Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 18 listopada 2017 Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman
Od 8.11.2006 jesteś 1862249 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-10-03:
1d
Klasa ID skoszarowana została w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka”. Trzydniowy pobyt obfitował w specjalistyczne zajęcia wojskowe z zakresu m.in. musztry i terenoznawstwa. Nabyte umiejętności uczniowie mogli już wykorzystać podczas nocnych manewrów, które polegały na przemaszerowaniu nocą 10 kilometrów z wykorzystaniem technik i taktyk wojskowych. Wieczorem, po intensywnych ćwiczeniach i zajęciach, był czas na chwilę relaksu i odpoczynku przy ognisku, połączonego z pieczeniem kiełbasek, śpiewem piosenek i dobrą zabawą
2016-10-03:
IA i IB na Pięknym Brzegu
Od 12 września w ramach trzydniowych biwaków integracyjnych klasy Ia i Ib udały się na Piękny Brzeg, by wśród uroków mazurskich lasów poznać się bliżej. Oprócz gier i konkursów, które zbliżyły uczniów do siebie, był też czas na lekcje żywej historii. Pracownik Muzeum Kultury Ludowej przedstawił prezentację o I wojnie światowej, a spotkanie z panią Krystyną Ćwir-zesłanką na Syberię uzmysłowiło nam, na jak bardzo trudne czasy przypadło jej dzieciństwo.
Obie klasy poddane zostały specjalistycznemu szkoleniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Przybyli na miejsce policjanci przeprowadzili zajęcia teoretyczne połączone z praktyką, aby młodzież mogła nie tylko poznać, czym jest służba w Policji, ale w pewnym stopniu jej doświadczyć.
2016-10-03:
Licealiści znowu odwiedzają Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
Jaka może być edukacja? Niezwykła, zaskakująca, zabawna i… piękna! Tak właśnie po czwartkowej wycieczce określiłaby ją grupa biologiczna z klas trzecich, która zgłębiała tajniki tej dziedziny nauki, podziwiając jednocześnie Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy.
W Stacji Edukacji Środowiskowej nad zatoką słupiańską jeziora Wigry uczniowie badali makrofaunę wodną i oceniając trofię (żyzność) jeziora na podstawie jej składu. Dzięki bardzo dobremu sprzętowi optycznemu udało się zobaczyć niesamowity podwodny świat: ile oczek posiadają różne gatunki pijawek, jak wyglądają narządy oddechowe larw jętek i ważek. Na zajęciach w lesie grupa przeżyła wiele niespodziewanych zwrotów akcji, gdy ziemia obsunęła się pod butami lub kiedy w ostatniej chwili udało się uchylić przed ciosem gałęzi. Nad leśnym jeziorkiem uczniowie dowiedzieli się również, że suchary to nie tylko suche pieczywo, bujali się na ple i sprawdzali czy rosiczka może nas zjeść. Suwalski Park Krajobrazowy zaskoczył potężnymi wzniesieniami oraz tak pięknymi widokami, że przez chwilę wszyscy poczuli się jak w górach. Po kreatywnej sesji zdjęciowej, w trakcie której uczniowie ułożyli ze swoich ciał kształt rzymskiej trójki (trzecia klasa) zdobyto wielki głaz w rezerwacie Rutka. W Turtulu (siedzibie SPK) zobaczono pierwszy raz w życiu dużą kolonię nadecznika (gąbka słodkowodna). Potem było jeszcze chodzenie po kładkach i zaznajamianie się ze zwierzętami żyjącymi w SPK oraz podziwianie jednego z najczystrzych i najgłębszego jeziora Polski- jeziora Hańcza.
2016-10-03:
Lekcja historii we wspomnieniach
Co roku, 17 września, w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraków. Każdego roku Sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.
W związku z 76 rocznicą napaści rosyjskiej na Polskę, Liceum Ogólnokształcące odwiedziła przewodnicząca Związku Sybiraków w Węgorzewie, która na Syberię trafiła jako dziecko rodziny deportowanej w latach 40. Miała wtedy zaledwie 12 lat.
„W lipcu 1946r. przyjechałam do Węgorzewa prosto z Syberii. […]W Węgorzewie pracowałam przez czterdzieści lat w Szkole Podstawowej nr 1.”- takimi słowami rozpoczęła zebranie pani Krystyna Ćwir.
