu 09 listopada 2018 r. odbyły się zawody sprawnościowo - obronne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączone z konkursem wiedzy w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Organizatorem zawodów był 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie. Wsparcia finansowego organizatorowi udzieliło Starostwo Powiatowe w Węgorzewie oraz Gmina Węgorzewo. Wsparcia organizacyjnego Zespół Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie. Celem zawodów było uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz stworzenie warunków do zdrowej rywalizacji w różnych dyscyplinach dla młodzieży. Na starcie zawodów stanęło siedemnaście 3-osobowych drużyn z powiatów węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego i oleckiego.
2018-12-05:
Wojewódzki Turnieju Proobronnego
Sprawozdanie z „Wojewódzkiego Turnieju Proobronnego zorganizowanego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w dniu 10.11.2018r.
W dniu 10 listopada 2018 r. odbył się „Wojewódzki Turniej Proobronny z Okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości”. Organizatorem zawodów był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie, Liga Obrony Kraju Zarząd Wojewódzki. Współorganizatorami zawodów byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Klub Garnizonowy Jednostki Wojskowej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na starcie zawodów stanęło czternaście 3-osobowych drużyn szkół ponadgimnazjalnych reprezentujących powiaty województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasz powiat reprezentowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w składzie:
- Kamila Kułaga - 1d;
- Wiktoria Zborowska - 3d;
- Marcin Popławski- 3d.
Turniej składał się z dwóch etapów: pierwszy to test wiedzy z historii; drugi to etap praktyczny w skład, którego wchodziło:
- strzelanie z kbks z postawy leżącej,
- bieg na orientację na dystansie ponad 5 kilometrów z wykonaniem zadań na poszczególnych punktach:
- pkt nr 1 - rzut granatem (atrapa granatu F-1) do celu o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, dziewczęta z odległości 15 m, chłopcy z odległości 20 m;
- pkt nr 2 - przenoszenie skrzynki amunicji o wadze 20 kg na odcinku 30 m;
- pkt nr 3 – szkolenie sanitarne, które składało się z przetransportowania rannego na noszach na odległość 30 m oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu z złamaniem, krwotokiem.
2018-12-05:
TURNIEJ SZACHOWY
W dniu 06.11.2018 r. w kasynie wojskowym w Węgorzewie odbył się Turniej Szachowy o Puchar Starosty Węgorzewskiego „100 szachistów na 100 lecie Państwa Polskiego”. W turnieju wzięło udział 68 uczniów ze szkół powiatu węgorzewskiego, podzieleni na trzy kategorie wiekowe; sędziowali szachiści z sekcji szachowej Vęgorii. Zespół Szkół Ogólnokształcących reprezentowali uczniowie Szkolnego Klubu Szachowego LO:
- Adam Patejko z kl. IIa
- Patryk Parzych z kl. IId
- Łukasz Puziewski z kl. IId
- Damian Mackiewicz z kl. IId
- Julia Siemionko z kl. Id
2018-12-05:
TYDZIEŃ KARIERY U ZARUSZCZAKÓW
Spotkania uczniów naszej szkoły z ludźmi pracującymi w zawodach związanych z naszymi szkolnymi kierunkami, aby stali sie architektami swojego szczęścia.
Co to jest Ogólnopolski Tydzień Kariery? Działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego - wspomaganie drogi każdego obywatela do edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Tydzień kariery w naszej szkole rozpoczeliśmy spotkaniem klasy 1a z węgorzewskim weterynarzem. Opowiedział nam na jakmi kierunku zdobył wykształcenie, jak zaczęła się jego przygoda z leczeniem zwierząt oraz jak wygląda jego opieka nad chorymi czworonogami.
2c odbyła zajęcia z psychologiem i logopedą. Poszerzyli swoją wiedzę na temat pracy z dziećmi oraz poznali przykłady ćwiczeń, jakie można wykonywać z najmłodszymi.
2018-11-08:
ZAWODY STRZELECKIE
Powiatowe zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, Licealiada, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci
W dniu 25 października 2018r. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie przeprowadził Powiatowe zawody strzeleckiego z broni pneumatycznej, Licealiada (rocznik 1999 i młodsi), Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( rocznik 2003-2005), Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i młodsi).
Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w budynku ZSO. Celem zawodów było popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców w powiecie. Udział w zawodach wzięło 26 uczniów z czterech szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Węgorzewa,
- Szkoła Podstawowa z Sobiech,
- Szkoła Podstawowa z Pereł,
oraz dwóch szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących z Węgorzewa,
- Zespół Szkół Zawodowych z Węgorzewa.
Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji: karabinek pneumatyczny – 3 strzały próbne, 5 strzałów ocenianych z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14x14, z postawy strzeleckiej:
- stojącej, Licealiada,
- leżącej, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Igrzyska Dzieci.
2018-11-08:
Dywizjon 303
Rok 1940, Wielka Brytania. Trwa bitwa o Anglię, w której samoloty Luftwaffe ostrzeliwują alianckie siły powietrzne. Do jednej z brytyjskich baz wojskowych docierają polscy lotnicy i tworzą dywizjon.
Film Davida Blaira przedstawia tę historię z perspektywy Jana Zumbacha ( Iwan Rheon), który wraz z innymi lotnikami, buduje legendę najskuteczniejszego oddziału powietrznego w trakcie bitwy o Anglię.
Jak na tematykę militarną jest w nim zdecydowanie za mało scen batalistycznych. O bohaterach dowiadujemy się tylko ogólnikowych informacji, ich charaktery są jedynie zarysowane, przez co nie jesteśmy w stanie się do nich przywiązać, a słuchanie zdubbingowanego Iwana Rheona to istna katorga. Poza tym fabuła filmu jest nieciekawa, brak w niej dramaturgii, akcji, nie brakuje natomiast zupełnie niepotrzebnych scen. Oczywiście, pomijając to, że film nie jest do końca zgodny z prawdą historyczną, możemy stwierdzić, że jest swoistym hołdem dla polskich lotników i został stworzony z szacunkiem dla Polaków.