2016-10-03:
Triumf Kingi Subocz
Wojewódzka inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2016/2017 odbyła się tym razem w Olecku 21.09.2016. Liceum Ogólnokształcące w Węgorzewie wystawiło reprezentację w składzie: Lilia Gasparian, Wiktoria Zborowska , Karolina Rutkowska oraz Kinga Subocz, która na dystansie 1000 metrów zdeklasowała swoje przeciwniczki i z dużą przewagą przebiegła na metę jako pierwsza. Z naszego liceum udział w zawodach wzięli również chłopcy: Szymon Oczkowski, Daniel Cybulski, i Jakub Sitko, którzy przybiegli na metę od VII do XII miejsca. Łączna suma zdobytych punktów uplasowała węgorzewskie liceum na III miejscu w województwie jak nas informuje Piotr Lewko n-l w-f z Zaruskiego. Jest to drużyna obiecująca , ponieważ wszyscy są z pierwszych klas.
2016-10-03:
Poetycka Justyna
Wielkie brawa należą się naszej uczennicy Justynie Młotkowskiej, która 15 września odebrała w Suwałkach nagrodę za zajęcie II miejsca w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jej jedyny poetycki sukces. Od 2013 roku Justyna bierze udział w organizowanym przez LO konkursie "Namuzowywanie", za każdym razem stając na podium, a w ubiegłym roku szkolnym zajmując pierwsze miejsce.
2016-10-03:
„Seks, prochy i rock&roll” wg Huberta Jarczaka
W zeszłym tygodniu klasy III miały okazję obejrzeć monodram Huberta Jarczaka pt. „Seks, prochy i rock&roll”. Wcielając się kolejno m.in. w narkomana, szalonego imprezowicza, konsumpcjonistę oraz bezdomnego, absolwent naszej szkoły poruszał palące problemy naszej cywilizacji takie jak bieda, zakupoholizm, znieczulica ludzka, narkomania, seksoholizm czy pogłębiająca się przepaść między grupami społecznymi.
Mimo, że niektóre z problemów dotyczą także młodzieży, spektakl był skierowany do osób dorosłych ze względu na dosadne słownictwo i gesty. Po obejrzeniu przedstawienia każdy powinien zastanowić się i poszukać odpowiedzi na pytanie do czego dąży nasza cywilizacja, jakie wartości w niej panują i czy tolerancja jest jedną z nich? Grający w monodramie aktor wziął również udział w spotkaniu z młodzieżą, by jako absolwent naszej szkoły, w ramach Węgorzewskiej Kuźni Talentów, czego efektem jest niniejsza rozmowa.
2016-10-03:
Wyślij kartkę Powstańcowi
Żyjemy w czasach, gdzie pogoń za pieniądzem i szczęściem całkowicie zdominowała naszą ziemską tułaczkę, nie pamiętamy o innych, nie zastanawiamy jakie są nasze korzenie a tym bardziej nie ciekawi nas historia własnego kraju. A może jednak warto się zatrzymać?
2016-10-03:
Pamiętamy o 17 września 1939r.
W 77 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, uczniowie klasy III d pamiętając o poległych, którzy zginęli w walkach o wolność naszej Ojczyzny, wzięli udział w „Apelu Pamięci 17 września 1939”. Apel z udziałem orkiestry wojskowej i kompani honorowej odbył się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Podczas uroczystości odczytany został Apel Poległych i oddana została salwa honorowa.
2016-10-03:
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Piękne jest lato...
Coroczna, pierwszowrześniowa uroczystość zgromadziła naszą licealną rodzinę na uroczystym apelu otwierającym kolejny pracowity rok szkolny.
Nie zabrakło tradycyjnego powitania pierwszoklasistów przez Pana Dyrektora, którzy właśnie zawitali na ,,pokładzie Zaruskiego''. Klasami pierwszymi dowodzić będą: 1a - prof. Tomasz Wierzchowski, 1b - prof. Marzena Wierzchowska, 1c - prof. Danuta Bujno i 1d - prof. Marta Wasiak.
Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas pan Wojciech Kossakowski Poseł na sejm i pan Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty w Olsztynie, a także władze powiatu, przedstawiciele straży granicznej, policji, wojska, straży pożarnej oraz duchowieństwa.
2016-09-06:
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH
Kiermasz książek używanych odbędzie się 7.09.2016 (środa), o godzinie 14:00.